Menu

Rekordowe zainteresowanie 28. Półmaratonem PHILIPSA Piła!

27 czerwca 2018 - NEWSY, Zapowiedzi
Rekordowe zainteresowanie 28. Półmaratonem PHILIPSA Piła!

W związku z osiągnięciem limitu 3,5 tysiąca uczestników organizatorzy 28. Międzynarodowego Półmaratonu PHILIPS Piła zdecydowali się udostępnić pulę dodatkowych 500 pakietów startowych. Dzięki temu w pilskiej połówce, która odbędzie się 2 września będzie mogło wystartować nawet 4 tysiące osób.

– Zwiększamy limit uczestników, ponieważ otrzymywaliśmy od biegaczy wiele maili i telefonów z pytaniami o możliwość startu w Pile w tym roku. Przepustowość trasy oraz strefy startu i mety pozwala na udział dodatkowych 500 biegaczy bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości organizowanej imprezy – zapewnia Henryk Paskal, dyrektor Półmaratonu PHILIPS Piła.
28. Półmaraton PHILIPS Piła, który odbędzie się 2 września, już od chwili otwarcia zapisów cieszy się największym zainteresowaniem biegaczy w całej historii pilskiej połówki. Ekspresowe tempo zapisów spowodowało, że na dwa miesiące przed imprezą początkowo przewidziana liczba 3,5 tysiąca miejsc na liście startowej, szybko okazała się niewystarczająca. Na wskutek wielu sygnałów od biegaczy, zwłaszcza od tych, którzy pilski półmaraton wybrali na bieg kończący kompletowanie odznaki Korony Polskich Półmaratonów, organizatorzy przygotowali dodatkowe 500 miejsc na liście startowej. Oznacza to, że we wrześniu na ulicach Piły może pojawi się nawet 4 tysiące biegaczy. Ubiegłoroczny rekordowy półmaraton ukończyło 3624 osób.

27. Półmaratonu PHILIPS Piła

Półmaraton w Pile to jedna z najstarszych imprez biegowych w Polsce i drugi najchętniej wybierany bieg przez zdobywców Korony Polskich Półmaratonów. Możliwość skompletowania kolejnego biegu do odznaki Korony Polskich Półmaratonów nie jest jednak jedynym powodem, dla którego zawodnicy tak chętnie przyjeżdżają do Piły. Popularność pilskiego półmaratonu wynika również z płaskiej i szybkiej trasy, która sprzyja osiąganiu dobrych wyników i poprawianiu rekordów życiowych. Kolejnym atutem jest także termin zawodów, który biegacze wybierają na sprawdzenie swojej formy przed jesiennymi maratonami.
Aktualna opłata startowa wynosi 75 złotych i taka wysokość wpisowego będzie obowiązywać do 7 lipca, o ile wcześniej zapisy nie zostaną zamknięte z uwagi na brak miejsc.

 

– Po zamknięciu zapisów na 28. Półmaraton PHILIPS Piła otrzymaliśmy całą masę telefonów i maili od zawodników, którzy bardzo chcieli pobiec w tym roku w Pile. Wielu z nich, właśnie połówkę w Pile wybrało na ostatni bieg zaliczany do Korony Polskich Półmaratonów. Postanowiliśmy więc wyjść tym biegaczom naprzeciw i zdecydowaliśmy się zwiększyć limit uczestników do 4 tysięcy osób. Nasz półmaraton rozwija się bardzo dynamicznie zarówno pod względem frekwencji jak i sportowym. Ze swojej strony mogę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby tegoroczny półmaraton był niezapomniany. Zapraszamy do Piły na naszą superszybką trasę, na której padło już bardzo wiele rekordów życiowych. Mamy nadzieję, że na naszej mecie wielu biegaczy poczuje radość ze zdobycia Korony Polskich Półmaratonów. – mówi Henryk Paskal, dyrektor Półmaratonu PHILIPS Piła.

28. Półmaraton PHILIPS Piła odbędzie się na trasie posiadającej atesty IAAF, AIMS oraz PZLA. Jak co roku podczas pilskiej „połówki” odbędą się Mistrzostwa Polski w Półmaratonie, a oprócz tego rywalizacja będzie toczyć się również w ramach Pucharu Komendanta Policji, Otwartych Mistrzostw Studentów i Nauczycieli Akademickich Uczelni oraz Mistrzostw Wojska Polskiego w Półmaratonie.
Na liście startowej widnieje w tej chwili 3534 nazwisk, w tym 2525 mężczyzn i 1009 kobiet. Najliczniejszymi kategoriami wiekowymi będą M30 – 942 wśród mężczyzn oraz K30 – 439 wśród pań. Najstarszymi zawodnikami na trasie będzie czterech panów startujących w kategorii M75, a najstarszymi zawodniczkami w stawce 16 biegaczek w kategorii K60.


Od 2006 roku uczestnicy pilskiego półmaratonu otrzymują na mecie medale z wizerunkiem czołowych polskich maratończyków w historii polskiej lekkiej atletyki. W minionych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Zdzisław Bogusz (2006), Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013), Zbigniew Pierzynka (2014), Wanda Panfil (2015), Jan Huruk (2016) oraz Leszek Bebło (2017). O tym, czyja sylwetka znajdzie się na medalu tegorocznej edycji dowiemy się już wkrótce.


Więcej informacji na temat imprezy: www.pila.halfmarathon.pl

***
Półmaraton PHILIPS Piła
Ćwierć wieku temu pomysłodawcą i inicjatorem przeprowadzenia długodystansowego biegu ulicznego, był Henryk Paskal, reprezentant naszego kraju w biegach długich, a później doświadczony maratończyk. Do 1999 roku impreza była rozgrywana pod nazwą „Pilska Piętnastka”, a od 2000 roku organizowana jest na dystansie półmaratonu. Prestiż zawodów podkreśla ranga Mistrzostw Polski w Półmaratonie, które w Pile odbywają się od 2000 roku. Od 2006 roku uczestnicy pilskiego półmaratonu otrzymują na mecie medale z wizerunkiem czołowych polskich maratończyków w historii polskiej lekkiej atletyki.