Menu

Dlaczego wyczynowi sportowcy golą ciało?

4 sierpnia 2021 - ABC dla początkujących, Praktyczne Porady, Regeneracja, Zdrowie
Dlaczego wyczynowi sportowcy golą ciało?

Wiele osób pomyśli, że chodzi o opór powietrza, jednak to mit. Ten wytwarzany przez włosy jest minimalny, a wynik sportowej rywalizacji zależy przede wszystkim od wytrenowania zawodnika. Nie znaczy to jednak, że ogolenie, np. nóg, nie będzie miało żadnego wpływu na aerodynamikę sportowca. W przypadku niektórych dyscyplin, gładkie ciało może przełożyć się na jego szybkość. Jednak istnieje także wiele innych powodów, dla których uczestnicy olimpiady decydują się na golenie.

W przypadku takich dyscyplin, jak kolarstwo czy pływanie, pozbycie się zarostu pozwoli nada
ciału nieco lepszą aerodynamikę i opływowość. Ogolone nogi kolarza pomogą uzyskać lepszy czas przejazdu – od kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund na 40 kilometrów.

Lepsze czucie skórne i głębokie
Golenie ma także wiele innych zalet, które mogą przełożyć się na wyniki sportowej rywalizacji, na przykład pobudza ukrwienie naskórka i prowadzi do wzmożonego czucia skórnego, jak i „głębokiego” (proprioreceptywnego). Ma to szczególne znaczenie w sportach, w których zmienia się środowisko – np. u pływaków, gdzie tzw. czucie wody jest bardzo istotne2.

Golenie ciała zapewnia także lepsze wchłanianie tlenu, co daje większą wydajność i zdolność regeneracji. Gładka skóra zdecydowanie lepiej oddycha i zapewnia lepszą termoregulację i wentylację organizmu, a ta zwłaszcza w gorące dni jest szczególnie ważna. Ponadto jest wiele innych powodów, dla których zawodnicy różnych dyscyplin golą nie tylko twarz, ale także inne części ciała.

Higiena i lepsza regeneracja
Niezależnie od tego, gdzie odbywają się treningi, mecze, zawody czy turnieje, skóra sportowca narażona jest na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Na owłosionym ciele osadza się brud i zarazki, szczególnie gdy się pocimy. Co prawda, na co dzień nie jest to poważny problem, ponieważ po zakończonym treningu możemy wziąć prysznic, a po ewentualnym kontakcie z ziemią wytrzeć lub umyć zabrudzone miejsce na ciele.

Problem pojawia się, gdy podczas zawodów dochodzi do zranienia skóry. W przypadku długotrwałych rozgrywek, wyścigów czy treningów istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zawodnik się przewróci, poślizgnie, a w konsekwencji dozna urazu. W ranie, w której znajdą się włosy i inne zabrudzenia, przylegające do nich w czasie wysiłku fizycznego, istnieje większe ryzyko infekcji. Dlatego warto zabezpieczyć ciało, gdyż golenie skóry ogranicza możliwości zabrudzenia ran, można je łatwiej oczyścić, a proces gojenia i regeneracji przebiega sprawniej.

Bezbolesne zabiegi u fizjoterapeuty
Ogolone ciało to również bezbolesne zabiegi u fizjoterapeuty. Sportowcy regularnie korzystają z pomocy masażystów i różnego rodzaju zabiegów. Obecność włosów na skórze, z jednej strony sprawia, że masaż jest bardziej bolesny, z drugiej utrudnia pracę fizjoterapeutom. Masowanie ciała, wiąże się z ciągłym pocieraniem skóry, a gładkie ciało zapewnia jej lepszy poślizg, dając większe poczucie komfortu podczas zabiegów, zarówno zawodnikom, jak i masażystom.

Przed rozpoczęciem golenia innych części ciała niż twarz, pomyślmy o tym, że nogi czy ręce stanowią znacznie większy obszar naszej skóry. W związku z tym upewnijmy się, że mamy pod ręką dobrej jakości maszynkę do golenia, która posiada kilka ostrzy oraz pasek nawilżający skórę. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie maszynki, która posiada ruchomą głowicę, dzięki czemu lepiej dopasuje się do kształtu ciała, co zminimalizuje ryzyko zacięć – mówi Mateusz Góral, Senior Brand and Media Manager z Bulldoga.

Estetyka i psychologia
Sportowcy siłą rzeczy zobowiązani są w większości do wysokiej aktywności fizycznej i wymagających ćwiczeń, podczas których nie tylko poprawia się ich sprawność, ale także kształtuje sylwetka. Mając atletyczne i zadbane ciało, część sportowców chce się po prostu pochwalić swoim przygotowaniem. Ogolenie nóg czy całego ciała powoduje lepszą ekspozycję mięśni – uwydatnia ich zarys, co jest ważnym aspektem psychologicznym w rywalizacji sportowej, gdyż zawodnicy obserwując swoje sylwetki podświadomie się porównują.

Decydując się na ogolenie skóry warto pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie wtedy kiedy decydujemy się na ten zabieg po raz pierwszy. Największym błędem, jaki możemy popełnić jest golenie się na sucho. Zwiększamy wówczas ryzyko wystąpienia podrażnień. Maszynka potrzebuje dobrego poślizgu, aby golenie było skuteczne i komfortowe, a efekt idealnie gładki – dodaje Mateusz Góral z Bulldoga

Korzystaj z doświadczeń najlepszych sportowców
Istnieje wiele powodów, dla których sportowcy decydują się ogolić swoje ciało. Wbrew powszechnym przekonaniom, głównym powodem nie jest wpływ gładkiej skóry na wyniki i osiągniecia, ale najważniejsze z nich związane są ze zdrowiem i bezpieczeństwem zawodników. Nie dotyczy to tylko profesjonalnych sportowców startujących na olimpiadzie. Jeśli uprawiamy jakąś dyscyplinę sportową rekreacyjnie, ale w miarę intensywnie, korzystamy z pomocy fizjoterapeutów czy masażystów, warto zastanowić się nad tego rodzaju rozwiązaniem, pamiętając o stosowaniu wysokiej jakości maszynki oraz kosmetyków do golenia.

Bulldog Skincare For Men oferuje akcesoria do golenia i produkty stworzone specjalnie do pielęgnacji męskiej skóry i zarostu. Produkty Bulldog łączą w sobie to co najlepsze z natury – kamelinę, zieloną herbatę i aloes ze starannie dobranymi składnikami stworzonymi przez człowieka.

Produkty Bulldog nigdy nie zawierają sztucznych barwników czy substancji zapachowych i plastikowych mikrocząsteczek. Ponadto opakowania produktów są przyjazne środowisku, ponieważ powstają z odnawialnych zasobów trzciny cukrowej oraz plastiku z recyklingu, zawsze gdy to możliwe. Marka jest certyfikowana przez Cruelty Free International, ponieważ nigdy nie używa składników pochodzenia zwierzęcego i nie testuje produktów na zwierzętach. Produkty są odpowiednie dla wegetarian i wegan. Dla Bulldoga kluczowa jest prostota i skuteczność, a także bycie po prostu fair. Marka zapewnia doskonałą jakość w przystępnej cenie. Bulldog obecnie jest dostępny w ponad 30 krajach na świecie.


Artykuł promocyjny