Menu

Bielizna termoaktywna na narty – jak wybrać odpowiednią?

4 grudnia 2019 - Odzież, Praktyczne Porady, Sprzęt, Technologie
Bielizna termoaktywna na narty – jak wybrać odpowiednią?

Bielizna termoaktywna wielu osobom kojarzy się w głównej mierze z ciepłym ubiorem na zimę. Ten artykuł zaczynamy od obalenia kilku mitów, ponieważ po pierwsze taki materiał to nie tylko wybór na minusowe temperatury, a po drugie ogrzewanie ciała to tylko jedno z zastosowań.

Odzież termoaktywna ma także wentylować skórę i odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Spocone plecy to dużo częściej wynik wysokich, a nie niskich temperatur. Więcej o tym, jak działa odzież termoaktywna, przeczytacie w dalszej części artykułu. Dzisiaj tematem wiodącym będzie bielizna termoaktywna na narty, jednak przedstawione rady z powodzeniem można uogólnić również na inne dyscypliny. Warto czytać uważnie, ponieważ w bonusie podpowiadamy, jak dobrać odzież termoaktywną, gdy staniemy już przed wyzwaniem dokonania konkretnego zakupu.

Bielizna termoaktywna, a odzież termiczna – czy to to samo?

Bielizna termoaktywna i odzież termiczna to określenia, które przyjęło się używać zamiennie. Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli mamy być precyzyjni, to przytoczone terminy znaczą co innego. Odzież termiczna na narty to ubrania, które mają za zadanie chronić ciało przed wyziębieniem. Do tej grupy można zaliczyć właściwie każdy typ “ciepłej” bielizny. Z kolei bielizna termoaktywna została wykonana z materiału z rodziny poliestrów, które charakteryzuje funkcja hydrofobowa. Oznacza to, że materiał jest w stanie odpychać wodę od ciała i odprowadzać ją na zewnątrz. To właśnie dlatego takie rozwiązanie nadaje się zarówno do uprawiania sportów zimowych, jak również na upały.

Jak działa odzież termoaktywna?

Dokonaliśmy podziału, jednak w dzisiejszym artykule skupimy się w głównej mierze na tym, co daje odzież termoaktywna oraz jak odpowiednio zabezpieczyć się na stok. Pierwsza funkcja odzieży termoaktywnej to regulacja temperatury ciała. Doszliśmy już do tego, że ta może działać w dwie strony. Taka warstwa podczas mrozu pomoże zatrzymać ciepłe powietrze i zapobiec wyziębieniu ciała, natomiast gdy termometr pokaże nieco wyższe temperatury, pozwoli na odpowiednią wentylację i odprowadzanie wilgoci, dzięki czemu zmniejsza potliwość. Zarówno ziąb, jak i przepocone ubranie to nic przyjemnego, a bielizna termoaktywna na stok może rozwiązać te dwa problemy za jednym zamachem!

An athlete making rest on the bench.

Bielizna termoaktywna na narty – rodzaje

Pamiętajmy, że dobór odpowiedniej bielizny do uprawiania sportu to nie tylko funkcja termiczna, wentylacyjna i hydrofobiczna, ale także komfort! Niezależnie, czy kupujemy bieliznę termoaktywną na narty, do gry w hokeja, czy może zamierzamy jeździć konno – swoboda ruchu będzie w tym przypadku odgrywać równie ważną rolę. Niektórzy nie wiedzą, jak dobrać odzież termoaktywną i stosują ją bezpośrednio na zwykłą bawełnianą bieliznę. To po pierwsze zaprzecza istocie działania takiego materiału, a po drugie powoduje dyskomfort. Jeśli chodzi o poszczególne części garderoby termicznej, które warto założyć na narty, to z pewnością będą to majtki, biustonosz, bokserki, koszulka oraz getry lub kalesony. Producenci zadbali o to, by dostosować swoje produkty zarówno do płci, jak i upodobań swoich klientów. Tutaj wiele zależy już od indywidualnych preferencji, jednak z racji, że narciarstwo uprawia się zazwyczaj w warunkach chłodu i wiatru, warto wybrać bieliznę termoaktywną, która pokryje jak największą powierzchnię ciała. Może być to również zwykła odzież termiczna, które jednak nie sprawdzi się w przypadku odprowadzania wilgoci, jednak z pewnością ogrzeje ciało podczas siarczystych mrozów. Wszystkich, którzy nadal zastanawiają się jak dobrać odzież termoaktywną, uspokajamy – to proste łatwe i przyjemne i właściwie nie różni się niczym, od kupowania tradycyjnych ubrań.

Bielizna termoaktywna nie tylko na stok!

Kolejnym plusem przemawiającym za zakupem odzieży termo będzie fakt, że nie musi być to tylko i wyłącznie bielizna termoaktywna na narty! Wiele osób ze względu na swoje obowiązki zawodowe lub inne, jest zmuszona do przebywania bardzo długo na powietrzu. Czasami niskie temperatury czy porywisty wiatr, mogą spowodować wychłodzenie organizmu, co zdecydowanie nie jest pożądane. Komplet bielizny termoaktywnej rozwiąże ten problem i zadba o zdrowie nawet w warunkach niesportowych!

Podsumowując, w tym artykule przedstawiliśmy, jak działa bielizna termoaktywna, wyjaśniliśmy, czym jest odzież termiczna i że to nie do końca to samo. Bielizna termoaktywna na narty powinna zapewniać zarówno odpowiednią termoregulację, jak również odprowadzać wilgoć. To tzw. funkcja hydrofobiczna, czyli transportowanie cząsteczek wody od skóry na zewnątrz materiału. Stosując takie rozwiązania, unikamy również zatrzymywania potu na skórze, dzięki czemu odzież termoaktywna doskonale sprawdzi się w przypadku innych dyscyplin sportowych (również tych uprawianych w lecie). Warto również dodać, że taki ubiór z powodzeniem może być stosowany również poza zakresem sportowym – wszędzie tam, gdzie potrzebujemy chronić nasze ciało przed wyziębieniem. Mamy nadzieję, że w tym artykule wyjaśniliśmy wszystkie nurtujące kwestie i udało nam się zachęcić do korzystania z odzieży termoaktywnej.

Artykuł sponsorowany