Menu

Tupot zdrowych stóp

Problem, który może uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie, powodując bardzo często dolegliwości bólowe. Stopy są stale narażane na różne uciski, otarcia, wskutek czego naskórek narasta i tak powstają odciski. Odciski, inaczej też zwane nagniotkami to miejsca nadmiernie zrogowaciałego naskórka, wyraźnie odgraniczone z mniej lub bardziej twardym trzpieniem, wrastającym w głąb tkanek miękkich.

Nagniotki zajmują zwykle niewielką powierzchnię, są bolesne przy ucisku. Dlatego najczęstszą lokalizacją odcisków są miejsca deformacji palców lub stopy oraz powierzchnie uciskane przez nieodpowiednio dopasowane obuwie.

Nagniotki możemy podzielić na miękkie i twarde.Twarde mają wygląd mocno stwardniałej, błyszczącej łaty na skórze wystającej ponad powierzchnię. Są małego rozmiaru, okrągłe, bladożółte, posiadają jądro ( punkt który wrasta do środka). Uciśniecie wpływa na znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodują ostry ból.Miękkie natomiast są jak sama nazwa wskazuje miękkie i giętkie. Nie posiadają twardego środka, ale również mogą być bardzo bolesne.

Z leczeniem odcisków najlepiej udać się do podologa. Bardzo często staramy się samodzielnie w domowych warunkach usuwać nagniotki a niestety samemu ciężko jest rozróżnić czy to jest odcisk czy brodawka i domowe kuracje przynoszą jeszcze gorsze efekty. Podolodzy po zdiagnozowaniu przyczyn mogą usunąć odcisk za pomocą narzędzi podologicznych takich jak dłutko, skalpel czy frezarka z frezem próżniowym. Po opracowaniu i usunięciu odcisku zawsze zakłada się odciążenie bądź opatrunek.

Zabieg usuwania odcisku jest bezbolesny. Pacjent zostaje poinformowany o pielęgnacji domowej oraz o ewentualnej kolejnej wizycie. Aby zapobiegać tworzeniu się odcisków bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiedniego obuwia. W przypadku stwierdzonych deformacji stopy dobrym rozwiązaniem są wkładki ortopedyczne które amortyzują ucisk.

Ważna jest też pielęgnacja domowa, stosowanie odpowiednich kremów, niedopuszczanie do nadmiernego rozmiękczania naskórka, dokładne osuszanie przestrzeni między palcowych. Przede wszystkim bardzo ostrożnie wykonywać „domowy pedicure” a od czasu do czasu wizyta w naszym Instytucie pozwoli dokładnie pozbyć się powstałych zmian jak również podolog doradzi jak prawidłowo dbać o swoje stopy.


Agnieszka Nowaczyk – Kosmetolog specjalista ds. podologii
Właścicielka Instytutu Podologii w Poznaniu

www.instytutpodologii.pl

www.ortop.com.pl