Menu

Chudy Wawrzyniec już w sobotę!

6 sierpnia 2019 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Zapowiedzi
Chudy Wawrzyniec już w sobotę!

W sobotę, 10 sierpnia, o godzinie 4.00 wystartuje ósma już edycja ultramaratonu Chudy Wawrzyniec. Bazą zawodów jest Rajcza – to tutaj zawodnicy ruszą na trasy 80/50 oraz 20 km. Meta zorganizowana będzie tradycyjnie w Ujsołach. Na listach startowych jest ponad 1000 osób, a to oznacza dwukrotnie większą frekwencję niż w edycji 2018.

Chudy Wawrzyniec to jedna z kultowych imprez górskich w Polsce. Do Beskidu Żywieckiego przyciągają piękne widoki, niezatłoczone szlaki i surowy charakter imprezy. – Mała liczba punktów odżywczych, decyzja o wyborze dystansu podejmowana dopiero w czasie biegu – po 40. km trasy, brak przepaków, czy pomocy z zewnątrz – tzw. supportu – to główne cechy Chudego – mówi Piotr Książkiewicz, dyrektor zawodów. – Beskid Żywiecki to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, do którego mamy wielki sentyment, dlatego cieszy nas, że możemy promować te okolice wśród biegaczy. Listy startowe otwierają rekordziści trasy 80 km – Ewa Majer – najlepsza kobieta wszystkich (!) dotychczasowych edycji Chudego Wawrzyńca na trasie 80 km oraz Bartosz Gorczyca.

Wśród zgłoszonych zawodników są także jeden z czołowych biegaczy górskich w Polsce, reprezentant kraju – Kamil Leśniak, a także Krzysztof Dołęgowski – pomysłodawca i jeden z głównych organizatorów Chudego do 2018 roku, bo przypomnijmy, że od roku 2019 impreza jest w rękach ekipy znanej z organizacji przełajowych biegów CITY TRAIL. Warto wymienić także Białorusinkę Yuliyę Tsvirbut oraz Litwina Glusnevsa Didzisa, którzy znajdują się wysoko w międzynarodowym rankingu biegaczy górskich ITRA.

Biegiem towarzyszącym jest Mała Rycerzowa – 20 km. Tutaj start jest zaplanowany na godzinę 10:30 w Rajczy. Meta – podobnie, jak w przypadku dłuższych tras – w Ujsołach. Wśród zawodników, którzy powalczą o zwycięstwo są Martyna Kantor – rekordzistka trasy 50 km oraz Kacper Kościelniak, zwycięzca biegu na dystansie 34 km podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy 2018.


Rywalizację ubarwią swoją muzyką podopieczni Fundacji Braci Golec, którzy w ten sposób odwdzięczą się biegaczom za wybór ścieżki charytatywnej podczas rejestracji za zawody. Dzięki pakietom charytatywnym młodzi muzycy z Żywiecczyzny otrzymali wsparcie w kwocie 6000 zł.

Zdjęcia na stronie x 3: Piotr Oleszak


Więcej informacji o imprezie znajduje się na stronie www.chudywawrzyniec.pl oraz na profilu imprezy na Facebook’u.


Najważniejsze informacje – Chudy Wawrzyniec:
Dystans: ok. 80 lub ok. 50 km (przewyższenia +/-3400 m lub +/-2100 m)
Start: 10 sierpnia 2019, godz. 4:00 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Szczyty na trasie 80 km: Rachowiec, Kikula, Wielka Racza, Jaworzyna, Wielka Rycerzowa, Beskid Bednarów, Oszust, Hruba Buczyna, Trzy Kopce, Hala Lipowska
Szczyty na trasie 50 km: Rachowiec, Kikula, Wielka Racza, Jaworzyna, Wielka Rycerzowa, Muńcuł
Limit czasu: 16 godzin
Liczba punktów odżywczych: 2 na trasie 80 km (Przełęcz Przegibek i Przełęcz Glinka) i 1 na trasie 50 km (Przełęcz Przegibek)
Limit miejsc: 800 osób (łącznie na dwóch dystansach)
Zapisy w biurze zawodów: tak – opłata startowa 240 zł

Najważniejsze informacje – Mała Rycerzowa:
Dystans: ok. 20 km (przewyższenia +/-930 m)
Start: 10 sierpnia 2019, godz. 10:30 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Szczyty na trasie: Młada Hora, Mała Rycerzowa, Muńcuł
Limit czasu: 5 godzin
Liczba punktów odżywczych: 1 (Młada Hora)
Limit miejsc: 400 osób
Zapisy w biurze zawodów: brak