Menu

Nasz Patronat. #100 kierowców na Torze Poznań na #100-lecie Automobilklubu Wielkopolski!

26 maja 2023 - Nasz Patronat
Nasz Patronat. #100 kierowców na Torze Poznań na #100-lecie Automobilklubu Wielkopolski!

Z okazji obchodów swojego stulecia Automobilklub Wielkopolski zaprosił mieszkańców Poznania i Powiatu Poznańskiego na specjalną rundę Tor Poznań Track Day, oferując bezpłatny udział. Frekwencja dopisała i symbolicznych stu uczestników miało szansę odbyć teoretyczne i praktyczne szkolenie wyścigowe uzyskując licencję Tor Poznań Track Day oraz sprawdzić swoje umiejętności na wymagającej trasie Toru Poznań w rundzie Mistrzostw Okręgu Poznańskiego PZM w Amatorskich Samochodowych Wyścigach Płaskich.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej oraz klasy SPORT PLUS został Jakub Małecki w Porsche Cayman GT4 uzyskując najlepszy czas 1:55.971, w klasie SUPERSPORT triumfował Rafał Borczyk w BMW M5, zaś w klasie SPORT najszybszy okazał się Maciej Maćkowiak w Fordzie Puma.
Samochody modyfikowane do sportu rywalizowały w klasach PROFI 2000 oraz PROFI 3500 gdzie na najwyższym stopniu podium stanęli odpowiednio Jakub Baranowski w Renault Clio Sport oraz Piotr Derdziński w Fordzie Mustangu.
Licznie reprezentowane klasyki w liczbie 13 aut zostały sklasyfikowane w klasie CLASSIC SPORT, a najszybszym ich kierowcą był Jakub Dolata w BMW 318ti. W Pucharze Pań walczyło, aż 9 zawodniczek, zaś najlepszy czas uzyskała Joanna Piotrowska w Hyundai I20N.

Zarządzany przez Automobilklub Wielkopolski Tor Poznań to najlepszy do uprawiania motosportu obiekt w kraju. Na pętli głównej o długości 4083m rozgrywają się eliminacje Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Europy w Wyścigach Samochodowych, posiada ona, jako jedyna w Polsce, homologację FIA umożliwiającą rozgrywanie mistrzostw rangi europejskiej. Jest również najnowocześniej wyposażony: z homologowanymi do wyścigów Formuły 1 tablicami LED wskazującymi niebezpieczne sytuacje na torze, monitoringiem (62 kamery) oraz Centrum Kierowania Wyścigiem z sektorowym pomiarem czasu.

Zwyciężczyni Pucharu Pań, Joanna Piotrowska po imprezie mówiła: „Zwyciężczyni Pucharu Pań, Joanna Piotrowska po imprezie mówiła: „To niesamowite jak wspaniały obiekt znajduje się w Poznaniu, dobrze, że jest możliwość pojeżdżenia na nim przez kierowców amatorów. Szkolenie w sektorach oraz wsparcie profesjonalnych instruktorów były bardzo pomocne przed jazdą po torze z pomiarem czasu. Panowie wytłumaczyli nam jak jeździć szybko ale bezpiecznie, by nasze „cywilne” samochody (opony i hamulce) przetrwały tę próbę. Do tego doskonała atmosfera w padoku, możliwość poznania nowych osób i podzielenia się z nimi emocjami i doświadczeniami po przejazdach. Na pewno wrócę na Tor Poznań Track Day zwłaszcza, że mam 50% zniżkę na udział za zwycięstwo w mojej klasyfikacji.”

Dariusz Krupa – dyrektor Tor Poznań Track Day: „Cieszymy się tak dużym odzewem na nasze zaproszenie, miejsca praktycznie rozeszły się w jeden dzień. Mieszkańcy Poznania i Powiatu Poznańskiego w ten sposób stali się aktorami widowiska na Torze „Poznań”, gdzie zwykle są widzami zawodów samochodowych, motocyklowych, kartingowych, rallycrosowych, driftingowych, rowerowych, biegowych, rolkarskich, a już za miesiąc w dniach 23-25.06 zobaczą po raz pierwszy w Polsce eliminację Mistrzostw Europy w wyścigach ciężarówek – Truck Grand Prix of Poland Goodyear FIA European Truck Racing Championship!”

Tor Poznań Track Day to zrodzony z pasji do motoryzacji cykl otwartych, ogólnopolskich, amatorskich imprez sportowych skierowany do wszystkich chcących rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z szybką jazdą na profesjonalnym torze wyścigowym. Pod okiem doświadczonych instruktorów, w bezpiecznych warunkach można stawiać swoje pierwsze kroki na torze wyścigowym lub doskonalić się umiejętności szybkiej jazdy w walce o trofea. Tor Poznań Track Day, organizowany od szesnastu lat z inicjatywy członków Koła Porsche Automobilklubu Wielkopolskiego, jest objęty klasyfikacją Mistrzostw Okręgu Poznańskiego PZM w Amatorskich Samochodowych Wyścigach Płaskich.