Menu

Gdynia Półmaraton. Zdecydowane zwycięstwo Norwega Sondre Norstada Moena!

18 marca 2019 - NEWSY
Gdynia Półmaraton. Zdecydowane zwycięstwo Norwega Sondre Norstada Moena!

Czwarta edycja Gdynia Półmaratonu zapisze się jako triumf samotnego zwycięzcy Sondre Norstada Moena i debiutującego na dystansie półmaratonu Krystiana Zalewskiego, który finiszował jako drugi ponad minutę za Norwegiem.

Wśród pań dwie pierwsze lokaty osiągnęły zawodniczki z Etiopii: Genet Gashie i Shegae Maeregu z Etiopii, zaś najlepsza Polka Anna Gosk była trzecia. Na listach startowych znalazło się ponad 7,5 tysiąca zawodników, natomiast bieg ukończyło 6 288 osób z 33 krajów świata.

Prawie 7 tysięcy biegaczy z całej Polski i 33 krajów świata stanęło na starcie Gdynia Półmaratonu 2019 punktualnie o godzinie 11. Najpierw ruszyła elita, a wśród niej przez pierwsze ponad 6 kilometrów na czołowej pozycji biegł Etiopczyk Shumet Akalnew. Drugi był Sondre Norstad Moen, zaś miejsca od trzeciego do piątego zajmowali Polacy: Krystian Zalewski, Arkadiusz Gardzielewski i Marcin Chabowski. Potem, w okolicach 10 kilometrów, doszło do przetasowania stawki: Akalnew ustąpił pola rewelacyjnemu Moenowi, ale to też nie na długo. Już po 12 kilometrach wyprzedził go Polak, debiutujący na dystansie półmaratonu Krystian Zalewski i taka kolejność utrzymała się już do końca wyścigu.

Ostatecznie od trzynastego kilometra gdyńskiej trasy samotnym liderem był właśnie typowany na zwycięzcę Norweg Sondre Nordstad Moen, który metę osiągnął z rewelacyjnym czasem 1:01:18. Tuż za nim równym tempem biegł Krystian Zalewski, finiszując z wynikiem 1:02:36. Trzecie miejsce podium zdobył Shumet Akalnew, osiągając czas 1:02:54, natomiast dwa pozostaje nagradzane miejsca przypadły znowu Polakom: Arkadiusz Gardzielewski wbiegł po upływie 1:03:43, zaś Marcin Chabowski pojawił się na mecie z wynikiem 1:04:13.

Dobrą passę zawodników z Europy podtrzymała również Anna Gosk, która zajęła trzecie miejsce na podium w rywalizacji kobiet, przybiegając z czasem 01:13:07. Polka oddała prymat dwóm Etiopkom: zwyciężczyni Genet Gashie, która osiągnęła czas 01:12:05 oraz drugiej Shegae Maeregu z czasem 01:12:42.

Po zawodach Anna Gosk przyznała, że cieszy się z tak dobrego wyniku w tak niesprzyjających warunkach: Od pierwszego do ostatniego kilometra biegłam samotnie. Dwie pierwsze koleżanki mogły liczyć na osłonę w postaci mężczyzn z czołówki, natomiast ja z wiatrem musiałam zmagać się sama – mówi najlepsza Polka Gdynia Półmaratonu 2019. – Na szczęście mogłam liczyć na rewelacyjny doping kibiców i wolontariuszy na trasie, za co jestem im niesamowicie wdzięczna, ponieważ w samotnym biegu po trudnej trasie musi się coś dziać, by nie spadała motywacja. Dodaje: To mój pierwszy start w Gdyni, przyjechałam tu z nadzieją na osiągnięcie nowej życiówki i bardzo cieszę się, że to się udało. Wynik 01:13:07 i trzeci stopień podium jest przyjemnym zaskoczeniem i jeśli tylko zdrowie będzie dopisywało, mam wielką nadzieję, że to dopiero początek moich udanych startów w tym roku – mówi Anna Gosk.

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone! www.sportografia.pl, www.sportevolution.pl

Oprócz biegu głównego na dystansie półmaratońskim imprezie towarzyszyły sobotnie aktywności: biegi dzieci i młodzieży oraz charytatywny Bieg Gwiazd LA .Na zawodników odbierających pakiety startowe w Gdynia Arenie czekali wystawcy Fit Living Expo oraz wykładowcy seminariów o tematyce około sportowej (dobrze przyjęta przez uczestników nowość w programie imprezy).

Mimo trudnych warunków atmosferycznych w sobotę wszystko odbyło się według planu, natomiast w niedzielę zgodnie z zapowiedziami synoptyków dla biegaczy zaświeciło piękne słońce. Do boju zawodników zagrzewała młodzież kolejny rok biorąca udział w konkursie Mistrz Kibicowania oraz tysiące kibiców – w ten weekend Gdynia bowiem należała do licznie przybyłych sportowców i ich rodzin.

Oficjalne wyniki rywalizacji czołówki:

Mężczyźni

  1. NORDSTAD MOEN Sondre (NOR) – 1:01:18
  2. ZALEWSKI Krystian (POL) – 1:02:36
  3. AKALNEW Shumet (ETH) – 1:02:54
  4. GARDZIELEWSKI Arkadiusz (POL) – 1:03:43
  5. CHABOWSKI Marcin (POL) – 1:04:13

Kobiety

  1. GASHIE Genet (ETH) – 1:12:05
  2. MAEREGU Shegae (ETH) – 1:12:42
  3. GOSK Anna (POL) – 1:13:07
  4. OIGO Christine (KEN) – 1:15:08
  5. ANDRZEJCZAK Monika (POL) – 1:15:47

Wyniki

Zdjęcia: informacja prasowa organizatora