Menu

Test. Hoka One One Vanquish 3 czyli poduszkowiec w terenie

17 stycznia 2018 - Obuwie, Praktyczne Porady, Sprzęt
Test. Hoka One One Vanquish 3 czyli poduszkowiec w terenie

Hoka One One Vanquish 3 to buty, które zaskakują już samym widokiem. Biorąc je do ręki miałem świadomość, że to zupełnie inne buty biegowe, do których jestem przyzwyczajony. Solidnie wyglądające o podeszwie przypominającej poduszkowiec.
Zakładając je na nogi mogłem od razu odnotować pierwsze wrażenie: to buty na szczupłe stopy, dobrze do ich dopasowane.

Podeszwa jest dwuwarstwowa. Warstwa położona pod stopą jest bardziej sprężysta, a warstwa położona niżej jest miękka i pełni rolę głównego amortyzatora. Obydwie warstwy tworzą charakterystyczną żeberkową konstrukcję podeszwy, która na pierwszy rzut oka może wydać się ekstrawagancka.


W nowych butach nie można rzucać się od razy w dalekie trasy. Na początek lekka, 5-kilometrowa przebieżka po asfalcie. Od razu zdałem sobie sprawę, że potrzeba będzie dłuższego niż zazwyczaj czasu, by buty „ułożyły się”. Amortyzacja jest bardzo duża i im cięższy biegacz tym lepiej.
Na kolejny trening wybrałem się w teren. Pętla 10-kilometrowa wiodła szutrowymi drogami, leśnymi duktami i skalistym zboczem. Tutaj doceniłem solidność podeszwy. Nie odczuwałem nacisków na stopę nawet przy nadepnięciu na kamień.

Ten model nie jest jednak stworzony dla biegaczy górskich, ale raczej szosowych. Przekonałem się jednak, że potrafi radzić sobie także w terenie. Vanquish 3 to klasyczny długodystansowiec.

Na 20-kilometrowym treningu po asfaltowych alejkach mile zaskoczył dobrą przyczepnością i oddawaniem energii. Ten model preferuje biegaczy nie biegających z pięty, ale śródstopia. Technikę biegu jednak trzeba dostosować do mocnej amortyzacji i przesunąć środek ciężkości ciała bardziej do tyłu.

Cholewka buta jest przewiewna, ale solidnie wzmocniona . But dobrze trzyma piętę co sprawia, że oś stopy nie przesuwa się wewnątrz buta. Dla biegaczy z supinacją to dobra wiadomość.  Każdy potrzebuje butów „szytych” na miarę. Propozycja HOKA na pewno znajdzie zadowolonych użytkowników. Ten model ma dłuższą „żywotność” i przebieg. Podeszwa szybko się nie zetrze, a cholewka dobrze znosi deszczowe warunki.

Masa buta: 295 g
Drop: 5 mm, pięta: 32 mm, palce: 27 mm


pw