Menu

Nasz Patronat. Dzieci i młodzież z ponad stu szkół na Biegu Jońca!

30 marca 2019 - NEWSY
Nasz Patronat. Dzieci i młodzież z ponad stu szkół na Biegu Jońca!

W piątek 5 kwietnia na poznańskim Piątkowie odbędzie się 9. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP. Impreza co roku przyciąga zarówno tych, którzy biegają systematycznie od lat, jak i początkujących biegaczy w każdym wieku. Do rywalizacji stanie 1500 uczestników, w tym ponad 1250 uczniów, reprezentantów blisko 100 szkół.

Organizatorzy wydarzenia, Zespół Szkół Zakonu Pijarów i Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada, po raz kolejny zaprosili do uczestnictwa dzieci i młodzież szkolną, zawodników klubów sportowych, a także dorosłych biegaczy.

W ramach imprezy odbędzie się dwanaście biegów dla dzieci i młodzieży na różnych dystansach dla poszczególnych kategorii wiekowych. Najdłuższy, bieg główny, w kategorii open odbędzie się na dystansie 3 kilometrów. W sztafecie rodzinnej 3 x 500 m wystartują rodzice z dziećmi.
Impreza, organizowana cyklicznie od 2011r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Termin biegu wiąże się z rocznicą katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Patronem wydarzenia jest bowiem ojciec Józef Joniec SP, pijar, który w niej zginął, człowiek zasłużony dla promocji sportu oraz wychowania dzieci i młodzieży poprzez ruch.

Bieg kontynuuje jego dzieło – ów założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Parafiada zainicjował wyjątkowy program edukacyjny: ruch „Parafiada” promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport. Ojciec Joniec organizował Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których od 30 lat corocznie bierze udział blisko 2 tys. młodych ludzi, nauczycieli, wychowawców, sędziów sportowych, duszpasterzy i wolontariuszy. Był ponadto członkiem Komisji Polonijnej oraz Komisji Fair Play przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Uczestniczył również w działaniach Federacji Sportu dla Wszystkich. Z jego inicjatywy powstał także projekt: „Katyń… ocalić od zapomnienia”, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Zaangażowanie w upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprowadziło o. Józefa na pokład samolotu, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest imprezą otwartą i odbędzie się na terenie osiedla Jana III Sobieskiego. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane będą na boisku szkolnym organizatora. Zawody rozpoczną się o godz. 10.30. Na każdego biegacza na mecie będzie czekał specjalnie przygotowany, tłoczony medal, puchary i nagrody rzeczowe otrzymają najlepsi zawodnicy we wszystkich kategoriach. Zgłoszenia elektroniczne do biegów organizator przyjmuje do 29 marca lub do momentu osiągnięcia limitu. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej biegu www.bieg-jonca.pl.


Podczas 9. Biegu Jońca odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla Adama”, której celem jest wsparcie leczenia i rehabilitacji siedemnastoletniego sportowca, zapaśnika, który doznał urazu kręgosłupa. Zawodnicy pobiegną z przypiętymi do koszulek wykupionymi specjalnymi kartami-cegiełkami. Pod koniec imprezy odbędzie się też specjalny symboliczny Bieg dla Adama, w którym wezmą udział wszyscy chętni- także kibice, wolontariusze, organizatorzy.
Bieg Jońca organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada z Warszawy, dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz z budżetu Miasta Poznania.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, Arcybiskup Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Prezydent Miasta Poznania, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, Prezes IPN, Muzeum Katyńskie.

Patronat medialny: TVP 3 POZNAŃ, Radio Poznań, Przewodnik Katolicki, Radio Emaus, Misyjne.pl, Misyjne Drogi, Polski Portal dla Biegaczy Wszystko o Bieganiu, Nasz Głos Poznański.