Menu

Buty do biegania – jak ważną pełnią rolę podczas treningu?

10 kwietnia 2020 - ABC dla początkujących, Obuwie, Praktyczne Porady, Sprzęt
Buty do biegania – jak ważną pełnią rolę podczas treningu?

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów uprawianych przez miliony ludzi na całym świecie. Korzystnie wpływa na ogólną kondycję oraz ćwiczy wiele grup mięśni. Żeby trening dawał dobre efekty oraz aby bieganie było bezpieczne, konieczne jest posiadanie odpowiednich butów do biegania. W tym krótkim poradniku opisujemy — jak ważną rolę odgrywają buty treningowe i dlaczego warto wybierać profesjonalne modele.

Dlaczego buty do biegania są tak ważne ?

Bieganie dla człowieka a szczególnie to długie i regularne jest obciążeniem stawów i nóg. Zwykłe buty nawet sportowe nie zapewnia takiej amortyzacji, która odciąża stawy i nie nadwyręża dolnych partii mięśni. Buty sportowe do biegania zapewniają poprawne ułożenie stopy i dobrą amortyzację co daje dobrą postawę i zapobiega nieprawidłowemu ułożeniu ciała. Buty do biegania są specjalnie skonstruowane i wyprofilowane, co bardzo dobrze wpływa też na komfort biegania. To ważne czynniki, jeśli biegamy regularnie. Nasze nogi nie męczą się tak szybko, jak w zwykłym obuwiu. Ich dużą przewagą jest też lekkość. Pozbawione wszystkich zbędnych elementów ważą dużo mniej od tradycyjnych modeli, co również wpływa na poziom zmęczenia podczas biegu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ?
Na rynku obecnych jest wiele rodzajów butów. Jak zatem wybrać ten najlepszy ? Pierwszym kryterium jest oczywiście rozmiar. Musi być on dobrze dopasowany, gdyż podczas biegu stopa musi znaleźć idealną pozycję. Warto przy tej okazji przetestować kilka modeli w sklepie lub kupić buty przez internet, jeśli dokładnie wiemy jaki rozmiar będzie dobry. Często pomijanym kryterium podczas wyboru butów jest waga. Stopa naciska podłoże i kilkukrotnie większą siłą niż waży biegacz dlatego, jeśli nasza masa jest większa — warto wybrać buty z grubszą podeszwą. Zapobiega to szybkiemu zużyciu lub nadmiernemu zużywaniu się konkretnej części podeszwy.

Przy zakupie butów musimy zdecydować czy kupić buty uniwersalne, czy przeznaczone do konkretnego typu nawierzchni. W tych pierwszym można komfortowo biegać w różnym terenie, a specjalistyczne wersje znacznie lepiej spisują się w konkretnych warunkach – np. na trawie lub betonie. Jeśli mamy konkretne miejsca, w których biegamy, warto wybrać sprofilowane buty, gdyż nieco lepiej będzie się nam w nich biegać. Konkretne modele różnią się podeszwą, budową oraz wkładkami amortyzującymi, które są różnej grubości i mają różne właściwości. Podczas wyboru swoich butów do biegania warto też zwrócić uwagę na materiał wykonania, wagę buta – im lżejsza, tym lepiej, obecność membrany termoaktywnej, czy dodatkowe akcesoria w postaci wkładek amortyzujących.

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/buty-do-biegania-jakie-wybrac-ktore-beda-najlepsze/4553/

Jakie buty wybrać ?
Na początku tej sekcji należy zaznaczyć, że niezależnie od poziomu czy przeznaczenia nawet najtańsze modele butów do biegania będą lepsze od zwykłego sportowego obuwia. Kosztują one kilkadziesiąt złotych i nawet najprostsze modele różnią się budową. Po pierwsze są dużo lżejsze, co już znacząco wpływa na jakość treningów. Po drugie w mniejszym stopniu przykłada się uwagę do wyglądu i tworzy najwygodniejszy profil stopy – choć oczywiście buty do biegania są przeważnie w ciekawych kolorach i malowaniach.

Jeśli zamierzamy biegać więcej i regularnie warto wydać trochę więcej funduszy na ten cel. Dobre buty do biegania możemy kupić już w okolicy 100 zł, a liczne promocje czy wyprzedaże jeszcze bardziej ułatwią zadanie. Jest to już wyższa półka, materiały użyte do konstrukcji takich butów są wysokiej jakości i wytrzymają znacznie dłuższy czas użytkowania niż te najtańsze modele. W ich budowie zamieszcza się membrany ułatwiające wentylację czy specjalne wkładki pozwalające optymalnie ustawić stopę. Podeszwa jest bardzo szczegółowo zaprojektowana, co w głównej mierze wpływa na dużą wygodę. Takie buty z pewnością będą dobrą inwestycją, gdyż pozwolą bezproblemowo biegać przez długi czas.

Jeśli jesteśmy profesjonalistami i regularnie przeprowadzamy sesje treningowe, dobrym rozwiązaniem będzie wybór butów najbardziej zaawansowanych. Ich ceny nadal są korzystne, ale zapewniają największy komfort i bezpieczeństwo. Stosuje się w nich już specjalne wykończenie dostosowane do rodzaju stopy oraz liczne systemy wspomagające bieg czy wentylacyjne. Dobre materiały pozwolą użytkować je przez bardzo długi okres.

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/ranking-butow-do-biegania-top-10-najczesciej-wybieranych-ktore-najlepsze/5212/


Artykuł promocyjny