Menu

Biegaj i Zwiedzaj. Athens Marathon. The Authentic i festiwal biegania przyciągnął ponad 60 tys. osób ze 120 krajów!

9 listopada 2019 - NEWSY, Zapowiedzi
Biegaj i Zwiedzaj. Athens Marathon. The Authentic i festiwal biegania przyciągnął ponad 60 tys. osób ze 120 krajów!

Tytułu zwycięzcy broni Kenijczyk Brimin Misoi. Wystartuje też mistrz olimpijski z 2004 r. i mistrz Europy z 2006 r. Włoch Stefano Baldini. W najbliższą niedzielę wystartuje łącznie ponad 20 tys. biegaczek i biegaczy.

Linia mety znajduje się na Stadionie Panatenajskim , miejscu rozgrywania Igrzysk Olimpijskich w 1896. „To niesamowite wrażenie, gdy wbiega się na ostatnią prostą na stadion, który wybudowano w IV w p.n.e. pomiędzy dwoma wzgórzami – opowiada Przemek Walewski, który finiszował w ateńskim maratonie w 2004 r. jako pierwszy z Polaków. – W zboczach wzniesień znajdowały się siedzenia dla widowni. Rozgrywano tu, w czasach Grecji Starożytnej, zawody sportowe podczas Wielkich Panatenajów, natomiast w czasach rzymskich, na arenie walczyli gladiatorzy.”

W latach 140 – 144 Herod Attyk przebudował widownię, wznosząc ją z marmuru. W czasach nowożytnych, zrekonstruowano stadion z powodu igrzysk w 1896 r. Może pomieścić nawet 60 tys. widzów. W czasie igrzysk w 2004 r. zorganizowano tu tylko zawody łucznicze oraz finały chodu i biegu maratońskiego.

Przemek Walewski

Czy Misoi zwycięży po raz drugi z rzędu? W 2018 r. miał prawie dwie minuty przewagi nad drugim zawodnikiem. Utrzymanie tytułu nie będzie łatwym zadaniem, mimo że Kenijczyk poprawił swój rekord życiowy do 2:09:31 w tegorocznym maratonie w Wiedniu, gdzie był szósty. Wśród rywali będzie jego rodak Daniel Muteti, którego najlepszy wynik , co dało mu drugie miejsce w Cape Town Marathon w połowie września.

Brimin Misoi. 2018 Athens Marathon Athens, Greece November 11, 2018 Photo: Victah Sailer@PhotoRun Victah1111@aol.com 631-291-3409 www.photorun.NET #run.photo

Dopełnieniem historycznego blasku będzie mistrz olimpijski z 2004 r. Stefano Baldini. Złoto olimpijskie wywalczył właśnie na trasie w Atenach w czasie 2:10:55. Pamiętamy dobrze przełomowy podbieg na ok. 35. kilometrze, gdy osłabł Kenijczyk Paul Tergat, a Stefano ruszył do ataku. „Po powrocie na trasę maratonu Stefano nie będzie walczył o czołowe lokaty, ale pokaże jak biega się z klasą mając 48 lat” – śmieje się Przemek Walewski, kolega Stefano. W 2006 r. Baldini został mistrzem Europy w maratonie w Goeteborgu, a Przemek Walewski mistrzem w maratonie masters w tym samym roku. Obaj spotkali się podczas mistrzostw Europy w Szwecji.

Stefano Baldini. Fot. Wikipedia

Athens Marathon. The Authentic pobił już rekordy frekwencji. Limity uczestnictwa w maratonie i równoległych biegach są już w pełni zarezerwowane. Ponad 20 tys. osób biegnie w maratonie, kolejne 12 tys. weźmie udział w biegu na 10 km, a kolejne 20 tys. na 5 km w ZERO WASTE FUTURE .Ten festiwal biegania jest organizowany tak jak w poprzednich latach przez Grecką Federację Lekkoatletyczną (SEGAS). Po raz pierwszy 10 km odbędzie się w sobotni wieczór w centralnych Atenach. Co piąty uczestnik przyjechał z zagranicy, z jednego ze 120 krajów.

Każdy finalista maratonu na Stadionie Panathenaic otrzyma swój własny kawałek historii w postaci medalu inauguracyjnego przedstawiającego historię wyścigu. Medal, który ma zostać przyznany w ciągu najbliższych ośmiu lat, przedstawia Bitwę o Maraton, w której rozpoczęła się legenda o samotnym ateńskim żołnierzu-posłańcu.

Więcej informacji

RED

Fot. www.photorun.net/AMA