Menu

18-stka poznańskiego maratonu

15 października 2017 - NEWSY

18. edycja poznańskiego maratonu przeszła do historii. Wśród mężczyzn po fantastycznym samotnym biegu wygrał zawodnik z Ukrainy Mykola Lukhymchuk osiągając (2:14:30), a z kobiet najszybsza była Japonka Haruna Takada (2:40:49). W limicie czasu maraton ukończyło 6339 osób.

Impreza wystartowała z około 45-minutowym opóźnieniem. „To pierwsza sytuacja tego typu w całej historii poznańskich wydarzeń biegowych oraz wielka nauczka na przyszłość, z której wyciągniemy odpowiednie wnioski. Dołożymy wszelkich starań, aby uniknąć tego w przyszłych edycjach, zarówno półmaratonu jak i maratonu”, przeprasza uczestników i mieszkańców Poznania organizator Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Ukrainiec Mykola Lukhymczuk od startu dyktował tempo i na 25. kilometrze wypracował już przewagę nad drugim na mecie Kenijczykiem Nduva Boniface Wambua (2:17:56). Trzeci finiszował Wodzisław Pramau  z Białorusi z wynikiem (2:19:46).

Zwycięzca na mecie powiedział, że osiągnąłby lepszy rezultat, ale nie miał pacemakera. Swój start określił jako „mocny trening”. Emil Dobrowolski około 30.kilometra zaczął tracić siły i pozycję.Ostatecznie przybiegł piąty na metę.

Wśród kobiet do zaciętego pojedynku doszło pomiędzy Dominiką Stelmach, a maratonkami z Japonii. Ostatecznie wygrała Haruna Takada (2:40:49), która zaatakowała słabnącą Dominkę na podbiegu na ul. św. Wawrzyńca. Nasza zawodniczka obroniła dużym kosztem sił drugą pozycję (2:42:39), pokonując metę na czworakach. Tuż za nią finiszowała inna Japonka Miyu Hatakeyama (2:42:52).

W rywalizacji na wózkach z napędem pośrednim jako pierwszy na mecie zameldował się Rafał Wilk w czasie 01:03:53, a wśród kobiet Anna Oroszova z wynikiem 01:49:13.Wśród zawodników na wózkach z napędem bezpośrednim tryumfowali: Jarosław Wilczyński z czasem 3:06:51 oraz Joanna Trzcińska (3:50:45).

Komunikat Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSiR)

Organizatorzy 18. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza z przykrością informują, że na trasie biegu śmierć poniósł jeden z jego uczestników. Do zdarzenia doszło pomimo pomocy udzielonej biegaczowi przez służby medyczne. Ubolewamy nad tym faktem, a na ręce rodziny i bliskich składamy kondolencje. Okoliczności zdarzenia są badane przez Policję i Prokuraturę. Organizatorzy nie są podmiotem upoważnionym do udzielania wyjaśnień w tej sprawie.