Menu

Kto u nas biega? Akcja charytatywna dla służby zdrowia!

8 maja 2020 - NEWSY, Zdrowie
Kto u nas biega? Akcja charytatywna dla służby zdrowia!

„Przez ostatnie tygodnie ”biegało u nas” kilkoro pracowników WIL oraz kilkadziesiąt wolontariuszy zaangażowanych w projekt”, wylicza Katarzyna Strzałkowska z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. W Centrum Szkoleniowym EDU WIL przy ul. Szyperskiej w Poznaniu mieści się „epicentrum szwalnicze”, a w siedzibie WIL na Nowowiejskiego magazyn akcji koronazglowy.pl. W pierwszym miejscu powstają maseczki i wykroje fartuchów, w drugim magazynowane są środki od różnych darczyńców: maseczki chirurgiczne, przyłbice, gogle, czepki, fartuchy, kombinezony, rękawiczki, ochraniacze na obuwie, płyny do dezynfekcji i filtry bakteryjno-wirusowe.

Połowa z dostarczonych maseczek do placówek służby zdrowia została uszyta w specjalnie stworzonej pracowni w pomieszczeniach Wielkopolskiej Izby Lekarskiej przy ul. Szyperskiej, gdzie skupili się ludzie z całej Wielkopolski chętni do szycia pod fachowym kierownictwem Moniki Balickiej. „Dla mnie i dla Krzyśka było to wyzwanie na olbrzymią skalę. Sytuacja epidemiologiczna w kraju sprawiła, że sami znaleźliśmy się bez stałych zajęć, zatem postanowiliśmy pomóc charytatywnie w dziedzinie, na której się znamy.

Monika Balicka podczas szycia kombinezonów.

Na szyciu.” Monika na co dzień zajmuje się krawiectwem, jest ekspertką i nauczycielką kroju i szycia. Natomiast Krzysztof Cichy to urodzony organizator. Bardzo szybko powstała pracownia i sprawna logistyka.

„Postanowiłem biegać w inny sposób, pomagając innym”, śmieje się Krzysiek Cichy, który od lat startuje w biegach ulicznych i zajmuje się ich oprawą muzyczną. Kto nie zna zespołu grających mnichów? Dziennie kręci samochodem po 200- 300 kilometrów odbierając dostawy certyfikowanej wiskozy z Rogoźna, dostarczając do Poznania, a następnie rozwożąc wykroje do domowych pracowni krawieckich.

W szyciu maseczek pomogły krawcowe i wolontariusze z grupy Poznań Szyjemy Maseczki. Maseczki zaczęły szyć w różnych etapach akcji koronazglowy.pl instytucje takie jak: Teatr Wielki im. S. Moniuszki, Teatr Muzyczny, Uniwersytet Artystyczny a także podmioty prywatne, które robiły to pro publico bono. Łącznie wyprodukowano 21 000 maseczek. Widząc potrzebę lekarzy i lekarzy dentystów na ul. Szyperskiej zajęto się dodatkowo wykrajaniem materiału do produkcji fartuchów. Pomogły kolejne firmy i dzięki temu wyprodukowano ich już prawie 800 sztuk. To w „epicentrum szwalniczym” przy ul. Szyperskiej w Poznaniu rozpoczęto też pracę nad prototypem barierowego kombinezonu. Powstał praktyczny i bezpieczny kombinezon, którego prototyp pochwalili sami lekarze. Powstał także specjalny film instruktażowy, jak zszywać wykroje. Nie ma przecież możliwości robienia tradycyjnych szkoleń. Nawet starsze krawcowe skorzystały z filmowego instruktażu i szybko opanowały specyficzną linię produkcyjną.


Powstał także specjalny film instruktażowy, jak zszywać wykroje. Nie ma przecież możliwości robienia tradycyjnych szkoleń. Nawet starsze krawcowe skorzystały z filmowego instruktażu i szybko opanowały specyficzną linię produkcyjną. Tylko przez sześć tygodni, począwszy od 18 marca 2020 roku odbyło się 355 dostaw w tym: 128 do podmiotów opieki specjalistycznej, 110 do oddziałów szpitalnych, 64 do praktyk indywidualnych stomatologicznych, 38 do podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej, 11 do innych np. zakładów opiekuńczo-leczniczych. Akcja stała się wzorcowa dla innych ośrodków w całym kraju – Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu.

Krzysiek Cichy to logistyk i organizator, który pokonuje około 100 kilometrów dziennie. Biegacz i muzyk, lider zespołu mnichów znanego z wielu imprez sportowych.

W akcję zaangażowali się przede wszystkim studenci medycyny – członkowie stowarzyszeń IFMSA oraz Leczymy z Misją oraz pracownicy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z dyrektorem Biura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej na czele, a także wolontariusze z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ich wspólny wysiłek polegał na organizowaniu paczek dla potrzebujących czyli kompletowaniu asortymentu, pozyskiwaniu materiałów do własnej produkcji oraz poszukiwaniu darczyńców.

„Działamy poprzez akcję koronazglowy.pl, która została uruchomiona w marcu przez cztery podmioty: Oddział Poznań Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Lekarzy Medycyny Ratunkowej, Stowarzyszenie „Leczymy z Misją” i Wielkopolską Izbę Lekarską, która stała się partnerem strategicznym akcji”, podkreśla Katarzyna Strzałkowska z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

W akcję zaangażowali się przede wszystkim studenci medycyny – członkowie stowarzyszeń IFMSA oraz Leczymy z Misją oraz pracownicy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej z dyrektorem Biura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej na czele, a także wolontariusze z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Zapotrzebowanie na produkty z „epicentrum szwalniczego” przy ul. Szyperskiej w Poznaniu jest niezmierzone. Każdy wolontariusz, darczyńca, sponsor są na wagę złota. Pomysłodawcy akcji chcą ją kontynuować jak długo będzie można.

Tekst i zdjęcia: Przemysław Walewski


Pomoc w ramach akcji koronazglowy.pl otrzymały m.in. szpitale poznańskie: Szpital Wojewódzki „Lutycka”, Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia, Szpital Kliniczny im. K. Jonschera, Szpital Miejski im. F. Raszei, Wielkopolskie Centrum Onkologii, Centrum Medyczne HCP – Szpital im. św. Jana Pawła II w Poznaniu, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny, Szpital im. Świętej Rodziny, SPZOZ MSWiA im. prof. L. Bierkowskiego, Szpital św. Wojciecha oraz Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, Samodzielny Publiczny ZOZ w Kole, Samodzielny Publiczny ZOZ w Kościanie, Samodzielny Publiczny ZOZ w Międzychodzie, Szpital Powiatowy w Jarocinie, Szpital Powiatowy w Nowym Tomyślu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie, Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie, Szpitala Średzki Serca Jezusowego, SP ZOZ w Grodzisku, SP ZOZ w Szamotułach, Zespół ZOZ w Ostrowie Wielkopolskim, SP ZOZ w Międzychodzie, Pleszewskie Centrum Medyczne, a także Hospicjum Palium, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz podmioty lecznicze POZ, AOS, praktyki stomatologiczne m.in. w Poznaniu, Dobrzycy, Jastrowiu, Koninie, Lesznie, Obornikach, Puszczykowie, Kościanie, Krotoszynie, Luboniu, Kaliszu, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej, Tarnowie Podgórnym, Wągrowcu, Starym Żegrzu, Gostyniu, Suchym Lesie, we Wronkach, Wrześni, Pile, Wieleniu, Puszczykowie, Tarnowie, Brodowie, Szelejewie, Malanowie, Kiszkowie, Bamberskim Dworze, Sokolnikach, Pleszewie, Plewiskach i Pobiedziskach.