Menu

Biegaj i Zwiedzaj. Jesienny 55. Prazsky Maraton w letnim klimacie

19 października 2018 - NEWSY
Biegaj i Zwiedzaj. Jesienny 55. Prazsky Maraton w letnim klimacie

Praga znana jest maratończykom z wiosennego maratonu. Niewielu wie, że ojcem wspomnianego maratonu, który w tym roku odbył się w tym roku po raz 24-ty, jest Prazsky Maraton ve Stromovce. W tym roku odbyła się jego 55. edycja, a na starcie stanęła m.in. reprezentacja naszego portalu – Klaudia i Przemek Walewscy, którzy znaleźli się w czołówce klasyfikacji.

Prazsky Maraton ve Stromovce jest jedyny w swoim rodzaju. Tu limit czasu wynosi 4 godziny, a czołówka zawodniczek i zawodników musi legitymować się aktualnymi wynikami – panie poniżej 3:30, a mężczyźni poniżej 3 godzin. Stromovka to największy parkowy kompleks w centrum Pragi. Od 1988 roku jest chronionym prawem zabytkiem przyrody. Położony jest w dolinie Wełtawy na południe od wyspy rzecznej Císařský ostrov (dosł. Cesarska Wyspa) i oddzielona od niej kanałem żeglugowym. Od XIII w. istniał tu zwierzyniec – królewskie tereny łowieckie – założony przez Przemysła Ottokara II w roku 1268, później stopniowo przekształcany w królewski park. W latach 1495–1503 na polecenie króla Władysława Jagiellończyka wybudowano w nim letni zamek myśliwski Letni Pałac Namiestnikowski w Pradze. Od 1804 park jest dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta. We wschodniej części parku znajdują się hala sportowa Tesla Arena i stadion. To tu położone były start i meta maratonu.

W tym roku na trasie panowała mocna rywalizacja, bowiem w ramach maratonu rozgrywano Mistrzostwa Świata USIC (klub kolejowych) z udziałem zawodowych biegaczy z Rosji i Indii. Upalna, słoneczna pogoda (ok. 25 st. Celsjusza) narzuciła stawce biegaczy swoje ograniczenia. Najszybszy okazał się reprezentant Rosji Vsevolod Khudyakov (2:24:49), który wyprzedził reprezentanta Indii Subhankara Ghosta (2:31:03), a na trzecim miejscu był Rosjanin Roman Dedov (2:31:19). Wśród kobiet najszybsza okazała się również Rosjanka Mariya Reznichenko (2:47:28), która wyprzedziła reprezentantkę gospodarzy Radkę Churaňová (2:52:11) i kolejną Rosjankę Olgę Dedovą (2:53:14). Wszyscy wymienieni startowali w mistrzostwach USIC.

Fot. Organizator

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osobno klasyfikowane był Prazsky Maraton i kategorie wiekowe, które traktowane są od lat jako mistrzostwa Pragi. W kategorii M59 (od 40. do 58. roku życia) na drugim miejscu, za Czechem Petrem Svarcem, zajął nasz reprezentant Przemysław Walewski (2:56:14), który wyprzedził Niemca Timo Eschtruth. W silnie obsadzonej stawce kobiet i kategorii F49 (od 40. do 49. roku życia) Klaudia Walewska zajęła 4. miejsce (3:20:33) Zwyciężyła Radka Churaňová (2:52:11).

Od 2013 roku maraton jest Memoriałem Iva Domanskiego, znanego komentatora czeskich biegów, który większość zawodników znał po imieniu i nazwisku. W tym roku było do pokonanie osiem pętli, z których każda przebiegała przez stadion.

– W pierwszej edycji (30 czerwca 1963 r.) wzięło udział 51 biegaczy, a zwycięzcą był Miroslav Bomar (2:35:44). To tu startowali najlepsi czescy biegacze: doradzał najszybszym Václav Chudomel, Václav Mladek, Jaroslav Kocourek i Pavel Kryška, ultramaratończycy Jiří Jelínek i Dan Orálek oraz były skoczek narciarski Jan Pernica. zwycięstwem). Także wśród kobiet było wiele znanych biegaczek: Hana Horakova, Vlasta Rulcova, Helena Bidmonova, Alena Peterková, Radka Churáňová – opowiada historię maratonu jego dyrektor Marek Blazek (Apachi sportovní servis.cz)

 

 

 

 

 

 

 

 

W 1978 r. maraton został przeniesiony na rok na trasę Praga – Lidice – Praga ze względu na kwalifikacje czechosłowacką i wschodnioniemiecką do Mistrzostw Europy. Zwycięzcą został dwukrotny mistrz olimpijski Waldemar Cierpiński (2:14:51) – do niego należy rekord trasy maratonu. Cztery miesiące później Mistrzostwa Europy odbyły się na tym samym trasie. W następnym roku wyścig powrócił do Stromovki.Rekord trasy wśród kobiet należy do Czeszki Hany Horakovej (2:40:17 / 1986 r.). Do 1978 r. Odbył się Prazsky Maraton odbywał się na wiosnę. W latach 1979-1987 do edycji wiosennej dodano jesienną edycję „Autumn Stromovka”. Po ośmiu latach wiosenny wyścig został odwołany, jesienią organizatorzy przemianowali wyścig na „Prague Marathon” i przejęli numerację po wiosennym poprzedniku.

Fot. Organizator