Menu

Biegaj i Zwiedzaj. Bezpieczne plażowanie i bieganie nad Bałtykiem!

28 lipca 2024 - ABC dla początkujących, Biegaj i Zwiedzaj, Kontuzje, Praktyczne Porady, Regeneracja, Zdrowie
Biegaj i Zwiedzaj. Bezpieczne plażowanie i bieganie nad Bałtykiem!

Masz przynajmniej kilka powodów, by letni urlop spędzić nad naszym Bałtykiem.  Okolice  Międzyzdrojów i Świnoujścia są na północy Polski dla biegaczy tym, czym na południu jest Szklarska Poręba i Karpacz.

Na polskie wybrzeże Bałtyku jest niedaleko, a nowe „ekspresówki” skracają czas karkołomnych dojazdów. Nawet jak trafisz na kapryśną aurę i nie złapiesz ładnej opalenizny, to zafundujesz sobie inhalację jodem i zawsze możesz liczyć, że będzie … piasek na plaży. To nie reklama naszego morza, ale sprawdzona przez lata praktyka. Jednak musisz przedtem poznać specyfikę biegania po plaży, bo inaczej, zamiast formy przywieziesz kontuzję, która wykluczy ciebie z jesiennych startów.

Biegaczy od lat ciągnie w okolice Świnoujścia i Międzyzdrojów. Tutaj nawet w wakacyjnym szczycie można pobiegać, niekoniecznie po plaży. W Świnoujściu, gdy nie ma silnej fal,i można tu znaleźć dobre warunki na 10-15 kilometrowy trening (zarówno na wschód, jak i na zachód od portu). W ubiegłym roku w szczycie sezonu komfortowe warunki znaleźliśmy na plaży położonej na wschód od kanału portowego w Świnoujściu (od strony Fortu Gerharda). Przy plaży znajdują się parkingi. Trasa na wschód doprowadzi nas pustymi plażami aż do Międzyzdrojów, gdzie zaczyna się robić tłoczno.

Po drodze zatrzymaliśmy się w ośrodku „Gustav” w Międzywodziu, którego właścicielem jest maratończyk  Paweł Maślany. To znakomita „miejscówka” dla biegaczy, kolarzy i miłośników nordic walking. Można tu zorganizować większy wypad nawet dla 35 osób.

To nowo wybudowane (2020 rok)  domki w stylu skandynawskim, w konstrukcji drewniane  w Międzywodziu, niespełna  270 m do morza.

– Zaprojektowaliśmy nasz ośrodek z myślą o relaksie i wypoczynku  – opowiada Paweł Maślany, który właśnie wrócił z treningu po plaży. –  Każdy domek zbudowany został w całości z drewna świerkowego ocieplone włóknem drzewnym. Domki Gustav to kompleks siedmiu domków zestawionych w szeregu o powierzchni 60 m2  z tarasem. Każdy z domków składa się z dwóch sypialni na piętrze oraz salonu z jadalnią i aneksem kuchennym na parterze. Domki przeznaczone są dla 4-6 osób.  Nie tnylko biegacz doceni te warunki.

Trasy biegowe wiodą stąd aż do Międzyzdrojów i Wolina. Można pobiec lasem wzdłuż wydm, plażą lub szerokim chodnikiem, gdzie można trenować tzw. zakresy.

Leśne warunki do biegania znajdziemy także w okolicach Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin. To dawna tajna baza LWP Układu Warszawskiego, z której planowano atak atomowy w czasach „zimnej wojny” i desant na Danię. Historia kompleksu rozpoczyna się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. By skutecznie bronić morskiej bazy Kriegsmarine niemieckie dowództwo postanowiło wybudować baterię artylerii nabrzeżnej, która miała być wyposażona w działa 15 cm. Budowę rozpoczęto w 1936. Już w 1939 roku odbyło się pierwsze próbne strzelanie i bateria została obsadzona przez artylerzystów. Wybudowano 7 potężnych żelbetonowych schronów, kilkanaście baraków, kilka kilometrów dróg i całą niezbędną infrastrukturę techniczną.

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

O tajnym stanowisku dowodzenia po wojnie wiedzieli tylko nieliczni – głównie najwyżsi rangą oficerowie. Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu „zimnej wojny”. Ostatnimi ćwiczeniami w jakich kompleks uczestniczył była manewry „Pirania” w 1995 roku, a cywile mogli zwiedzić tajną bazę dopiero po 2013 r. .Kompleks położony jest w lesie pomiędzy stacją kolejową „Świnoujście-Przytór”, a plażą 500 metrów od drogi S3 i przystanku komunikacji miejskiej, 500 metrów od stacji PKP Przytór, 4 km od Fortu Gerharda, Latarni Morskiej i Dworca PKP Świnoujście. Tutaj znajdują się malownicze trasy leśne, którymi wytyczono także szlaki rowerowe.

W samym centrum Świnoujścia znajdziemy znakomite warunki do biegania w Parku Zdrojowym. Tamtejsze ścieżki łączą się z drogą wzdłuż kanału w kierunku Stawa Młyny. Tutaj dobiegamy kawałkiem kamienistego nabrzeża do plaży. Najlepszym podłożem jest piasek podmyty przez fale, który znajdziemy na świnoujskiej plaży.

Trzeba cały czas być skoncentrowanym, by fala nas nie podmyła. To dodatkowy trening na skoczność i refleks. Zresztą każdy ma swój ulubiony kawałek plaży. Pochyły teren sprawia, że jedna stopa jest stawiana pod większym kątem nachylenia (lub na prawie płaskiej nawierzchni), a druga już w prawie pełnym przechyle. „Odczuwają to zarówno ścięgna Achillesa, stawy kolanowe, jak i biodra oraz kręgosłup”, przestrzega dr Maciej Nowak, specjalista medycyny sportowej z CM Dynasplint.

Bolesną kontuzją, która nam grozi jest tzw. kolano biegacza (zespół pasma biodrowo-piszczelowego). Rozpoznasz tę kontuzję po objawach: obrzęk i tępy ból po zewnętrznej stronie kolana. Ból zaczyna się po przebiegnięciu 2-3 kilometrów i ustaje dopiero, gdy przestaniemy biec. Gdy biegasz po pochyłym terenie (brzeg morza), kolano wygina się nienaturalnie do wewnątrz, naciągając pasmo.

Najlepiej biegać po odpływie. Gdy pobrzeże jest zbyt pochyłe, to skróćmy maksymalnie biegane odcinki i na zakończenie pobiegajmy po płaskim (nawet po asfalcie), by nasz układ motoryczny wrócił do normy. „Gdy będziemy czuć ból po treningach na plaży, lepiej sobie odpuścić bieganie po piasku”, radzi dr Maciej Nowak.” Bonusem biegania po piasku jest aktywizowanie tzw. czucia głębokiego, mięśni, które są uśpione tupaniem po asfalcie i do tego ten morza szum …

Od lat praktykuję podczas pobytów nad morzem treningi naprzemienne: jednego dnia bieganie w lesie, kolejnego (krótszy odcinek) po plaży, często na bosaka. Warunki do takiego treningu znajdziemy w Świnoujściu. Kto planuje dłuższe wybiegania po asfaltowych drogach, to ma znakomite warunki na Wyspie Karsibór. Tutaj nie ma jeszcze najazdu turystów rodzaju „sandał i skarpeta”. Można znaleźć urocze zakątki nie tylko do biegania, ale także do popływania i odpoczynku w wyjątkowym klimacie. Wyspa ma ok. 14 km kw. powierzchni. Są to głównie równiny zajęte przez nieużytki, pastwiska i plantacje trzciny. W zachodniej części pokrywają ją Lasy Karsiborskie (pow. ok. 4 km kw. Od południa otoczona jest wodami Zalewu Szczecińskiego. Na północy granicę Karsiboru stanowią ramiona Starej Świny – Rzecki Nurt i Młyńska Toń. Na wschód rozciąga się kraina ponad 40 wysp wstecznej delty Świny, z których większe to Warne Kępy, Wielki Krzek i Karsiborska Kępa. Biegaj i zwiedzaj!


Przemek Walewski


Fot. , fot. Informacja Turystyczna Świnoujście, fot. http://podziemne-miasto.pl/, własne