Menu

Praktyczne porady Przemka Walewskiego. Zafunduj sobie pełen oddech!

14 września 2021 - ABC dla początkujących, Psychologia sportu, Regeneracja, Zdrowie
Praktyczne porady Przemka Walewskiego. Zafunduj sobie pełen oddech!

Lata palenia papierosów, zasiedziały tryb życia, brak wysiłku o charakterze wydolnościowym sprawiają, że płuca zamieniają się w płucka. Dla wielu rozpoczęcie przygody ze sportem, to długa droga, którą trzeba zacząć od badań spirometrycznych. Niestety, co dziesiąty Polak cierpi na astmę. Swoją czarną kartę zdrowia dokłada smog!

Przeciętna pojemność życiowa wynosi około 4 litrów i zależy między innymi od płci, a w związku z tym również budowy ciała. Panuje tu równouprawnienie, jeśli chodzi zwiększenie pojemności płuc poprzez bieganie. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą swoją VC zwiększyć dwukrotnie. Pojemność życiowa płuc (VC – ang. vital capacity) to największa ilość powietrza, jaką jesteś w stanie wyrzucić z siebie po wcześniejszym maksymalnym wdechu. Wytrenowani maratończycy mogą wykorzystać nawet 90 proc. pojemności życiowej swoich płuc (normalnie zdrowy aktywny człowiek wykorzystuje 60 proc.) Badania wydolnościowe to kolejny etap sprawdzenia stanu naszego organizmu.„Sprawność funkcji krążeniowo-oddechowej i wydolność tlenowa organizmu mają zasadnicze znaczenie dla zdrowia i wyniku sportowego”, wyjaśnia dr hab. Jacek Zieliński z Zakładu Lekkiej Atletyki AWF w Poznaniu.

Pomiar ten wszedł już wiele lat temu do kanonu testów klinicznych w kardiologii i medycynie sportu. Doskonaleniu ulegały jedynie procedura, technologia i sprzęt pomiarowy, dając coraz większe możliwości diagnostyczne, wspomagane coraz bardziej złożonym oprogramowaniem komputerowym.

Fizjologiczne zmiany w organizmie nieuchronnie wpływają na nasze wyniki. Chociaż każdy starzeje się inaczej, badania dowodzą, że po około 35. roku życia wytrzymałość spada o około 5-15 proc. w ciągu kolejnych 10 lat, twierdzi Dieter Leyk z Institute for Physiology and Anatomy w Kolonii.

Jednak badanie to dało bardzo zachęcające wyniki w grupie badanych biegaczy spoza wyczynowej elity. U wyczynowych biegaczy i amatorów trenujących systematycznie ten proces spowalniania był trochę niższy i rozpoczynał się później. W tej grupie biegaczy związane z wiekiem straty w wytrzymałości nie rozpoczynały się wcześniej niż około 50. roku życia. Średnie wyniki w maratonie i półmaratonie były prawie identyczne dla grup w wieku od 20 do 49 lat. Jaki z tego wniosek? Trenujcie dalej! Nie ma powodu, dla którego nie moglibyście osiągać dobrych wyników nawet jak przekroczycie pół wieku życia. Na rozpoczęcie przygody z bieganiem nigdy nie jest za późno.


Przemek Walewski

X Bieg Agrobex Zalasewska Piątka. Fot. Maciej Kopiński