Menu

Etiopczycy dominowali w Łodzi w maratonie i w półmaratonie

17 kwietnia 2018 - NEWSY
Etiopczycy dominowali w Łodzi  w maratonie i w półmaratonie

Wysoka temperatura sprzyjała zawodnikom z Etiopii. W DOZ Maraton Łodź zwyciężył reprezentant EtiopiiTarekegn Zewdu Bekele (2:19:41), a w półmaratonie najszybszy okazał się jego rodak Hunegnaw Mesfin (1:03:17). Pierwszą maratonką na mecie była Kenijka Jane Jepkosgei Kiptoo, a zwycieżczynią półmaratonu została Agnieszka Gortel.

Maraton od początku rozgrywany był w dość powolnym tempie. Szybko uformowała się grupa trzech zawodników, którzy 10 km pokonali w przedziale 33:05, a następnie utrzymywali bardzo równe tempo przez większość dystansu, meldując się na 30. km w czasie 1:39:17. Gdy po 39. km biegu z prowadzącej grupy odpadł Kenijczyk Roger Melly, stało się jasne, że walka o zwycięstwo rozstrzygnie się pomiędzy dwoma Etiopczykami. Więcej sił na końcówkę zachował Tarekegn Zewdu Bekele, który zwyciężył z czasem 2:19:41, wyprzedzając Workneh’a Abate o 12 sekund. Melly uzupełnił podium (2:21:50).

Zupełnie odmienny przebieg miała rywalizacja kobiet, gdzie samotny wyścig z czasem prowadziła reprezentantka Kenii, Jane Jepkosgei Kiptoo. Ostatecznie finiszowała z rezultatem 2:43:08, wyprzedzając Natalię Mierzlikin (POL, 3:01:23) i Agnieszkę Pelc-Wanielistę (POL, 3:14:31).

Znacznie szybciej biegano na dystansie półmaratonu, choć przy panujących warunkach atmosferycznych, nie udało się zrealizować celu stawianego przez organizatorów, czyli pobicia najlepszego rekordu Polski (1:00:48). W połowie dystansu przyśpieszył Hunegnaw Mesfin (ETH) i na punkcie pomiaru czasu po 15 km miał już 40 sekund przewagi nad dobrze znanym polskim kibicom Kenijczykiem, Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo.

To wystarczyło, aby na ostatnich kilometrach kontrolować przewagę i zwyciężyć w pierwszym w historii Ibuprom Sport Żel Półmaratonie Łódź z czasem 1:03:17. Maiyo Kimaiyo obronił drugą pozycję (1:03:41), wyprzedzając o 10 sekund drugiego z Etiopczyków, Emanuela Berhame. Wśród kobiet triumfowała utytułowana Polka, Agnieszka Gortel (POL, 1:16:10), wyprzedzając Annę Wójcik i Dorotę Gapys. W DOZ Maratonie Łódź wraz z imprezami towarzyszącymi wzięło udział łącznie blisko 4,5 tysiąca osób. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest spółka DOZ S.A. Partnerem strategicznym jest Miasto Łódź.