Menu

Nasz Patronat. Ekspresowe „życiówki” podczas VI Trigar Duathlon Tor Poznań i VI Biegu Formuła 1 #5km

6 września 2020 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY, Triathlon
Nasz Patronat. Ekspresowe „życiówki” podczas VI Trigar Duathlon Tor Poznań i VI Biegu Formuła 1 #5km

Zarówno frekwencja jak i znakomite wyniki pokazały, że biegacze i duathloniści byli spragnieni prawdziwego ścigania się. Podczas szóstej edycji zawodów podczas Tor Poznań Track Day pogoda sprzyjała zarówno biegaczom startującym w 6. Tor Poznań Bieg Formuła 1 #5km atest PZLA jak i zawodnikom ścigającym się w VI Trigar Duathlon Tor Poznań w zdobyciu wymarzonych „życiówek”.

Niektórzy wystartowali nawet w obu imprezach i to z sukcesami. Poznański duathlon na wyścigowym torze samochodowym to jedyne tego typu zawody w Europie.

Organizatorzy wprowadzili kilka innowacyjnych rozwiązań, które uwzględniały zarówno zalecenia sanitarne związane z koronawirusem Covid-19, jak zapewniły uczestnikom sprawny odbiór pakietów startowych i udział w zawodach. Zawartość pakietów też nie była przypadkowa.

Postawiliśmy na odporność i czystość. Chcieliśmy, by pakiety były praktyczne – mówi Przemysław Walewski,pomysłodawca zawodów na Torze Poznań i organizator. – Dzięki naszym partnerom każdy uczestnik znalazł najnowsze produkty marek Plusssz
i Persil”.

Rywalizację zaczęli biegacze, którzy wystartowali o godzinie 8.00. Lista startowa została obsadzona do ostatniego miejsca. Już stawka zawodników rozciągnęła się i każdy przekonał się, że na torze wyścigowym w Poznaniu są znakomite warunki do szybkiego biegania. Stawkę biegaczy poprowadził jako pilot dyrektor zawodów Przemysław Walewski.

Partner Motoryzacyjny Toyota Bońkowscy zadbał, by zawodnicy nie wdychali spalin i zapewnili hybrydową Corollę kombi.

Pierwszy atestowaną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasę pokonał Mateusz Lipiński ze Słupska w znakomitym czasie 15:30 (średnia 3’06″/km). Zdecydowanie wyprzedził drugiego na mecie Filipa Jańczaka ze Środy Wielkopolskiej (16:06) i Marcina Stokowskiego z Pobiedzisk (16:11).

Przed startem VI Biegu Formuła 1 Fot. Maciej Kopiński

Wśród pań jako pierwsza finiszowała Dominika Kłoda z Poznania w bardzo dobrym czasie 18:56 (średnia 3’47″/km). Jako druga przybiegła Ewelina Salwa z Piły (19:09), a na trzecim miejscu podium uplasowała się Joanna Wasielak ze Swarzędza (19:32).

Zwycięzcy biegu. Fot. Maciej Kopiński
Dekoracja kategorii kobiet. Fot. Maciej Kopiński

Punktualnie o godzinie 9.00 rywalizację rozpoczęli miłośnicy duathlonu. Wśród startujących było wielu debiutantów, którzy postanowili posmakować i toru, i nowej dyscypliny. Honorowym starterem był tradycyjnie Dariusz Krupa, koordynator Tor Poznań Track Day. Od startu mocne tempo na 5-kilometrowym etapie biegowym narzucił Robert Czysz, który występował już po raz piąty w roli faworyta.

Fot. Maciej Kopiński

„Robert jest bardzo dobrym biegaczem. Nie tylko biega szybko, ale w znakomitym stylu i technice”, komplementował kolegę Przemysław Walewski, organizator i maratończyk.

Robert Czysz na prowadzeniu. Fot. Maciej Kopiński


Robert Czysz z Solid Team Pro pokonał 5 km w czasie 16:40 i jako pierwszy wyruszył na 16-kilometrową trasę kolarską. Tutaj już musiał taktycznie rozegrać wyścig, ponieważ ruszył za nim pościg i dopadł go przed strefą zmian. Robert pokazał jednak klasę na ostatnim 2-kilometrowym etapie biegowym i finiszował jako pierwszę w łącznym czasie 49:25, wyprzedzając Adama Kusia z UKS Cityzen Poznań (49:49) oraz Adriana Stempniaka z SKS Oborniki (49:58).

Podczas zawodów dozwolony jest drafting. Fot. maciej Kopiński


Gratulacje dla Roberta Czysza za piąte zwycięstwo z rzędu w duathlonie w znakomitym stylu! Dzień wcześniej zajął drugie miejsce w triathlonie w Malborku. Przypomnijmy, że pierwszym zwycięzcą duathlonu na Torze Poznań był Przemysław Walewski, który jako organizator chciał sprawdzić warunki rywalizacji osobiście i finiszował jako pierwszy.

Fot. Maciej Kopiński

Panie też zaprezentowały się w pięknym stylu. Triumfatorką została Zosia Pleszak z Góry w łącznym czasie (1:03:21), która na finiszu o przysłowiowy włos wyprzedziła Dorotę Wszędybył z Koninka, a na trzecim miejscu duathlon ukończyła Marta Dzieciątkowska z Poznania (1:03:42). W klasyfikacji służb mundurowych zwyciężył Adrian Stempnik ze Śremu (49:58).

„Dziękujemy wielkopolskim mediom, naszym partnerom – Automobilklubowi Wielkopolski, Tor Poznań Track Day, strefarowery.pl, Trigar., firmie Toyota Bońkowscy, markom Plusssz i Persil oraz wielu osobom, które życzliwie wspierają i pomagają nam od lat za wspaniałą atmosferę, zrozumienie organizacyjnych wyzwań, a przede wszystkim uśmiechy na twarzach. To dla Was robimy te zawody, a sportowa pasja, która nas wszystkich łączy, sprawiła, że walczymy do końca i nasze zawody na Torze Poznań odbywają się od 2014 roku”, cieszył się podczas ceremonii zakończenia Przemysław Walewski wraz z całym zespołem.

Zwycięzcy duathlonu. Fot. Maciej Kopiński

„Brawa dla wszystkich uczestników, w tym licznych debiutantów! Gratulujemy wyników, pokonania swoich słabości i motywacji do kontynuowania wspaniałej sportowej przygody. Cieszymy się, że Tor Poznań może gościć biegaczy i kolarzy. Widzimy się już 17 października na III Biegu Ognia i Wody na 10 km”, podsumował zawody prezes Automobilklubu Wielkopolski Bartosz Bieliński.

Od lewej: Przemek Walewski, Dariusz Krupa, Bartosz Bieliński