Menu

Kultowy i „prawdziwy” maraton ze Sparty do Aten

8 listopada 2018 - NEWSY

11 listopada po raz 36. maratończycy pobiegną w jednym z najbardziej kultowych maratonów na świecie. Grecy mówią o tym biegu, że to „prawdziwy maraton”. Bieg odbywa się na trasie ze Sparty do Aten, którą według legendy pokonał Filippides po wygranej bitwie Greków z Persami pod Maratonem w 490 r. p.n.e. Po obwieszczeniu zwycięstwa i ostrzeżeniu Ateńczyków przed atakiem perskiej floty posłaniec zmarł z wycieńczenia.

Nazwa pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji. Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi. Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, według których posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy. W 1879 r. brytyjski poeta Robert Browning napisał na kanwie tej historii znany wiersz Filippides (ang. Pheidippides).

Warto przypomnieć sobie historię maratonu. Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią marszu zasugerował Pierre’owi de Coubertinowi, by włączył bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Maratonu do Aten do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach.

W pierwszych igrzyskach bieg maratoński był rozgrywany na dystansie 40 km. W rzeczywistości dystans między Maratonem a Atenami wynosi 37 km, jednak postanowiono tę liczbę „zaokrąglić”. Na igrzyskach w Londynie dystans zwiększono o 2195 metrów (przesuwając metę w pobliże miejsca, gdzie na trybunach siedział brytyjski król, Edward VII). Bieg maratoński mężczyzn tradycyjnie kończy każde igrzyska olimpijskie. Maraton kobiet został włączony do programu igrzysk olimpijskich dopiero w 1984 roku w Los Angeles.

Pierwszy w Polsce bieg maratoński zorganizowano 1924 na trasie Rembertów-Zegrze i z powrotem; trasa przebiegała w niekorzystnych warunkach zarówno atmosferycznych (deszcz, wiatr) jak i technicznych (nierówna szosa); zwycięzcą został Stefan Szelestowski wynikiem 3:13.10,5, wyprzedzając o blisko godzinę następnego rywala.

Zwycięzcą 35.  Athens Marathon. The Authentic został Kenijczyk Samuel Kalalei. Legendarną trasę pokonał w czasie 2:12:16.

Źródło: Athens Marathon, Wkipidedia