Menu

243 ekipy na trasie Electrum Ekiden!

5 czerwca 2019 - NEWSY
243 ekipy na trasie Electrum Ekiden!

W weekend w Białymstoku odbyła się 5. Sztafeta Maratońska Electrum Ekiden, w której wzięła udział rekordowa liczba drużyn. W sobotę na stadionie BOSiR bieganiem bawiło się 820 dzieci, a w niedzielę z dystansem maratonu wspólnie uporało się 1458 dorosłych. Największymi wygranymi imprezy są dzieci-podopieczni Fundacji „Pomóż Im”, na konto której trafi 30% opłat startowych zebranych od zawodników. 

To już piąta odsłona naszej sztafety, w tym czasie wiele się zmieniło, ale niezmienna pozostaje aura, cały czas biegamy przy pięknej słonecznej pogodzie – zaczyna Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega, która organizuje zawody.

Impreza zaczęła się od biegów dziecięcych w ramach Electrum Ekiden Mini stworzonych specjalnie dla najmłodszych. Na bieżni lekkoatletycznego stadionu biegały czteroosobowe ekipy, które łącznie miały do pokonania dystans 1600 m. Na każdego młodego adepta biegania czekało jedno okrążenie na stadionie.

– To był wspaniały, aktywny Dzień Dziecka. Widzieliśmy na twarzach najmłodszych masę radości, dzieciaki biegały z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Szczególnie wiele frajdy przyniosła im kurtyna wodna, którą ustawiliśmy na bieżni – relacjonuje Grzegorz Kuczyński. – W sumie w imprezie wzięło udział 820 dzieci, to nowy rekord frekwencji. Chciałbym jednak podkreślić, że zainteresowanie sztafetami dziecięcymi było ogromne i pakiety rozeszły się błyskawicznie – podkreślił szef Fundacji Białystok Biega. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy był Yared Shegumo, jeden z najbardziej utytułowanych polskich biegaczy długodystansowych. Na koncie ma m.in. Wicemistrzostwo Europy w maratonie oraz Mistrzostwo Polski.

W sobotę po południu w Białymstoku poprowadził otwarty trening, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu biegaczy, a w niedzielę stanął na starcie biegu sztafetowego.

W niedzielę na stadionie BOSiR-u od rana trwały przygotowania do startu pierwszej serii biegu sztafetowego. Kapitanowie odebrali pałeczki i chwilę po godzinie 10:00 na pętlę o długości 2,195km ruszyli zawodnicy z pierwszej zmiany. Kolejne okrążenia już do samej mety miały długość dokładnie 2,5km. Piątą edycję zawodów Electrum Ekiden wygrała ekipa City Styles Barbershop, której członkowie na pokonanie dystansu maratonu potrzebowali 2:27:11. Drugie miejsce zajęła drużyna 3T Białystok (2:32:29) a trzecie 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy z wynikiem 2:33:20.

Drużyna Yared Shegumo Team, którą oprócz Wicemistrza Europy tworzyli biegacze-amatorzy z Białegostoku zajęła 28. miejsce.W tych zawodach nie chodziło wcale o ściganie się, ale o udział i pomoc dzieciakom. Jestem szcześliwy i bardzo dumny z postawy wszystkich członków mojej drużyny, którzy dzielnie walczyli na trasie. To był mój pierwszy pobyt w stolicy Podlasia, mam nadzieję, że wkrótce ponownie tu przyjadę, aby pobiec w jednej z imprez. Organizacja jest tutaj na najwyższym poziomie – powiedział Yared Shegumo.

Zwycięskie drużyny wyłonione zostały również w dodatkowych klasyfikacjach – firmowej, gdzie tryumfowała ekipa ZETO Białystok S.A. Fast, akademickiej (Vitamin C – Medical University) oraz mundurowej (18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy). W kategorii sztafet damskich najlepsza była ekipa Biegostok Studio Styl.Dziękujemy za wspaniały weekend biegowy. Największymi wygranymi byli podopieczni Fundacji „Pomóż Im”, która pomaga dzieciom z chorobami nowotworowymi i prowadzi hospicjum dla dziec. Współorganizatorem 5. Sztafety Maratońskiej Electrum Ekiden od pierwszej edycji jest Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Zdjęcia są autorstwa Krzysztofa Karpińskiego i Aleksandry Dudziak.