Menu

Nasz Patronat. Biegiem na otwarcie Igrzysk #Tokyo2020

24 lipca 2021 - NEWSY

Motto olimpijskie brzmi Citius-Altius-Fortius („szybciej, wyżej,mocniej”). To wyznaczniki każdego sportowca, zarówno wyczynowca jak i amatora. Udowodnili to uczestnicy Poznańskiego Biegu Otwarcia Igrzysk, którzy wystartowali na stadionie POSiR Golęcin.

W wyścigu głównym „Dolichos” na dystansie 4624,08 m ( dystans 24 okrążeń starożytnego stadionu olimpijskiego w Atenach) uczestnicy po starcie na stadionie okrążali jezioro Rusałka po to żeby finiszować także na stadionie.

Zwyciężył Rafał Tomkowiak z Leszna, który klasyczny dystans pokonał w czasie 17:11, drugie miejsce wywalczył Przemek Walewski z Poznania (17:36), a trzecie Piotr Cieszyński (17:40) . Wśród kobiet najszybsza była Paulina Kaczmarek (20:31), która finiszowała przed. i Katarzyna Paczkowska (22:17). Na najniższym stopniu podium stanęli Piotr Cieszyński (17:40) i Izabela Budna (22:34). Oprócz kategorii Open uczestnicy odebrali także nagrody w 10 kategoriach wiekowych.
Oprócz startów dorosłych odbyły się również konkurencje dla dzieci, a wszyscy uczestnicy po ich ukończeniu otrzymali taki sam unikatowy medal nawiązujący do symboliki olimpijskiej.

Warto dodać, że wszyscy uczestnicy wystartowali na dystansach nawiązującym do nazw, miar i dat związanych z Igrzyskami Olimpijskimi: „Dromos” 192,67 m (długość stadionu olimpijskiego), „Leonidas” 393 m (ostatni rok rozgrywania Starożytnych Igrzysk Olimpijskich), „Hoplites” 520 m (długość biegu w wyposażeniu wojennym), „Olimpia” 776m (data pierwszych Starożytnych Igrzysk Olimpijskich), „Tokio” 2021 m. Miłą niespodzianką był start w kategoriach młodzieżowych m.in. wnuka Mariana Dudziaka, naszego srebrnego medalisty z Igrzysk Olimpijskich w Tokio (1964).

Impreza miała charakter rodzinnego pikniku, którego celem była popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu, uczczenie otwarcia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz promocja Poznania jako miasta sportu. Honorowy patronat nad biegiem objęli: Prezydent Miasta Poznania oraz Polski Komitet Olimpijski.

Wszystkie startujące dzieci mogły również wziąć udział w treningu pokazowym specjalnie przygotowanym przez jednego z naszych partnerów – LECH POZNAŃ FOOTBALL ACADEMY!
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Lider Animator” realizowanego przez Fundację Sport Support.
Partnerzy i sponsorzy: KKS Lech Poznań, Zysk i S-ka Wydawnictwo, CH King Cross Marcelin, Fundacja Wielkopolska Pracownia Pomysłów.