Menu

Nasz Patronat. Jubileuszowy 30. Bieg Jagiełły Tip-Topol Półmaraton Pobiedziska z rekordem frekwencji!

8 lipca 2019 - NEWSY
Nasz Patronat. Jubileuszowy 30. Bieg Jagiełły Tip-Topol Półmaraton Pobiedziska z rekordem frekwencji!

Biegacze, którzy startowali po raz kolejny w Biegu Jagiełły Tip-Topol Półmaratonie Pobiedziska wiedzieli, że określenie „górski” o naszym biegu to nie słowo na wyrost, a debiutanci mogli przekonać się, że to jedyny w swoim rodzaju półmaraton w Wielkopolsce. Na mecie zameldowało się 540 osób! Tym samym padł rekord frekwencji. Rok temu półmaraton ukończyły 472 osoby.

Gdy 30 lat temu startowała pierwsza edycja Biegu Jagiełły wielu z tegorocznych uczestników nie było jeszcze na świecie lub stawiało pierwsze kroki. Organizatorom pewnie też się wtedy nie śniło, że na liście startowej znajdzie się prawie 600 osób, a metę minie 540 biegaczek i biegaczy. W historii bywało, że prowadzącemu bieg stawał na drodze … pociąg towarowy. Dzisiaj uczestnicy mają komfort biegania po trasie z wyłączonym ruchem.

Zwycięzcą tegorocznego biegu został Maciej Łucyk (1:16:58), a z kobiet najszybsza była Katarzyna Ptashuk z Ukrainy (1:23:31). Najlepszym biegaczem z Gminy Pobiedziska okazał się Marcin Stokowski (1:19:24), a biegaczką Karolina Kaźmierczak (1:44:27). Pełne wyniki TUTAJ.

Zwycięska piątka 30. edycji Biegu Jagiełly Tip-Topol Półmaratonu Pobiedziska


Na większości trasy położony został nowy asfalt, bowiem trwa przebudowa drogi w kierunku Kociałkowej Górki. Krótki odcinek przebiegał po utwardzonej drodze. Liczne podbiegi, leśny plener sprawiały wrażenie na biegaczach, że biegną drogą w Karkonoszach. To z pewnością dobre przygotowanie do biegów górskich i sprawdzian swoich możliwości na wymagającej trasie półmaratonu. Za rok biegacze do dyspozycji będą mieli nową nawierzchnię, a kibice ścieżkę rowerową biegnącą równolegle do drogi.

Fot. konkretfoto.pl
Fot. konkretfoto.pl


Temperatura powietrza była optymalna jak na tę porę roku, około 17-20 st. Celsjusza i o kilkanaście stopni niższa niż w ubiegłych trzech latach. Dwie kurtyny wodne i punkty z wodą i bananami zapewniły uczestnikom dodatkowe wsparcie z pokonaniem „górskiego” półmaratonu.
Na mecie czekało zwieńczenie trudu – medal z wizerunkiem Zawiszy Czarnego – rycerza i agenta do zadań specjalnych króla Władysława Jagiełły, który zaprojektował Przemek Walewski, a wykonała firma Wikoss. Więcej o Zawiszy Czarnym.

Partnerzy i Organizatorzy: Firma Tip-Topol z Panem Prezesem Piotrem Boguckim, która jest Głównym Sponsorem, Władze Miasta i Gminy Pobiedziska z Panem Burmistrzem Ireneuszem Antkowiakiem, funkcjonariusze Policji, ekipa Ochotniczej Straży Pożarnej z Pobiedzisk, zespół zabezpieczenia medycznego z Sebastianem Budyłą, Wolontariusze z Fundacji Runport i Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Odnowiciela oraz przy współpracy organizacyjnej WSZYSTKOOBIEGANIU.PL. z Przemkiem Walewskim.

WARTO WIEDZIEĆ

Przypomnijmy, że Bieg Jagiełły jest jednym z najstarszych półmaratonów organizowanych w Polsce. Pierwsza edycja biegu zorganizowana została w 1985 roku. Głównym pomysłodawcą był biegacz z terenu Gminy Pobiedziska – Edward Gołębiewski. Podczas ceremonii zakończenia 30. edycji otrzymał specjalne podziękowanie od Burmistrza Ireneusza Antkowiaka.

Edward Gołębiewski na podium z najlepszymi biegaczami Gminy Pobiedziska. Fot. UMIG Pobiedziska
Biegowi towarzyszyła wystawa przypominająca historię Biegu Jagiełły. Fot. Klaudia Walewska


W latach 90-tych półmaraton miał zmienne koleje losu. Renesans rozpoczął się w 2008 roku wraz ze wzrostem popularności biegania w Polsce. Duży wkład w podniesienie poziomu biegu miał Artur Krysztofiak, dyrektor OSiR-u w Pobiedziskach. Z uwagi na zgłoszenia coraz większej liczby osób z czasem zrezygnowano z biegów na krótszych dystansach na rzecz jak najlepszej jakości półmaratonu. Od momentu powstania Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie, Bieg Jagiełły jest jedną z imprez organizowanych w ramach tego prestiżowego cyklu.

Organizatorzy, sponsorzy i władze Miasta i Gminy Pobiedziska zapraszają za rok!