Menu

Nasz Patronat. V Bieg Ognia i Wody #10 km na Torze Poznań. Rekord trasy Aleksandry Brzezińskiej 32:41!

2 października 2022 - NEWSY
Nasz Patronat. V Bieg Ognia i Wody #10 km na Torze Poznań. Rekord trasy Aleksandry Brzezińskiej 32:41!

To była najszybsza edycja Biegu Ognia i Wody #10km #wyścigowadycha na Torze Poznań! W niedzielę rekordowa liczba 118 biegaczek i biegaczy złamało barierę 40 minut! Rekord trasy ustanowiła jedna z najlepszych obecnie biegaczek w Polsce, mistrzyni Polski w półmaratonie Aleksandra Brzezińska z Bydgoszczy finiszując z czasem 32:41! Wśród mężczyzn zwyciężył Bartłomiej Stajniak z Namysłowa – 31:17.

Przed startem na Torze Poznań Aleksandra Brzezińska celowała w ustanowienie rekordu życiowego na dystansie 10 km, który do tej pory wynosił 33:13. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego od samego startu narzuciła sobie mocne tempo (średnia 3’16″/km) i większość dystansu je kontrolowała, samotnie podążając do mety i finiszowała w znakomitym czasie 32:41!

Bezapelacyjnie reprezentantka Wojska Polskiego zwyciężyła tym samym w IV Pucharze Wielkopolski Służb Mundurowych zdobywając Puchar ufundowany przez Pana Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Podczas ceremonii dekoracji otrzymała również Puchar Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasza Piotrowskiego, który wręczył reprezentujący go ppłk Robert Pona.


W bardzo dobrym czasie 34:41 finiszowała na drugim miejscu wśród kobiet Martyna Masłowska z Iłowa, wyprzedzając Monikę Brzozowską z Czerwonaka (35:59).

Wśród mężczyzn walka była wyrównana i zdecydowało taktyczne rozegranie ostatniego okrążenia Toru Poznań. Na pierwszym miejscu uplasował się Bartłomiej Stajniak z Namysłowa (31:17), wyprzedzając Adriana Bednarka z Bydgoszczy (31:18) i Krzysztofa Tschirch z Jeleniej Góry (31:30).


Fundatorem pucharów za drugie i trzecie miejsca w kategorii kobiet i mężczyzn był dr Jacek Biernacki, Prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez firmę Iskra z Poznania, które wręczał Jacek Mroczkowski oraz vouchery od organizatora Tor Poznań Track Day Dariusza Krupy. Strefę mety zabezpieczali kadeci z klasy policyjnej z ZSM im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu pod kierownictwem Artura Błaszaka.


Jubileuszowa edycja Biegu Ognia i Wody #10 km #wyścigowadycha to była najszybsza odsłona zmagań na torze. Aż 118 zawodniczek i zawodników pobiegło poniżej 40 minut!

O medale V Mistrzostw Wielkopolski Policji i Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinspektora Piotra Mąki walczyli policjanci. Zwyciężył Rafał Stachowski z Piły (33:41), przed reprezentantami Poznania Grzegorzem Pawłem Nowakiem (37:55) i Danielem Szczygłem (41:34). Wśród policjantek najszybsza była Edyta Marciniak z Kalisza (42:45), wyprzedzając Martę Panuś z Wielenia (48:00) i Sandrę Kowalczyk ze Wschowy (51:22).


W klasyfikacji IV Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych zwyciężył Łukasz Marcjanek ze Szczytna (33:39), na drugim miejscu uplasował się Rafał Stachowski z Piły (33:41), a na trzecim Bartosz Aleksandrowicz z Wrześni (33:42).
Wśród kobiet zwyciężyła triumfatorka klasyfikacji open kobiet Aleksandra Brzezińska z Bydgoszczy (32:41), przed Moniką Brzozowską z Czerwonaka (35:59) i Martyną Zielińską z Leszna (41:48).

Po raz trzeci odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Strażaków OSP o puchary ufundowane przez Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. Wielkopolskiego Eugeniusza Grzeszczaka. Wśród mężczyzn zwyciężył Sławomir Urbański z Łęki Opatowskiej (34:36), przed Kamilem Rybusem z Łowicza (34:38) i Tomaszem Musiałem z Dąbcza (34:41). Z pań najszybsza była Martyna Zielińska z Leszna (41:48), wyprzedzając Magdalenę Sydorczyk ze Wschowy (52:29) i Karolinę Pogorzelską ze Strzałkowa (55:46).

W klasyfikacji III Międzynarodowego Pucharu Strażaków 10 km zwyciężył Tomasz Musiał z Dąbcza (34:41), przed Pawłem Milczarkiem z Dobrzycy (34:45) i Adrianem Woszczyło z Pszczewa (37:15). Z kobiet najszybsza była Martyna Zielińska z Leszna (41:48), która wyprzedziła Magdalenę Sydorczyk ze Wschowy (52:29) i Karolinę Pogorzelską ze Strzałkowa (55:46). Puchary ufundował Prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych st. bryg. w st. rez. Tomasz Wiśniewski.

Puchar Komendanta Wielkopolskiej Gwardii Honorowej zdobył Paweł Milczarek (34:45).

„Już po raz piąty biegaczki i biegacze przekonali się, że Tor Poznań to szybka trasa, wymarzone miejsce do bicia rekordów życiowych – podkreśla Przemysław Walewski, pomysłodawca i dyrektor zawodów. – Na starcie stają zarówno zawodowcy jak i amatorzy, którzy chcą w sezonie powalczyć o jak najlepszy wynik. W tym roku aktualna mistrzyni Polski w półmaratonie Aleksandra Brzezińska postawiła wysoko poprzeczkę dla pań, gdyż wynik 32:41 to znakomity rezultat! Zawody na Torze Poznań przyciągają też wyścigowym klimatem. Zaraz po biegaczach na tor wyjechały wyścigowe samochody, a startujące z lotniska Ławica samoloty podkręcają atmosferę. Prezes Automobilklubu Wielkopolski Pan Bartosz Bieliński wraz z Dariuszem Krupą, organizatorem Tor Poznań Track Day to prawdziwi miłośnicy sportu. Wspólnie od lat tworzymy kolejne edycje nie tylko Biegu Ognia i Wody na 10 km, ale także Trigar Duathlon Tor Poznań oraz Biegu Formuła 1 na dystansie 5 km.”


Patronat Honorowy: Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinspektor Piotr Mąka, Prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Jacek Biernacki, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. Wielkopolskiego Eugeniusz Grzeszczak.


Partnerzy: ISKRA, AUTOMOBILKLUB WIELKOPOLSKI, TRIGAR.PL., POLSKA ZBROJNA, ZESPÓŁ SZKÓŁ MECHANICZNYCH IM. KEN.

Fot. Andrzej Skubiszak, Kamilla Pona, Klaudia Walewska

Wyniki

Galeria zdjęć