Menu

Biegaj i Zwiedzaj. Zalecenia specjalistów medycyny podróży.

17 sierpnia 2020 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Praktyczne Porady, Zdrowie
Biegaj i Zwiedzaj. Zalecenia specjalistów medycyny  podróży.

Dalekie, tropikalne podróże to coraz częściej wybierana przez Polaków forma spędzenia wakacyjnego urlopu. Pamiętajmy jednak, że do takiej podróży przygotować się także… pod kątem zdrowotnym. Co zrobić, by poza piękną opalenizną i wspomnieniami nie wrócić do domu np. z chorobą tropikalną? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać zarówno przed, jak i w trakcie zasłużonego relaksu.

Lecisz w tropiki? Zaszczep się! Jeśli planujemy dalszą podróż – np. do krajów egzotycznych – Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, niezbędne jest wykonanie odpowiednich szczepień. W tym celu nasze przygotowania do wyjazdu powinniśmy zacząć od odwiedzenia lekarza medycyny podróży, który dzięki swojej wiedzy nt. ewentualnych zagrożeń zdrowotnych w danym rejonie świata, przekaże nam najważniejsze i niezbędne informacje np. o tym, jakie szczepienia powinniśmy wykonać. Taką wizytę najlepiej jest zaplanować na 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Do najczęściej występujących chorób, przed którymi trzeba się zabezpieczyć zanim wybierzmy się w dalszą, egzotyczną podróż należą:

Dur brzuszny
Żółta gorączka (żółta febra)
Choroba meningokokowa – np. Arabia Saudyjska, Gambia, Libia
Błonica
Tężec
Cholera
Wścieklizna
Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Innymi chorobami, na jakie jesteśmy narażeni w tropikalnych krajach jest np. malaria czy denga, które przenoszone są przez komary. Niestety wciąż nie posiadamy szczepionki przeciwko tym chorobom.

Urlopu nie zaczynaj bez spakowania podróżnej apteczki

Rozmowa z lekarzem medycyny podróży powinna także uwzględnić takie zagadnienia jak właściwe skompletowanie tzw. „apteczki podróżnej”. Do najczęstszych dolegliwości „wyjazdowych” należą np. problemy żołądkowe, bóle głowy czy lekkie przeziębienie – dlatego lepiej być przygotowanym, by móc szybko zareagować.

Biegunka podróżnych dotyka od 30 do 70 proc. turystów w zależności od destynacji i okresu podróżowania – najczęściej są to rejony Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Środkowej. Do zatrucia dochodzi głównie poprzez spożycie zakażonej żywności i napojów – zwłaszcza w krajach o niskich standardach higieny. Za biegunki na wakacyjnych wyjazdach w większości przypadków odpowiadają bakterie, głównie Escherichia coli – ponad 50% wszystkich przypadków, Salmonella, Shigella oraz pierwotniaki (odpowiedzialne za amebozę oraz lambliozę) i wirusy min. rotawirusy – komentuje lek. med. Izabela Pietrzak, lekarz medycyny podróży i chorób zakaźnych.

Zamiast szukać wtedy najbliższej apteki, weźmy ze sobą skompletowany zestaw ratunkowy, zawierający: leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, środki przeciwbiegunkowe, elektrolity, jałowe opatrunki, plastry i nożyczki, antybakteryjny żel i środek dezynfekujący, a także preparaty odstraszające owady (repelenty). Alergicy bezwzględnie powinni mieć przy sobie także leki przeciwhistaminowe, które w przypadku np. ugryzienia przez owady zapobiegną reakcji alergicznej.

4deserts

Długa podróż, czyli etap do którego również warto się przygotować

Zanim znajdziemy się w dalekiej Tajlandii czy na Kubie… musimy się tam dostać. W praktyce często oznacza to kilku- lub kilkunastogodzinną podróż samolotem, która może być męcząca. Podróżujący zazwyczaj skarżą się na bóle i opuchnięcia nóg. Uczucie „ciężkich” nóg, mrowienie, pieczenie są często skutkiem braku ruchu i długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Dlatego, jeśli wiemy, że czeka nas długi lot, powinniśmy wówczas pomyśleć o zastosowaniu leków przeciwzakrzepowych, usprawniających swobodny przepływ krwi. Jednym ze sposobów, które pozwolą zachować komfort podczas lotu samolotem może być także wykorzystanie kompresjoterapii – tj. podkolanówek lub pończoch uciskowych, które zapobiegają zaleganiu krwi żylnej i obrzękom. Ponadto, podczas lotu warto zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz luźne i przewiewne ubranie, w którym będzie nam wygodnie. Sprawdzą się także poduszki, które możemy podłożyć pod kark, a dzięki opasce na oczy łatwiej będzie nam przespać długie godziny lotu.

A co, gdy już dolecimy? Jedzenie też ma znaczenie

Podczas wakacyjnego wyjazdu należy także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas… jedzenia, czyli w dużej mierze o higienie. Większość chorób, z którymi zmagają się turyści to tzw. choroby brudnych rąk. Ponadto pamiętajmy, by pić wodę ze sprawdzonego źródła, czyli butelkowaną, przegotowaną lub filtrowaną. Z tego powodu starajmy się także unikać dodawania do napojów kostek lodu – niestety nie mamy pewności, z jakiej wody zostały przygotowane. Bądźmy ostrożni także z jedzeniem surowych owoców i warzyw – przed spożyciem należy je dobrze umyć i obrać. W gorących krajach zwracajmy też uwagę na to, czy żywność jest świeża i w miarę możliwości unikajmy surówek, sałatek czy sosów, które przez długi czas stoją na słońcu, w wysokiej temperaturze.

Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek, nasz urlop z pewnością pozwoli nam wypocząć, zrelaksować się i na nowo „naładować baterie”.


Porady: Centrum Medyczne Damiana





Centrum Medyczne Damiana (CMD) istnieje od 1994 r. Zapewnia pacjentom szeroki zakres opieki medycznej w ośmiu przychodniach w Warszawie oraz w Szpitalu. Pracują w nich lekarze wszystkich specjalności, z wieloletnią praktyką kliniczną zdobytą w wiodących placówkach polskich i zagranicznych. Centrum Medyczne Damiana angażuje się także w działania charytatywne i współpracuje z m.in. z takimi organizacjami jak: UNICEF Polska, WOŚP oraz Fundacja Spełniamy Marzenia.