Menu

Powiało rekordem trasy

9 października 2017 - NEWSY

VII Szamotuły SAMSUNG Półmaraton ukończyło 1149 osób, więcej niż rok temu. Zwyciężyli reprezentanci Mołdawii- Mykola Gorbuszko (1:08:29) i Olesia Smowjenko (1:17:15). Smowjenko poprawiła przy tym kobiecy rekord półmaratonu.

W ramach imprez towarzyszących Półmaratonowi odbyły się Bieg Rodzinny na dystansie 800 metrów oraz Marsz Nordic Walking na dystansie 2,6 km, w których łącznie wystartowało blisko 200 osób.

Biegacze chwalili sobie zmienioną rok temu trasę i lokalizację strefy startu/mety koło stadionu. W tym roku słoneczna pogoda zachęcała do szybkiego biegania, choć porywisty wiatr wyhamowywał w drugiej części dystansu po nawrocie. Jednak wiele biegaczek i biegaczy cieszyło się z nowych rekordów życiowych.

Przewaga Mykoli Gorbuszko już pod półmetka wynosiła nad goniącym go Kamilem Makosiem z Bolesławca ponad pół minuty. Makoś na finiszu musiał bronić drugiej pozycji, ponieważ mocno naciskał go Piotr Mielewczyk z Lęborka. Podkręcone tempo na finiszu zaowocowało obu zawodnikom, którzy zrobili „życiówki”.

Olesia Smowjenko biegła od początku razem ze swoją rodaczką, olimpijką z Rio de Janeiro Lilą Fiskowicz. Drugą część dystansu pobiegła szybkiej niż pierwszą, dobrze rozkładając siły, co dało jej nowy rekord imprezy 1:17:15. Poprzedni rekord półmaratonu ustanowiony został w 2012 r. przez Aleksandę Dulibę z Białorusi (1:17:27). Szybciej od dotychczasowego rekordu pobiegła też Fiskowicz (1:17:16). Na trzeciej pozycji finiszowała Anna Łapińska.

Na mecie na biegaczy czekał pamiątkowy medal.” Pokazujemy na medalach to, co charakterystyczne dla Szamotuł. W tym roku górującą nad miastem Wieżę Ciśnień – powiedział Bartosz Węglewski, wiceszef szamotulskiego półmaratonu.