Menu

Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy w maratonie! Brązowy medal dla kobiecej drużyny!

15 sierpnia 2022 - NEWSY
Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy w maratonie! Brązowy medal dla kobiecej drużyny!

Aleksandra Lisowska od początku trzymała się na czele stawki mistrzowskiego wyścigu w Monachium. Gdy grupa zaczęła się rwać, Polka, trenowana przez Jacka Wośka, pozostawała wśród liderek. Po 25. kilometrze była w dziewięcioosobowej grupce, która oderwała się od rywalek. Na decydujący atak nasza reprezentantka zdecydowała się na trzy kilometry przed metą.

Na dwa kilometry przed finiszem 31-letnia Lisowska miała już kilkumetrową przewagę nad rywalkami. Wśród wypełnionych tłumem kibiców ostatnich metrów Polka kontrolując swoją pozycję jako pierwsza wbiegła na metę. Uzyskała czas 2:28:36.

– Co prawda z treningów wynikało, że jestem dobrze przygotowana do tego startu, ale ciągle nie dociera do mnie, że zostałam mistrzynią Europy. Wiedziałam, że jestem dobrze przygotowana, ale wiadomo, że to maraton i wszystko mogło się tu zdarzyć. W czasie biegu nie mogłam się odnaleźć, bo te prędkości były dla mnie trochę za wolne. Bałam się trochę prowadzenia biegu, ale nie jestem jeszcze na tyle doświadczona, by to robić. Cieszę się jeszcze bardziej, że udało się zdobyć brąz drużynowo – powiedziała na mecie Aleksandra Lisowska.Gdyby nie wojsko, nie byłoby mnie tutaj. Zacząłem biegać i mój poziom poprawił się, gdy udało mi się dołączyć do Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Stworzono mi warunki, abym mogła skupić się na zgrupowaniach.

To dopiero drugi w historii triumf polskiej maratonki w imprezie rangi mistrzowskiej. Poprzednio ze złotego medalu mogła cieszyć się – podczas mistrzostw świata w Tokio w 1991 roku – Wanda Panfil.

Bieg maratoński w Monachium ukończyły jeszcze Angelika Mach (2:35:03, 19. miejsce) oraz Monika Jackiewicz (2:37:15, 26. lokata). To pozwoliło naszej drużynie kobiet cieszyć się z brązowego medalu. Lepsze od biało-czerwonych były tylko Niemki i Hiszpanki.

Wśród naszej męskiej reprezentacji najlepiej zaprezentował się Adam Nowicki, który zajął 18. miejsce z czasem 2:15:21. Dalsze lokaty wywalczyli Arkadiusz Gardzielewski (49. miejsce, 2:21:34) oraz Kamil Karbowiak (51. miejsce, 2:21:48).


źródło: PZLA, tekst: Monachium, Maciej Jałoszyński, Fot: https://pptpharmacy.com/