Menu

RunCzech. 70 tysięcy biegaczy

11 września 2017 - Biegaj i Zwiedzaj, NEWSY

W tym roku odbyło się już 5 z 7 biegów wchodzących w skład RunCzech Running League. W maratonie i półmaratonie w Pradze oraz w biegach na dystansie 21,097km w Karlowych Warach, Czeskich Budziejowicach i Ołomuńcu, łącznie wzięło udział prawie 70 tysięcy biegaczy z całego świata, w tym ponad 300 z Polski.

Największą popularnością wśród Polaków cieszył się półmaraton w Ołomuńcu, w którym wystartowało 74 zawodników z naszego kraju. Ostatnim akordem tegorocznej edycji RunCzech Running League będzie półmaraton w Usti nad Labem, który odbędzie się 16 września.
Czechy to kierunek, który coraz częściej obierają polscy biegacze chcący urozmaicić swój kalendarz startów. Powodem rosnącego zainteresowania Polaków bieganiem za południową granicą jest głównie bliskie położenie miast, w których odbywają się biegi.

Biegaczy przyciąga również wysoki poziom organizacyjny imprez – wszystkie biegi RunCzech odbywają się w randze IAAF Gold Label, którą posiadają tylko nieliczne biegi na świece.

Każdego roku w biegach RunCzech startuje około 500 biegaczy z Polski. To wciąż niewielka grupa, jeśli spojrzymy na imponujące statystyki czeskiego organizatora. W ubiegłym roku biegi RunCzech ukończyło ponad 82 tysiące biegaczy, w tym roku ich liczba powinna przekroczyć 85 tysięcy! Najwięcej zawodników przyjeżdża do Czech na biegi ze Słowacji, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Szwecji, USA i Chin.

Tegoroczny cykl RunCzech Running League rozpoczął się 1 kwietnia od Sportisimo Prague Half Marathon. Bieg wygrał Etiopczyk Tamirat Tola z czasem 0:59:37. Prawdziwą sensację wśród kobiet sprawiła Kenijka Joyciline Jepkosegi, która nabiegała rekord świata 1:04:52 po drodze bijąc 3 inne światowe rekordy na 10km (30:04), 15km (45:37) i 20km (1:01:25)! Bieg odbywał się na niesamowicie wysokim poziomie, świadczy o tym fakt, że aż ponad 20 pierwszych zawodników pobiegło poniżej 1:05! Najszybszym Polakiem był Arkadiusz Gardzielewski, który uzyskał czas 1:04:20. Łącznie bieg ukończyło 9084 zawodników.

Kolejną imprezą RunCzech w 2017 roku był majowy Volkswagen Prague Marathon. To jeden z najbardziej obleganych biegów maratońskich w Europie, miejsca na liście startowej kończą się wiele tygodni przed startem. W tym roku najszybszy był Etiopczyk Gebretsadik Abraha z czasem 2:08:47, wśród kobiet tryumfowała Valary Jemeli Aiyabei z Kenii z wynikiem 2:21:57. Najszybszym Polakiem na maratonie w Pradze był Jakub Szymankiewicz, który uzyskał czas 2:29:39. Bieg w Pradze ukończyło 6510 maratończyków.

20 maja odbył się Mattoni Karlovy Vary Half Marathon, w którym Keniczycy stoczyli między sobą pasjonującą walkę o zwycięstwo. Ostatecznie wygrał Wilfred Kimitei z czasem 1:00:54 ale czwarty na mecie Evans Cheruiyot stracił do niego tylko 3 sekundy! Najszybszą kobietą na półmaratonie w Karlowych Warach była Yvonne Jelagat z czasem 1:08:19. Pierwszym Polakiem był Tomasz Ryżewski z czasem 1:26:00, który zajął 85. miejsce na 2 600 wszystkich biegaczy, którzy dotarli do mety.

W czerwcu odbyły się dwie imprezy RunCzech – półmaratony w Czeskich Budziejowicach oraz w Ołomuńcu. W tym pierwszym biegu zwyciężył Justus Kangogo z Kenii z wynikiem 1:02:47, a wśród kobiet tryumfowała Agnes Jeruto Barsosio, która na mecie zameldowała się w czasie 1:09:51. Bieg w Czeskich Budziejowicach ukończyło 2228 zawodników. Najszybszym Polakiem by Waldemar Kołodziej z czasem 1:43:17. W Ołomuńcu najszybszy był Josphat Kiprop Kiptis z czasem 1:01:49. Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Etiopka Worknesh Degefa, która pokonała półmaraton w 1:09:17. Najszybszym Polakiem był Yared Shegumo, który uzyskał kiepski wynik 1:11:17. Poza nim w Ołomuńcu pobiegło 74 Polaków, o 21 więcej niż w rok wcześniej.

Już w najbliższą sobotę odbędzie się ostatni półmaraton w cyklu RunCzech Running League. Tym razem biegacze zjadą się do Usti nad Labem, którego trasa wiedzie wzdłuż rzeki Elby z widokiem na czeskie góry.