Menu

Nasz Patronat. Nie tylko dwa rekordy trasy III Biegu Ognia i Wody 10 km na Torze Poznań! To był wyjątkowy bieg …

18 października 2020 - NEWSY

To był wyjątkowy bieg! Jeden z nielicznych w tym roku w Polsce szybkich biegów na atestowanej trasie 10 km. Po wprowadzeniu obostrzeń ” strefy” uczestnicy cieszyli się, że odbył się zgodnie z terminem 17 października. To była prawdziwa #wyścigowadycha. Padły dwa rekordy trasy. Olimpijczyk Łukasz Nowak finiszował w czasie 31:01 a Martyna Wychowałek uzyskała bardzo dobry czas 35:51. Aż 99 osób „złamało” 40 minut! Wyłoniono też zwycięzców II Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych, Mistrzostw Wielkopolski OSP oraz Wielkopolskiej Gwardii Honorowej, Mistrzostw Wielkopolski Policjantów.

Przygotowanie zawodów było kolejnym organizacyjnym wyzwaniem. Już w wrześniu organizatorzy Biegu Ognia i Wody wprowadzili innowacyjne rozwiązania podczas 6.Duathlonu Tor Poznań i 6. Biegu Formuła 1 5 km. Już na początku października przygotowano różne scenariusze. Organizatorzy zastosowali się do sanitarnych zasad obowiązujących w „czerwonej strefie”. Mobilne Biuro Zawodów #ToyotaBońkowscy umożliwiło bezpieczny odbiór pakietów startowych.

Biegacze startowali w dwóch falach. Najpierw wystartowały kobiety. Od początku prowadzenie objęła Martyna Wychowałek, a stawka biegaczek rozciągnęła się już po pierwszym kilometrze. Martyna Wychowałek z Łodzi finiszowała niezagrożona pierwsza w czasie 35:51 (średnie tempo 3:35!), na drugim miejscu uplasowała się Agnieszka Witczak – Flajszer z Międzychodu (39:01), a na trzecim Dominika Kłoda z Poznania (39:43).

W drugiej fali wystartowali mężczyźni. Już lista startowa budziła żywsze bicie serc, bo zapowiadała się rywalizacja na wysokim poziomie. Od początku mocne tempo dyktował olimpijczyk z Igrzysk w Londynie Łukasz Nowak. Jego średnie tempo wynosiło 3’06” ! Nic dziwnego, że padł rekord trasy. Łukasz Nowak ze Skoków finiszował w czasie 31:01.

„Chciałem złamać 30 minut, ale jestem przeszczęśliwy z rezultatu i zwycięstwa!”, cieszył się na mecie zwycięzca. Na drugim miejscu uplasował się Adam Stippa z Wrocławia (32:17), a na trzecim Marcin Lamperski z Rawicza (32:59).

Zdobywcy podium w kategorii open mężczyzn i kobiet zostali uhonorowani pucharami ufundowanymi przez Prezesa Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki dr. Jacka Biernackiego. Starterem honorowym był tradycyjnie Dariusz Krupa z Automobilklubu Wielkopolski i organizator Tor Poznań Track Day.

Wiele emocji dostarczyła również rywalizacja w ramach rozegranego II Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych w biegu na 10 km. W mocno obstawionej stawce zwyciężył Paweł Milczarek z Dobrzycy (33:47), wyprzedzając Bartosza Aleksandrowicza z Wrześni (35:28) i Dawida Linowieckiego z Radziejowa (35:52). Wśród kobiet triumfowała Agata Kwasiżur z Poznania (41:34).

W rozegranym Międzynarodowym Pucharze Strażaków (IFC) triumfował Tomasz Kowalczuk z Żagania (33:14), wyprzedzając Macieja Kosieckiego z Liniewa (33:24) oraz Dariusza Szramę z Obornik (33:40). Wśród kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Martyna Zielińska z Leszna (40:19) przed Magdaleną Bilińską z Gorzowa Wlkp. (51:50) i Dorotą Marschałkowską z Koszalina (1:01:25). Puchary ufundował st.brygadier Tomasz Wiśniewski, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych.

Tytuł mistrza Wielkopolski policjantów wywalczył Michał Binkowski z Rokietnicy (41:41). Triumfator II Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych Paweł Milczarek został również zwycięzcą kategorii Wielkopolski Gwardii Honorowej (33:47).

W rywalizacji Mistrzostw Wielkopolski Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych zwyciężył Dariusz Szrama (33:40) przed Tomaszem Musiałem z Rydzyny (34:25)ni Marcinem Wienckiem z Jarocina (37:10). Tytuł mistrzowski wśród pań wywalczyła Martyna Zielińska z Leszna (40:19).

WYNIKI OPEN

Walka do końca leży to w naturze sportowców. Tegoroczny sezon startowy jest bardzo krótki i nie chcieliśmy nikogo z miłośników biegania 28 pozbawiać możliwości wzięcia udziału w sportowej rywalizacji – powiedział maratończyk Przemysław Walewski, organizator i dyrektor biegu. – Forma to nie „prowizorka” i buduje ją się konsekwentnie przez wiele miesięcy. Fizyczna forma to z kolei sprawność i odporność fizyczna, które są doceniane – nie tylko przez sportowców – szczególnie w dzisiejszych czasach. Nieprzypadkowo na naszym medalu umieściliśmy grafikę symbolizującą Feniksa – mitycznego ptaka, który symbolizuje Słońce i wieczne odradzanie się życia.

Przypomnijmy, że w 2019 roku 14 biegaczy złamało limit 35 minut na Torze Poznań! Zwycięzcą został Łukasz Świesiulski (KW PSP Warszawa) triumfator z 2018 r. uzyskując na mecie czas 32:24, poprawiając swój rekord o sekundę. Wśród pań także wygrała zwyciężczyni z 2018 r. Monika Brzozowska (37:09) i również poprawiając swój rekord o … sekundę!

Patronat Honorowy: Prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Jacek Biernacki, Prezes Automobilklubu Wielkopolski Bartosz Bieliński, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego Eugeniusz Grzeszczak.

Główny Partner: Tel – Poż – System ISKRA.
Partner Motoryzacyjny: Toyota Bońkowscy

Partnerzy: PROMAT, Tor Poznań Track Day, Carrera Cars Teams, Trigar.pl, Polskie Towarzystwo Ekspertów Dochodzeń Popożarowych, WORD Poznań, Duathlon Tor Poznań, Formoza Challenge, OSP Plewiska.