Menu

Rhonex Kipruto ustanowił rekord świata na 10 km !Trzy kobiety poniżej 30 minut!

8 października 2020 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY
Rhonex Kipruto ustanowił rekord świata na 10 km !Trzy kobiety poniżej 30 minut!

Walencja jak magnes przyciąga najlepszych długodystansowców na świecie. W tym roku padły kolejne świetne rezultaty! Kenijczyk Rhonex Kipruto czasem 26 min 24 s ustanowił w Walencji rekord świata w biegu na 10 km. O 14 sekund poprawił wynik Joshuy Cheptegeiego, który Ugandyjczyk uzyskał sześć tygodni temu w tym samym hiszpańskim mieście, ale na innej trasie. Wśród kobiet triumfowała Kenijka Sheila Chepkirui, która przez chwilę cieszyła się również rekordem świata.

Kipruto, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata na tym dystansie, w niedzielę poprawił też rekord globu na 5 km. Pierwszą połowę docelowego dystansu pokonał w 13 min 18 s. W drugiej 20-letniemu biegaczowi poszło jeszcze szybciej – 13 min 6 s, ale światowe władze tej dyscypliny sportu (World Athletics) zaznaczyły, że ten wynik nie będzie kwalifikował się do ratyfikacji.

Drugi był rodak zwycięzcy Benard Kimeli – 27 min. 12 s, a trzeci Szwajcar Julien Wanders, który czasem 27 min. 13 s poprawił własny rekord Europy.
Sheila Chepkirui najlepsza

Wśród kobiet triumfowała Sheila Chepkirui, której pierwotnie przypisano wynik 29 min 42 s, co również byłoby najlepszym rezultatem w historii. Później jednak czas Kenijki poprawiono na 29 min 46 s i rekordzistą pozostała jej rodaczka Joyciline Jepkosgei (29 min 43 s w 2017 roku).

Pozostałe miejsca na podium zajęły dwie kolejne reprezentantki tego kraju – Rosemary Wanjiru i Norah Jeruto. Obie pokonały dystans w 29 min 51 s. Po raz pierwszy w historii w jednym biegu na 10 km trzy kobiety uzyskały wynik poniżej 30 minut.

źródło PAP