Menu

Nasz Patronat. Oryginalny medal VIII Biegu Agrobex Piastowska Piątka w Pobiedziskach!

25 lipca 2020 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Zapowiedzi
Nasz Patronat. Oryginalny medal VIII Biegu Agrobex Piastowska Piątka w Pobiedziskach!

Prezentujemy medal VIII Biegu Agrobex Piastowska Piątka, który wystartuje 8 sierpnia 2020 roku wokół Grodu Pobiedziska i Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego..

Medal nawiązuje stylistyką do srebrnych monet bitych w czasach Bolesława Chrobrego i Mieszka II. „Emitentem pierwszych polskich monet był nie Mieszko I, ale jego syn Bolesław Chrobry. Wyemitował on dwie niezwykle ważne monety. Pierwsza to denar to tzw. „GNEZDVN CIVITAS”. Jest ona istotna dlatego, że na monecie umieszczono pierwszy wizerunek polskiego władcy (Ciekawe jak bardzo wierny). Na awersie widnieje imię księcia „BOLIZLAVS” lub „ROLIZAVS”. Na rewersie przedstawiono krzyż i kule otoczone napisem „GNEZDVN CIVITAS” (państwo gnieźnieńskie). Przypuszcza się, że denary te zostały wybite z okazji zjazdu gnieźnieńskiego, a następnie stanowiły podarunki, jakimi obdarzano przybyłych gości. Moneta jest prawdziwym rarytasem, znanym w zaledwie jednym egzemplarzu”, tak pisze Wojciech Kalwat na www.wilanow-palac.pl/

Na liście startowej VIII Biegu Agrobex Piastowska Piątka znajdują się obecnie ci, którzy wcześniej dokonali rejestracji na 8. edycję i na 9. edycję Biegu Agrobex Piastowska Piątka (w tym roku odbędzie się tylko jednaj edycja „piątki” w Pobiedziskach). Jeśli komuś termin z różnych względów nie pasuje, to prosimy o kontakt na info@wszystkoobieganiu.pl. Przełożymy start na przyszłoroczną edycję.

Dziękujemy Wam za zrozumienie w tej niecodziennej sytuacji, w której staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązania i dziękujemy za liczne słowa wsparcia!

Link do zapisów

Link do listy startowej

Regulamin

Trasa wiedzie malowniczymi terenami wokół Grodu Pobiedziska i pobliskiego jeziorka To tutaj, według legend, w 1000 roku w drodze z Poznania do Gniezna mieli się zatrzymać i biesiadować król Polski Bolesław Chrobry i cesarz niemiecki Otton III.
Biuro Biegu znajduje się w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach, ul. Fabryczna (Letnisko), 62-010
Pobiedziska, www.miniatury.pobiedziska.pl. (Dojazd drogą krajową nr 5 Poznań – Gniezno).

To pierwszy w Polsce skansen miniatur, w którym można podziwiać miniatury najpiękniejszych zabytków Wielkopolski.
Biuro zawodów czynne jest w w dniu zawodów w godz. 8.00 – 9.30
UWAGA! Limit zawodników w Biegu i Marszu wynosi 150 osób.
Bieg jest organizowany przy współpracy OSiR w Pobiedziskach.