Menu

Jak radzić sobie ze skurczami nóg podczas biegu?

28 sierpnia 2023 - ABC dla początkujących, Kontuzje, Praktyczne Porady, Zdrowie
Jak radzić sobie ze skurczami nóg podczas biegu?

Chyba każdy biegacz kiedyś doświadczył skurczy nóg podczas biegu. Najczęściej pojawiają się one w najmniej oczekiwanym momencie. To bardzo popularna dolegliwość nie tylko wśród osób, które zawodowo trenują, ale również tych, dla których jogging to sposób na dobrą kondycję czy zrzucenie zbędnych kilogramów. Jak radzić sobie ze skurczami nóg podczas biegu? Podpowiadamy.

Przyczyny skurczy nóg

Skurcz to zwiększone napięcie mięśnia, który pozostaje w fazie naprężenia, co zazwyczaj powoduje ból. Taka dolegliwość może dotyczyć każdego mięśnia, a więc nie tylko nóg. Podczas biegu najczęściej jednak mamy do czynienia z EAMC, czyli bolesnym samoczynnym skurczem mięśnia, powstałym w wyniku wysiłku fizycznego lub tuż po jego zakończeniu. Przyczyny tej dolegliwości nie są do końca znane. Można jednak przypuszczać, co odpowiada za powstawanie bolesnych skurczy nóg. Teorie są różne i mówią o przegrzaniu organizmu, odwodnieniu czy utracie elektrolitów. 

Za skurcze odpowiedzialne może być również przetrenowanie, brak przygotowania do treningu, a więc rozgrzewki i rozciągnięcia mięśni. Najnowsze teorie dotyczące przyczyny skurczy nóg skupiają się na współdziałaniu mięśni i nerwów. W większości przypadków takie dolegliwości nie są jednak poważne. Dlatego biegacze wówczas sięgają na przykład lek na skurcze nóg. Jeżeli jednak skurcze zdarzają się nam zbyt często podczas biegu, powinniśmy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi.

Nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów a skurcze nóg podczas biegu

Ze względu na to, że skurcze mięśni nie tylko podczas biegu, ale również podczas wykonywania codziennych czynności bardzo często spowodowane są przez zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, a także niedobory pewnych elektrolitów, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i uzupełnić elektrolity, czyli wapń, magnez, potas i sód. Najlepiej dostarczać je sobie dzięki zbilansowanej diecie, a więc sięgać po produkty bogate w te poszczególne składniki. Potas znajdziemy na przykład w pomidorach czy bananach. Głównym źródłem sodu jest z kolei sól. Wapń znajduje się w mleku i przetworach mlecznych, a magnez na przykład w kaszach, fasoli czy grochu.

Rozgrzewka przed joggingiem a skurcze nóg

Warto przed bieganiem rozciągnąć mięśnie i przeprowadzić rozgrzewkę, aby zapobiec nie tylko bolesnym skurczom, ale również kontuzjom. Ze względu na to, że skurcze bardzo często powstają również, wtedy kiedy przecenimy swoje możliwości, starajmy się mierzyć siły na zamiary i nie przetrenowywać się, a więc stopniowo zwiększać tempo czy długość biegów. 


Materiał Partnera

Tagi: