Menu

Nasz Patronat. Już w niedzielę pobiegniemy śladami Czerwca 1956 r.

18 czerwca 2018 - NEWSY, Zapowiedzi
Nasz Patronat. Już w niedzielę pobiegniemy śladami Czerwca 1956 r.

Biegacze będą mieli do pokonania jest trasa 10 km – indywidualnie lub 5 x 2 km w Sztafecie Pamięci pokonają 24 czerwca zawodnicy, którzy wystartują w biegu upamiętniającym poznański niepodległościowy zryw w powojennej Polsce. Partnerem biegu jest nasz Portal.

Bieg z okazji 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku jest imprezą upamiętniającą wydarzenia z historycznego okresu. Pierwsze 1956 zapisanych osób otrzyma specjalne opaski powstańcze, a organizator biegu przekaże 4 złote z każdego sprzedanego pakietu na renowację miejsc pamięci związanych z Powstaniem Czerwca 1956. Zawodnicy wystartują spod Zakładów im. Cegielskiego 24 czerwca (niedziela) o godzinie 11. Symboliczne znaczenie w kontekście upamiętnienia wydarzeń, będzie miała trasa czerwcowych zmagań. Biegacze pobiegną śladami pochodu robotniczego, który szedł w kierunku centrum miasta.

Bieg planowany jest na dystansie 10 km w dwóch wariantach. Bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca ’56, która powiązana będzie z historycznymi miejscami czerwcowych wydarzeń. W specjalnie zorganizowanych strefach dochodzić będzie do zmiany zawodników – bieg zostanie podzielony na pięć odcinków o długości 2 km każdy. Czas trwania, trasa oraz meta będą wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych. Meta biegu zostanie zlokalizowana w rejonie historycznej dla tamtych wydarzeń zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Organizatorzy umożliwią start młodzieży w wieku od 16 roku życia w biegu indywidualnym i w sztafecie.

Taki bieg to dobry sposób przywołania pamięci i zaznaczenia historycznej wagi czerwcowych wydarzeń – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora wydarzenia. – Bieg Powstania Wielkopolskiego czy Bieg Niepodległości, a także Bieg Powstania Warszawskiego to doskonałe przykłady jak sport można połączyć z walorem edukacyjnym i patriotycznym takich wydarzeń. Chcemy oddać hołd bohaterom pierwszego niepodległościowego zrywu w powojennej Polsce biegnąc trasą wydarzeń czerwcowych, a także przekazując wiedzę i edukując najmłodszych o znaczeniu tamtych wydarzeń. Będzie to możliwe także, dzięki zaangażowaniu kombatantów Czerwca ‘56r i Muzeum Poznańskiego Czerwca – podkreśla Rosa.

Przy współpracy z Muzeum Poznańskiego Czerwca, które udzieliło biegowi patronatu, zostanie utworzona zostanie specjalna strefa historyczna w okolicach mety. Całość uzupełni okolicznościowy medal, specjalna koszulka biegu i strefa finiszera zbudowana w historycznym klimacie tamtych wydarzeń.

 


www.biegczerwca56.pl