Menu

Nasz Patronat. Biegaliśmy po włościach hrabiego Augusta w Wierzenicy!

4 września 2021 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY
Nasz Patronat. Biegaliśmy po włościach hrabiego Augusta w Wierzenicy!

Na starcie stawił się komplet uczestników zgłoszonych na liście startowej! Piękna pogoda i uśmiechy na twarzach biegaczek, biegaczy oraz miłośników nordic walking to znaki rozpoznawcze każdej edycji Biegu im. hr. Augusta Cieszkowskiego na dystansie 5 km. W tym roku pobiegliśmy po raz czwarty Alejami Poetów i Filozofów w malowniczych lasach Wierzenicy, koło Swarzędza. Po biegu głównym rywalizowały dzieci na krótszych dystansach.

Trasa wiodła w pobliżu dworku Cieszkowskiego, Alejami Poetów i Filozofów, którymi przechadzał się słynny społecznik i filozof August Cieszkowski. Przed startem była okazja do zwiedzenia zabytkowego kościoła p.w. św. Mikołaja, który znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Przewodnikami byli lokalni pasjonaci historii Ewa i Włodzimierz Buczyńscy.

Starterką honorową była legenda światowego pływania pani Teresa Zarzeczańska-Różańska, pierwsza zawodniczka z Polski (zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn) oraz czwarta kobieta w historii przepłynęła kanał La Manche z Dover do Wissant w czasie 11 godzin 10 minut w 1975 r., wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w pływaniu. Wśród biegaczek była jej córka Blanka Zarzeczańska-Janasik, która poszła w sportowe ślady mamy – podkreśla Przemysław Walewski, dyrektor biegu, który wraz z żoną Klaudią dbają o organizację tego biegu.

Teresa Zarzeczańska-Różańska wyznała, że pierwszy medal w swoim życiu zdobyła w szkole w biegu na 500 metrów. Medal złoty.

Podkreślmy, że Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego jest organizowany społecznie i przy wsparciu wolontariuszy – nauczycieli i uczniów – ze Szkoły Podstawowej w Wierzonce pod kierownictwem dyr. Ewy Madanowskiej. Od początku tę kameralną imprezę wspierają również Arleta i Adam Łuczakowie z Centrum Medycznego „Diagnosis”, ks. proboszcz Przemysław Kompf oraz instruktorzy z klubu „Organic Fitness”, którzy dbają o prawidłową rozgrzewkę.

Od startu stawka biegaczy szybko rozciągnęła się. Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Pierwszy na mecie zameldował się Rafał Hajdukiewicz (17:37), a tuż za nim Paweł Rogowski (17:47). Trzecie miejsce na podium zajął Daniel Marek (18:08).

Wśród pań zwyciężyła faworytka, ubiegłoroczna zwyciężczyni Monika Brzozowska w bardzo dobrym czasie 19:06. Na drugim miejscu uplasowała się Joanna Szypulińska (22:09), a na trzecim Katarzyna Cieślewicz-Galas z Poznania (23:38).

Najszybszą kobietą w kategorii nordic walking była Elżbieta Gałkowska (36:57), przed Renatą Jarczewską (38:21). Wśród panów zwyciężył Krzysztof Świtała (36:53) Dodatkowym bonusem dla Moniki Brzozowskiej i Rafała Hajdukiewicza były książki „Kraulem przez kanał La Manche” z dedykacją mistrzyni Teresy Zarzeczańskiej-Różańskiej. Po biegu uczestnicy raczyli się plackiem z domowego wypieku naszych wolontariuszek, kawą i herbatą. Poczęstunek czekał także na najmłodszych biegaczki i biegaczy.

Wyniki

fot. Waldemar Malicki, Tomasz Giera, Przemek Walewski