Menu

Nasz Patronat. Klimatyczny bieg po włościach hrabiego Cieszkowskiego!

21 września 2020 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY
Nasz Patronat. Klimatyczny bieg po włościach hrabiego Cieszkowskiego!

Alejami Poetów i Filozofów popędzili biegacze i miłośnicy nordic walking! Na liście startowej biegów dla dorosłych znalazło się prawie 150 osób, a na starcie biegów dziecięcych zameldowało się ponad 40 dziewczynek i chłopców. Na III Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego było słonecznie i wesoło. To już tradycyjne znaki rozpoznawcze biegu po dawnych włościach hrabiego Cieszkowskiego.


Wśród biegaczy najszybciej pokonał Zbigniew Łacek z Poznania w czasie 18:17. Na drugim miejscu open finiszowała Monika Brzozowska z Czerwonaka w znakomitym czasie 19:32, tym samym zajmując pierwsze miejsce kategorii kobiet. Na kolejnych miejscach w kategorii mężczyzn uplasowali się Marcin Najewski z Zalasewa (19:36) i Maciej Szafrański z Poznania (20:21). Drugą kobietą na mecie była Ewelina Kasprzak z Gruszczyna (20:25), która wyprzedziła Katarzynę Kołaczkowską z Potasze (22:22). Dużą niespodziankę sprawił najmłodszy uczestnik, niespełna 14-letni Ignacy Pudliszewski z Kościana, który zajął dziewiąte miejsce wśród panów z czasem 20:50.

Najszybsze biegaczki. Fot. W. Malicki.
Zwycięzcy w kategorii mężczyzn. Fot.W. Malicki
Każdy z uczestników biegu, jak i kibiców miał okazję do bezpłatnego pomiaru ciśnienia krwi i cukru, które przeprowadzili specjaliści z Centrum Medycznego Diagnosis. Fot.Waldemar malicki

Zwycięzcy otrzymali wartościowe vouchery od Centrum Medycznego Diagnosis, które wręczył Adam Łuczak.

„Trasa biegu głównego wiodła malowniczymi terenami w pobliżu Dworu Cieszkowskiego, historycznymi Alejami Poetów i Filozofów. Start znajdował się na Placu im. A. Cieszkowskiego, przed zabytkowym drewnianym kościołem z XVI w. p.w. św. Mikołaja. Finisz natomiast ulokowany został koło zabytkowej drewnianej karczmy, gdzie obecnie znajduje się dom sołtysa. Trasa przypadła do gustu uczestnikom, którzy mieli okazję poznać nieznane zakątki”, cieszył się dyrektor biegu Przemysław Walewski.

Uczestniczyły całe rodziny. Fot. W. Malicki

Miłośnicy nordic walking mieli więcej czasu do rozkoszowania się przyrodą niż pierwsi biegacze. Najszybciej przymaszerował na metę Maciej Gudzio z Czerwonaka (34:59), który wyprzedził o sekundę Włodzimierza Cholewińskiego z Murowanej Gośliny (35:00).

Najszybsi piechurzy. Fot. W. Malicki

Pierwszą piechurką okazała się Joanna Ciecierska z Koziegłów (38:35), a za nią przymaszerowały na metę Ilona Makowska z Koziegłów (40:33) i Felicja Wrąbel ze Swarzędza (41:31).

Najszybsze miłośniczki nordic walking. Fot. W. Malicki

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli rywalizację otrzymali oryginalne medale z wizerunkiem Dworku Cieszkowskiego w Wierzenicy.

Przed biegiem była okazja zwiedzić kościół i zamkniętą na co dzień kryptę rodziny Cieszkowskich, po której oprowadzali znawcy historii Wielkopolski i familii Cieszkowskich – Ewa i Włodzimierz Buczyńscy.

Po dekoracjach ruszyły biegi dla dzieci, nad którymi czuwali rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Wierzonce pod okiem pani dyrektor Ewy Madanowskiej. Przepiękna letnia pogoda zachęcała do zwiedzania okolicy. Fot. Waldemar Malicki


Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego to społeczna inicjatywa. Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w organizację:
Szkole Podstawowej w Wierzonce z dyrektorką Ewą Madanowską na czele, nauczycielce Agnieszce Hajduk – Nowickiej, Centrum Medycznemu Diagnosis, Stowarzyszeniu Szlachta Wielkopolska, ks. proboszczowi Przemysławowi Kompfowi, Klaudii i Przemkowi Walewskim, wolontariuszom – nauczycielom, uczniom, wybitnym znawcom historii naszego regionu i przewodnikom Państwu Ewie J. i Włodzimierzowi Buczyńskim, redaktorom Wierzeniczenia, Filipowi Kantorskiemu i Telewizja STK, Wielkopolskiej Gwardii Honorowej, służbom medycznym.

Do zobaczenia na treningach szlakiem hr. Augusta Cieszkowskiego już wkrótce!

Fot. Waldemar Malicki

Wyniki biegu

Wyniki nordic walking