Menu

„Biegaj i Zwiedzaj” prezentuje: Ciao Italia!

19 listopada 2020 - NEWSY
„Biegaj i Zwiedzaj” prezentuje: Ciao Italia!

Na pewno tu jeszcze powrócimy! Warto zwiedzić Lombardię, m.in. Mediolan, malownicze okolice Jeziora Como, niespełna na rok przed pandemią odwiedziliśmy wyścigowy tor Autodromo Nazionale di Monza, gdzie próbowano złamać 2 godziny w maratonie.

Wspięliśmy się biegiem na fortyfikacje Bergamo, Città Alta. Joanna Matuszewska z Biura Podróży Itaka opowie o wyjątkowych miejscach we Włoszech.

Lombardia, jeden z największych regionów Włoch, znajduje się w północnej części kraju. Jej nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo z ośrodkiem w mieście Pawia. Początkowo słowo „Lombardia” oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów, następnie znaczenie słowa zostało zawężone do obszarów wokół ich stolicy (zob. Romania). Od północy graniczy ze Szwajcarią, od wschodu – z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, od południa – z Emilią-Romanią, a od zachodu – z Piemontem.

Klaudia i Przemek Walewscy na filmowym planie.

LINK DO ODCINKA PROGRAMU TV „BIEGAJ I ZWIEDZAJ”

Stolicą regionu jest Mediolan. Ważniejsze miasta: Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Pawia, Varese. Południową część Lombardii zajmuje Nizina Padańska, a północną – Alpy. Główne rzeki regionu to Pad i Adda. Na przedgórzu Alp występują jeziora polodowcowe – największe to Lago Maggiore, Como, Garda, Iseo i Lugano.

Lombardia jest najbogatszym i najlepiej rozwiniętym gospodarczo regionem Włoch. Ma wiele do zaoferowania. Zachwyca bogactwem natury, jak również przepychem oferty kulturowej i architektonicznej. Włochy słyną z największej ilości miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samej Lombardii znajdziemy takich miejsc aż siedem.

Bergamo to małe i niezwykle czarujące miasto u stóp Alp. Dzieli się na dwie części – Citta Alta (część górna, stare miasto) oraz Citta Bassa (dolna część miasta). Miasto położone na górze to koncentracja całej historii i średniowiecznego czaru, zaś całe współczesne, normalne życie i handel, toczą się na dole.

Bergamo


Najpiękniejszy widok roztacza się z najwyższego punktu. Funiculare. Przygodę ze starym, górnym miastem, turyści rozpoczynają od kolejki, która łączy Citta Bassa z Citta Alta. Jest to najszybszy sposób na dostanie się na górę. Nie dla nas to udogodnienie. Z centrum Bergamo, pobiegliśmy trasą liczącą 6 km na najwyższy punkt Citta Alta – Castello di San Vigilio.
Wbiegliśmy bramą Porta San Giacomo i dalej wzdłuż murów fortyfikacji. Po drodze mijamy Bazylikę di Santa Maria Maggiore, tętniące życiem Piazza Vecchia.


Wczesnym rankiem na drodze do Castello spotykamy tylko biegaczy i kolarzy, którzy mają tu przedsmak alpejskich tras. Castello di San Vigilio położone jest na wysokości 496 m n.p.m. Zamkowe wzgórze dominuje nad miastem i stanowiło przez wieki strategiczny punkt dla obrony Bergamo. Dawniej w tym miejscu znajdowały się fortyfikacje, dopiero później zostały one nazwane zamkiem. Obecna budowla była w przeszłości wielokrotnie przebudowywana. W 1797 roku twierdza została zburzona.



Lombardia to ważne miejsce w historii Polski. Po III rozbiorze nastąpiła emigracja żołnierzy i oficerów z Polski do Włoch i Francji. Dzięki wpływom Napoleona, za pośrednictwem Agencji (polska organizacja emigracyjna założona w Paryżu po upadku powstania kościuszkowskiego w 1794) Jan Henryk Dąbrowski podpisał 9 stycznia 1797 umowę z nowym rządem Republiki Lombardzkiej. Współtwórcami Legionów byli Karol Kniaziewicz, Józef Wybicki i Antoni Amilkar Kosiński.

Legionowy patrol

Oddziały otrzymały nazwę Legionów Polskich. Mundury i sztandary były zbliżone do polskich, język komend i stopnie wojskowe również były polskie. Na szlifach widniał włoski napis Ludzie wolni są braćmi. Kokardy przypięte do mundurów były trójkolorowe w nawiązaniu do rewolucji francuskiej symbolizującą sojusz i protekcję Republiki. Dąbrowski zagwarantował ochotnikom obywatelstwo lombardzkie z prawem powrotu do kraju, gdy Lombardia będzie już wolna i bezpieczna.

Zapraszam!

Przemysław Walewski

Archiwum poprzednich odcinków