Menu

Nasz Patronat. Ekonomiczna Piątka już po raz dziesiąty!

3 lutego 2020 - NEWSY, Zapowiedzi
Nasz Patronat. Ekonomiczna Piątka już po raz dziesiąty!

29 marca 2020 roku odbędzie się jubileuszowy X Bieg „Ekonomiczna Piątka”  o puchar JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,  prof. Macieja Żukowskiego.  Obecna edycja biegu  planowana jest na około 800 osób. Imprezą towarzysząca będzie Marsz Nordic Walking „Ekonomiczny Marsz na Piątkę”.

Start biegu jest planowany na godz.12.00 (natomiast start marszu o godz. 10.30 –  ta sama trasa) i obejmuje trasę wokół jeziora Maltańskiego. W poprzednich edycjach gośćmi honorowymi byli  olimpijczycy: mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski, Patrycja Wyciszkiewicz olimpijka z Londynu oraz Rio de Janeiro, Małgorzata Sobańska – rekordzistka Polski w biegu maratońskim. 

W poprzednich biegach biegu brali udział prezydent Poznania Ryszard Grobelny, prorektor Politechniki Poznańskiej Stefan Trzcieliński oraz senator RP Piotr Gruszczyński. Obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu jest najbardziej rozbieganą uczelnią w kraju. Regularnie na zawodach biegowych startują prof. były rektor  UEP prof. Marian Gorynia oraz prof. Cezary Kochalski, którzy są zrzeszeni w Klubie Biegacza UEP, któremu przewodzi Waldemar Budner, prof. nadzw. UEP. Uniwersytet Ekonomiczny jest również gospodarzem Biegu po schodach Collegium Altum, który miał już pięć edycji.

Start nordic walking. Od lewej rektor UEP prof. Maciej Żukowski i Janusz Grzeszczuk

W biegu mogą wziąć udział nawet niedoświadczeni biegacze, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem, gdyż jest to najbardziej przyjazny dystans. .Bieg rozgrywany jest w formule otwartej dla wszystkich chętnych. 

Bieg „ Ekonomiczna Piątka” o tytuł JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego jest  kontynuacją biegu z okazji 85-lecia powstania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  „Jubileuszowa Piątka”, który odbył się  21 października 2011 roku. Poprzednia edycja biegu w 2019 roku zgromadziła na starcie 700 osób. W bieżącym roku odbędzie się już się już dziesiąta edycja biegu pn. „Ekonomiczna Piątka”, który będzie biegiem nie tylko  o charakterze akademickim, lecz będzie rozgrywany również w formule otwartej. 

Zapisy i szczegółowe informacje


Historia rozgrywania biegów na Uniwersytecie Ekonomicznym sięga lat 80-tych XX w. Wówczas to Uczelnia zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, a następnie pierwszy raz w Polsce Akademickie Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych. Startowały w  nich m.in. reprezentacje uniwersytetów z Rotterdamu, Barcelony, Paryża, Berlina.W późniejszym okresie Uniwersytet Ekonomiczny był  również gospodarzem rozgrywanych Grand Prix Polski na 10 km nad Jeziorem Maltańskim, nad którym obecnie rozgrywany jest bieg „Ekonomiczna Piątka”.

Organizatorem biegów Grand Prix Polski  w latach 90-tych na 10 km był Janusz Grzeszczuk – wieloletni kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, znakomity trener oraz działacz polskiej i wielkopolskiej lekkiej atletyki. Janusz Grzeszcuk był również był pomysłodawcą biegu Jubileuszowa Piątka, który później przyjął nazwę „Ekonomiczna Piątka”.