Menu

Nasz Patronat. Wspinaczka na metę V Biegu po schodach Collegium Altum!

27 października 2019 - NEWSY

W sobotę, 26 października, już po raz piąty biegacze wbiegli na 17. piętro Collegium Altum, najwyższego budynku w Poznaniu (wysokość całkowita 103,35 m). Do pokonania były 372 stopnie! To najwyżej usytuowana meta w Poznaniu. Do rekordu trasy kobiet zabrakło …sekundy. Zwyciężyła rekordzistka trasy i triumfatorka z 2018 r. Ilona Gradus z Warszawy (01:57), a wśród mężczyzn Adrian Bednarski z Wrocławia (01:30).

Już w sierpniu na liście startowej zajęte były wszystkie miejsca! Dodatkowa pula rozeszła się … w godzinę. Ostatecznie na liście startowej znalazło się 350 osób z całej Polski – cieszy się Przemysław Walewski, pomysłodawca i dyrektor Biegu po schodach Collegium Altum.

W tym roku odbyła się jubileuszowa, piąta edycja Biegu po schodach Collegium Altum. W sposób szczególny uhonorowane zostało 100-lecie powstanie Akademickiego Związku Sportowego, który wpisał się w historię i teraźniejszość nie tylko Uniwersytetu Ekonomicznego, ale całego sportu uczelnianego Wielkopolski. Do „setki” AZS-u nawiązywał m.in. medal, który na mecie otrzymali wszyscy,którzy dotarli na metę. Gościem honorowym był Janusz Grzeszczuk, nestor i wychowawca wielu akademickich.

Z numerem „1” pobiegła Agnieszka Staszewska, która wylicytowała go podczas naszej akcji. Pieniądze trafiły na konto Fundacji SięPomaga na leczenie 8-letniej Wiktorii.

Honorowym starterem był Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem prof. dr hab. Maciej Szymczak. Tak, jak w poprzednich latach, miejsca na liście startowej rozeszły się błyskawicznie, co świadczy o popularności imprezy organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Ekonomiczny i WSZYSTKOOBIEGANIU.PL przy współpracy KB UE AZS.

Bieg po schodach Collegium Altum ma oryginalny, akademicki klimat– podkreśla Przemysław Walewski, dyrektor biegu – Stawiamy na oryginalność w sporcie i … tradycję. W pakietach startowych znalazły się nie przypadkowo książki, bestsellery Domu Wydawniczego REBIS, które ufundował jego szef Tomasz Szponder na co dzień również prezes AZS Poznań.

Przypomnijmy, że rok temu rekord wśród mężczyzn ustanowił zwycięzca i rekordzista z 2017 r. Mateusz Marunowski z Jaworzna (01:20), a Ilona Gradus z Warszawy została nową rekordzistką w kategorii kobiet (01min 56 sek). W tym roku na starcie nie stanął wprawdzie rekordzista, który jest zawodowym strażakiem i zatrzymały go obowiązki służbowe. Natomiast Ilona Gradus otarła się o swój rekord o włos, zabrakło niespełna sekundy!

O zabezpieczenie trasy i strefy finiszu zadbali kadeci z Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu pod dowództwem kapitana Przemysława Zaradniaka, który również wystartował razem z 7-osobową reprezentacją Szkoły Aspirantów PSP. Najszybszym z reprezentacji był Cezary Ośka, który zajął 6. miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Wielkopolski Strażaków z czasem (01:48).

Zawody odbywają się w formule dwóch biegów. W pierwszej odsłonie wyłaniana jest szóstka finalistów wśród kobiet i mężczyzn, którzy walczą o miejsca na podium w klasyfikacji open.

Wśród mężczyzn zwyciężył Adrian Bednarski z Wrocławia (01:30), który o dwie sekundy wyprzedził Michała Gila z Lubonia (01:32) i Mieszka Mazurka z Poznania (01:34).

Wśród kobiet triumfowała ubiegłoroczna zwyciężczyni i rekordzistka trasy Ilona Gradus z Warszawy (01:57). Do rekordu trasy zabrakło zaledwie…sekundy. Na drugim miejscu uplasowała się Martyna Świerczyk z miejscowości Janków Przygodzki (02:00), a na trzecim Beata Simlat z Poznania (02:14).

Zawody w Collegium Altum mają rangę mistrzowską. W ramach biegu odbyły się po raz piąty Mistrzostwa Polski Studentów, Mistrzostwa Polski Nauczycieli Akademickich i Mistrzostwa Polski Policjantów w towerrunning oraz Mistrzostwa Wielkopolski Strażaków o Puchar Wielkopolskiego Komendanta.

Wśród studentek złoty medal wywalczyła Weronika Kuchno z Brzeźna (02:32) przed Jagodą Markiewicz z Kamieńca (02:48) i Moniką Witt z Poznania (04:07). Wśród studentów najszybszy okazał się Michał Gil z Lubonia (01:33), który pokonał Huberta Mikołajczaka z Darnowa (01:44) i Mateusza Lipińskiego ze Słupska (01:47).

Mistrzynią Polski Nauczycieli Akademickich została Baha Kalinowska-Sufinowicz z UEP w Poznaniu (03:40),która wyprzedziła Monikę Ludwiczak z Przeźmierowa (04:46). Wśród nauczycieli tytuł mistrzowski wywalczył Rafał Wróbel ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (01:48). Tytuł wicemistrza Polski zdobył Jacek Łuczak z UEP w Poznaniu (01:56), a brązowy medal Marcin Flotyński UEP w Poznaniu (01:58).

Mistrzem Polski Policjantów został Michał Binkowski z Rokietnicy (01:43),który wyprzedziła na schodach Krzysztofa Iwana z Białej Podlaskiej (01:48) i Krzysztofa Haupta z Suchego Lasu (01:55).

Z kobiet najszybsza była ubiegłoroczna zwyciężczyni w tej klasyfikacji Jolanta Stokłosa z Piaseczna (02:26), a na drugim miejscu podium stanęła Marta Zielińska z Czerwonaka (02:48), a na trzecim Monika Witt z Poznania (04:07).

Zwycięzcą klasyfikacji strażaków został Adrian Bednarski (01:36), który wyprzedziła ultramaratończyka Pawła Milczarka z Dobrzycy (01:47) i Krzysztofa Iwana z Białej Podlaskiej (01:48).

W kobiecej klasyfikacji najlepsza okazała się Martyna Świerczyk z Jankowa Przygodzkiego (02:27). Na drugim miejscu znalazła się Weronika Kuchno z Brzeźna (02:32) i Jagoda Markiewicz z Kamieńca (02:48).

Przed biegiem finałowym strażacy zrobili pokaz wbiegając w pełnym ekwipunku, co zajęło się nieco ponad trzy minuty!

Wyniki Bieg Eliminacyjny do Finału

Wyniki Bieg Finałowy Klasyfikacje Mistrzostw Polski Studentów, Nauczycieli Akademickich, Policjantów i Mistrzostw Wielkopolski Strażaków

Fotoreportaż Głos Wielkopolsk

Rozmowa o bieganiu po schodach w Telewizji WTK

Relacja Telewizji WTK

Patronat honorowy od pierwszej edycji sprawują Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, Prezydent Poznania i Komendant Główny Policji. Partnerem Biegu jest Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Trigar.pl