Menu

Nasz Patronat. Znamy termin 42. Biegu Lechitów!

6 grudnia 2018 - NEWSY
Nasz Patronat. Znamy termin 42. Biegu Lechitów!

Organizatorzy gnieźnieńskiego Biegu Lechitów poinformowali, że 42. edycja imprezy odbędzie się 15 września 2019 roku. W tym roku półmaraton ukończyło 3479 uczestników. Tydzień wcześniej, 8 września, wystartuje 29. Półmaraton PHILIPS Piła, kolejny topowy półmaraton zaliczany do Korony Polskich Półmaratonów. 

” Zapisy ruszą niedługo, tymczasem prosimy biegaczy, aby zarezerwowali w swoich kalendarzach termin na jedyny w swoim rodzaju półmaraton z historią w tle. Będą niespodzianki, będą atrakcje, będzie święto biegania w Gnieźnie”, podkreśla Andrzej Krzyścin, szef Biegu Lechitów. Bieg Lechitów w Gnieźnie znajduje się obecnie w gronie 10 największych biegów na dystansie półmaratonu w Polsce. Impreza rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. W 2014 roku do mety wrześniowego półmaratonu dotarło 1152 biegaczy, a w 2017 roku po raz pierwszy imprezę ukończyło ponad 3 tysiące osób. W tym roku sztuka ta udała się ponownie, na mecie zameldowało się prawie 3,5 tysiąca biegaczy. Jak będzie w 2019 roku?

– Frekwencja na naszym biegu rośnie nieprzerwanie od lat. To przede wszystkim zasługa historycznego klimatu imprezy, jaki wyróżnia gnieźnieński półmaraton. Tylko u nas biegacze startują z tak niezwykle ważnego miejsca dla polskiej państwowości jak Ostrów Lednicki i finiszują u podnóża Katedry, gdzie było koronowanych pięciu królów Polski. Start w naszym półmaratonie ma nie tylko wymiar sportowy, ale również edukacyjny i poznawczy – tłumaczy Andrzej Krzyścin. – Poza tym bardzo staramy się, aby biegacze w Gnieźnie czuli się dobrze. Dopracowujemy każdy detal imprezy, od pakietów startowych, przez bufety na trasie po jej zabezpieczenie. Uważnie wsłuchujemy się w uwagi biegaczy i robimy wszystko, aby każda kolejna edycja imprezy była jeszcze lepsza od poprzedniej – mówi z przekonaniem szef Biegu Lechitów.

 

Edycja 2018

Jak przystało na bieg z historią w tle, jego klimat podkreśla charakterystyczna otoczka nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski. Na trasie spotkać można biegnących wojów w strojach z piastowskiej epoki, a wręczenie nagród najlepszym zawodnikom odbywa się w historycznej oprawie na Placu Świętego Wojciecha u podnóża Katedry. Zwycięzcy zasiadają na królewskim tronie i otrzymują królewskie insygnia. Następnie udają się na przejażdżkę konną bryczką. Zgromadzeni na Placu Świętego Wojciecha uczestnicy Biegu Lechitów mogą podziwiać specjalny pokaz walki średniowiecznych wojów.

 

 

 

W ubiegłych latach Bieg Lechitów wchodził w skład Korony Polskich Półmaratonów, cyklu skupiającego kilkanaście największych w kraju biegów na dystansie 21, 097km. Biegacze zainteresowani otrzymaniem odznaki KPP muszą w ciągu roku ukończyć co najmniej 5 półmaratonów z listy. Według danych na 22 listopada w bieżącym roku gnieźnieński półmaraton był trzecim najchętniej wybieranym biegiem przez zdobywców Korony. Po 15 grudnia okaże się, czy Bieg Lechitów znajdzie się w gronie 10 biegów, które będą tworzyły KPP w 2019 roku. Zdecyduje o tym Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Biegów. – Najprawdopodobniej nasz półmaraton znów znajdzie się w Koronie – uważa Andrzej Krzyścin. – Spełniamy wszystkie wymogi określone przez organizatorów cyklu. Poza tym na naszą korzyść świadczy popularność, jaką bieg cieszy się wśród zdobywców Korony. Wcale nas to nie dziwi, bo trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do założenia Korony niż Gniezno – dodaje.


Więcej informacji dotyczących biegu można na stronie www.bieglechitow.pl


W kolejnym artykule o 29. Półmaratonie PHILIPS’a Piła.