Menu

Rekord świata w półmaratonie ustanowił Jacob Kiplimo!

17 października 2020 - NEWSY
Rekord świata w półmaratonie ustanowił Jacob Kiplimo!

Po raz pierwszy w 28-letniej historii tej imprezy, ugandyjski zawodnik stanął na najwyższym stopniu podium, chociaż przed biegiem nie był wymieniany w gronie faworytów. W biegu mężczyzn to właśnie Jacob Kiplimo (UGA), a nie święcący ostatnio tryumfy Joshua Cheptegei, okazał się najlepszy. Dla 19-latka z Ugandy to pierwszy taki międzynarodowy sukces w jego seniorskiej karierze. Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski.

Na ostatnim z czterech okrążeni Kiplimo narzucił mordercze tempo, którego nie wytrzymali jego rywale. Przeciął linię mety z czasem 58:49, ustanawiając nowy rekord mistrzostw świata. Tuż za nim, z czasem 58:54, na metę wbiegł Kibiwott Kandie (KEN), a podium uzupełnił Etipczyk Amedework Walelegn (59:08). Tuż za pierwszą trójką finiszował Cheptegei, który kontakt z czołówką stracił na mniej niż pięć kilometrów przed metą. Król długich dystansów na bieżni musiał się zadowolić czwartym miejscem w biegu ulicznym. Na pocieszenie pozostał mu świetny czas w debiucie na dystansie półmaratonu – 59:21.

Cały bieg był bardzo szybki. Po raz pierwszy w historii mistrzostw, pierwszych 10 biegaczy ustanowiło wyniki poniżej 60 minut, a taka sytuacja miała miejsce dopiero po raz drugi w historii ulicznych półmaratonów. W żadnej z 23 poprzednich edycji mistrzostw, żaden Ugandyjczyk nie zdobył indywidualnego medalu. Jedynym krążkiem z imprezy tej rangi jest ich drużynowy brąz z 2004 roku.

Uganda jest w ostatnich latach rosnącą siłą w biegach długodystansowych, więc dzisiejszy wynik nie może być zaskoczeniem. W końcu Kiplimo w ubiegłym miesiącu w Rzymie pobiegł 7:26.64 w biegu na 3000 m oraz 12:48.63 na 5000 m. Z ubiegłorocznych mistrzostw świata w biegach przełajowych wrócił z wicemistrzowskim tytułem ustępując miejsca tylko Cheptegeiowi. Nie ma zatem podstaw, aby kwestionować jego szybkość.

Jedynym półmaratonem, jaki Jacob Kiplimo pobiegł do tej pory był ten w Kampali, który ukończył z czasem 1:01:53. Dzisiaj jednak już od samego początku wyglądał jakby biegł u siebie.


W przeciwieństwie do wyścigu kobiet, bieg mężczyzn wystartował w zachowawczym tempie, a czołówka otworzyła pierwsze 5 km w 14:20. Przez tę część dystansu całą grupę prowadził, a właściwie holował, Szwajcar Julien Wanders. a23-osobowa czołówka minęła 10 km w 28:23. Na trzecim okrążeniu niektórzy wrzucili wyższy bieg, a Kibiwott Kandie i Etiopczyk Guye Adola zaczęli naciskać. Kandie podkręcił tempo jeszcze bardziej, tak że 15. kilometr minął w 42:17, a na poprzednich 5 km zanotował, po raz pierwszy w tym wyścigu, czas poniżej 14 minut.

Bardzo udanie zaprezentowali się reprezentanci naszego kraju podczas mistrzostw świata w półmaratonie organizowanych w Gdyni. Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski, a drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu. To najlepsze rezultaty naszych biegaczy w historii tych prestiżowych zawodów.

Po raz pierwszy nasz kraj miał okazję gościć najlepszych półmaratończyków na świecie rywalizujących o tytuły mistrzów świata. Początkowo gdyńskie zawody miały się odbyć 29 marca, ale z powodu pandemii koronawirusa bieg musiał zostać przeniesiony na 17 października. Zmagania lekkoatletów odbyły się w reżimie sanitarnym, ale nie wypłynęło to negatywnie na dyspozycję sportowców. W trakcie zawodów padło wiele fantastycznych wyników, w tym rekord świata w biegu kobiet oraz rekord mistrzostw ustanowiony przez zwycięzcę biegu elity mężczyzn.

Z bardzo dobrej strony pokazali się także reprezentanci naszego kraju. Wszyscy Polacy deklarowali, że start w tak prestiżowych zawodach w Polsce, motywuje ich do jeszcze cięższych treningów i liczą na pobicie rekordów życiowych. Bardzo dobrze spośród biało-czerwonych wypadł Krystian Zalewski, który przed zawodami mógł się pochwalić najlepszym rekordem życiowym, ustanowionym przed rokiem, również w Gdyni, a wynoszącym 01:02:34. Morskie powietrze najwyraźniej służy mistrzowi Polski na 10 000 m, bowiem w sobotę nie tylko poprawił swoją „życiówkę”, ale przede wszystkim ustanowił nowy rekord Polski na dystansie półmaratonu – 01:01:32. Pobił tym samym ponad 20-letni rezultat uzyskany przez Piotra Gładkiego w 2000 roku w Hadze (01:01:35).​

Rezultat Krystiana Zalewskiego pozwolił mu ostatecznie zając 34. miejsce w biegu elity mężczyzn, co jest najlepszym rezultatem polskiego biegacza w historii mistrzostw świata w półmaratonie.

Na 95. miejscu zawody ukończył Adam Nowicki, 101. był Damian Kabat z rekordem życiowym 01:05:26 (poprzedni rekord 01:05:34), a 106. sklasyfikowany został Adam Głogowski 01:05:50. Drużynowo Polacy zajęli 15. miejsce na 21 zespołów w stawce.