Menu

„Najważniejsze to nie ulec emocjom i …” – radzi Piotr Łobodziński, mistrz świata w towerruning

10 maja 2018 - ABC dla początkujących, Plany treningowe, Praktyczne Porady
„Najważniejsze to nie ulec emocjom i …” – radzi Piotr Łobodziński, mistrz świata w towerruning

Mistrzostwa na najwyższym poziomie już 26 maja we Wrocławiu. Na schodach rozegrany zostanie 5. Sky Tower Run 2018 czyli Mistrzostwa Polski w biegu po schodach. Wystartuje około tysiąca uczestników, którzy do pokonania będą mieli 1142 stopnie. Faworytem jest zwycięzca trzech edycji Sky Tower Run Piotr Łobodziński.

Mistrza Polski i Mistrza Świata w biegu po schodach zapytaliśmy m.in. o udział w Sky Tower Run  i o to jak przygotowuje się do startu? Zdradził też swoje najbliższe sportowe plany.
 Piotrek, uczestniczysz w wielu zawodach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jak ocenia Pan Sky Tower Run?
– Jeśli chodzi o poziom organizacyjny, to oczywiście nie zmieniam swojego zdania i nadal twierdzę, że Sky Tower Run to perfekcyjnie zorganizowany event. Jeśli chodzi o zabezpieczenie trasy, pakiety startowe, medale czy nagrody – też na najwyższym światowym poziomie. Od lat Sky Tower Run trzyma poziom i jestem przekonany, że tym razem będzie tak samo. Jeśli chodzi natomiast o trudność, to nie jest nowością jeśli powiem, że generalnie bieganie po schodach jest ciężkim sportem. Wysiłek jest dość krótki, ale intensywny, a zmęczenie na mecie bardzo duże. Ciężko to w ogóle porównać do biegów płaskich. Trzeba po prostu spróbować. Sam dystans 49. pięter jest również imponujący. To najdłuższy bieg po schodach w Polsce-

Czy do każdego z takich biegów przygotowuje się  tak samo?
– Raczej podobnie. Z tym, że bieganie po schodach nie polega na samym bieganiu po schodach. Tygodniowo robię ponad 100 km po płaskim i 2 razy jestem na siłowni. Jedynie ostatnie części treningu wykonuję pod dane zawody, biorąc pod uwagę rodzaj klatki chodowej oraz liczbę pięter i powtórzeń.
Właśnie… Proszę poradzić początkującym, którzy po raz pierwszy wezmą udział w Mistrzostwach Polski w biegu po schodach w Sky Tower, jak przygotować się do tych zawodów? Od czego zacząć?
– Najważniejsze to wykonać kilka treningów przed zawodami na klatce schodowej. Może to być nawet blok dziesięciopiętrowy. Ważne jest, aby poczuć na własnej skórze ten specyficzny rodzaj zmęczenia oraz wypracować swoją technikę pokonywania stopni. Na początek wystarczy 5-6 powtórzeń i co tydzień można dokładać po jednym wbiegnięciu. Ostatni trening na schodach najpóźniej na 5 dni przed zawodami.
A na co Ty przede wszystkim zwracasz uwagę podczas biegu?
– Najważniejsze to nie ulec emocjom i nie rozpocząć zbyt mocno. To główny błąd, jaki popełniają niedoświadczeni „schodobiegacze”. Pierwsze 10 pięter wydaje się naprawdę łatwe i przyjemne, ale gwarantuję, że lepiej je pokonać na pół gwizdka. Równe, stałe tempo przez większość dystansu – to klucz do dobrego wyniku. Jeśli chodzi o technikę, to jest to kwestia indywidualna i zależna też od prędkości. Myślę, że większość biegaczy i tak od któregoś piętra przejdzie do marszu. Bardzo istotne jest też wykorzystanie poręczy, szczególnie na nawrotach. Zatem silne ręce i spokojny początek – to dwa najważniejsze elementy biegania po schodach.
Do Ciebie należy rekord Sky Tower Run? Rozumiem, że będziesz chciał go w tym roku pobić?
– Dokładnie, 4:52 z 2016 roku. To już bardzo szybkie bieganie i nie jest łatwo ten wynik poprawić. W poprzednim roku również złamałem 5 minut, jednak do rekordu zabrakło kilku sekund. Oczywiście 26 maja spróbuję wyśrubować ten czas. Dużo zależy od rywali, czyli bezpośredniej konkurencji, która na pewno motywuje mnie do mocnego biegania.
Jakie masz plany biegowe poza startem w Sky Tower?
– Oj, w tym roku będzie się działo. Zarówno przed, jak i po Sky Tower Run. 5 maja udało mi się obronić tytuł Mistrza Świata w biegu po schodach w Tajpej na Tajwanie. 13 maja zawody w Seulu i 123 piętra Lotte Tower, 20 maja InterContinental Tower Run w Warszawie, a tydzień po Sky Tower Run startuję w Nowym Jorku.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy kolejnych sukcesów!


Sky Tower Run 2018
Zapisy na Sky Tower Run 2018 prowadzone są do 23 maja za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na www.skytowerrun.pl. Później będzie to możliwe wyłącznie w Biurze Zawodów w Sky Tower.