Menu

Nasz Patronat. Szybkie ściganie na Torze Poznań! Rekordy życiowe w 8. Trigar Duathlon Tor Poznań i 8. Bieg Formuła #1 na dystansie 5 km!

19 września 2022 - Duathlon Tor Poznań, Nasz Patronat, NEWSY
Nasz Patronat. Szybkie ściganie na Torze Poznań! Rekordy życiowe w 8. Trigar Duathlon Tor Poznań i 8. Bieg Formuła #1 na dystansie 5 km!

To zawody wyjątkowe w skali europejskiej rozgrywane na wyścigowym torze samochodowym. W szczycie drugiej odsłony sezonu startowego, 18 września, ponad dwieście osób miało okazję powalczyć o życiówki w 8. Trigar Duathlon Tor Poznań i 8. Biegu Formuła #1 na dystansie 5 km z atestem PZLA. Zawody współorganizowane są przez Automobilklub Wielkopolski.

Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili biegacze. Punktualnie o godzinie 8:00 wystartowali na szybkiej trasie Toru Poznań. Pogoda sprzyjała, ponieważ wbrew prognozom nie padał deszcz, a wiatr na finiszowej prostej sprzyjał rekordowym wynikom.
Od startu mocne tempo narzucił Krzysztof Tschirsch z Jeleniej Góry, który wygrał z wynikiem 15:04, osiągając średnią biegu 3:01/km! Do złamania rekordu trasy Mateusza Lipińskiego z 2021 r. zabrakło 9 sekund. Na drugim miejscu finiszował Przemysław Chatys z Kędzierzyna Koźle (15:33), a na trzecim Tomasz Kozłowicz z Wielkiej Lipy (15:39). Premiowane miejsca zajęli kolejno: czwartą pozycję Arkadiusz Wielgus z Obornik Śląskich (15:45), piątą – Przemysław Kliks z Poznania (16:07), a szóstą Marcin Lamperski z Rawicza (16:48).


Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Magdalena Patas z Wrocławia, która zwyciężyła w znakomitym czasie 17:37 (średnia 3:32/km), ustanawiając rekord trasy kobiet, przed Iwoną Zydorczak z Poznania (18:42) i Jagodą Durkalec z Jeleniej Góry (18:45). Premiowane miejsca zajęły kolejno: czwarte – Lucyna Walaszczyk z Poznania (19:16), piąte – Monika Sobczak z Zamościa (19:30) i szóste – Anna Tkaczyk-Całka z Poznania (20:09).

Fot. Maciej Kopiński

O godzinie 9:00 wystartowali miłośnicy duathlonu. Przypomnijmy, że duathlon na Torze Poznań rozgrywany jest na dystansie 23 km (5 km – bieg, 16 km – rower, 2 km – bieg). Wśród mężczyzn stawka była wyrównana i walka toczyła się aż do ostatniego etapu. Zwyciężył ubiegłoroczny triumfator Adam Kuś z Poznania (52:56), wyprzedzając innego Poznaniaka Piotra Piechockiego (53:49) i reprezentanta Kłodawy Wojciecha Szymańskiego (54:06).

Fot. Maciej Kopiński


Także wśród kobiet mocna stawka sprawiła, że oglądaliśmy pasjonujący wyścig! Triumfowała Marta Bukowska z Łodzi (59:36), przed Barbarą Fildebrand z Poznania (01:01:51) i Katarzyną Butowską z Starogardu Gdańskiego (01:02:12).

Fot. Maciej Kopiński

Puchar Wielkopolski Służb Mundurowych przypadł Michałowi Binkowskiemu (55:16) z Rokietnicy.

Fot. Maciej Kopiński

„Biegacze, ścigający się na Torze Poznań mają znakomite warunki do szybkiego biegania! – podkreśla Przemysław Walewski, pomysłodawca i dyrektor zawodów. – Łagodne zakręty, długie proste i równa nawierzchnia, to warunki rzadko spotykane na biegach ulicznych. Nawet jak wieje wiatr. To wyjątkowe zawody na skalę europejską. Od ośmiu już lat możemy liczyć na zaangażowanie i współpracę Automobilklubu Wielkopolskiego. Pan prezes Bartosz Bieliński i Dariusz Krupa, organizator Tor Poznań Track Day, robią wszystko, by nasze wspólne zawody stały na jak najwyższym poziomie.”

PARTNERZY ZAWODÓW

Automobilklub Wielkopolski, Tor Poznań Track Day, TRIGAR.PL, MILLANO GROUP. BIKEE.PL

Wyniki 8. Bieg Formuła #1 Atest PZLA 5 km

Wyniki 8. TRIGAR Duathlon Tor Poznań

Galeria zdjęć Macieja Kopińskiego

Galeria KSPhotographyKacperSkubiszakPhotography


Kolejna okazja do startu w biegu na Torze Poznań będzie już 2 października, gdy rozegrany zostanie V Bieg Ognia i Wody na 10 km. W jego ramach rozgrywany jest Puchar Wielkopolski Służb Mundurowych pod patronatem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego. Policjanci powalczą o medale Mistrzostw Wielkopolski Policji, a strażacy w ramach Międzynarodowego Pucharu Strażaków. Swoją klasyfikację mają także żołnierze US Army i Wielkopolskiej Gwardii Honorowej.