Menu

Nasz Patronat. Rekordy trasy w 4. Biegu po schodach Collegium Altum

28 października 2018 - NEWSY
Nasz Patronat. Rekordy trasy w 4. Biegu po schodach Collegium Altum

Nasz Patronat. Już po raz czwarty biegacze wbiegli na 17. piętro Collegium Altum, najwyższego budynku w Poznaniu (wysokość całkowita 103,35 m). Do pokonania były 372 stopnie! To najwyżej usytuowana meta w Poznaniu. Rekord trasy wśród mężczyzn ustanowił ubiegłoroczny zwycięzca Mateusz Marunowski z Jaworzna (01:20), a Ilona Gradus z Warszawy została nową rekordzistką w kategorii kobiet (01:56). Patronat honorowy sprawował prezydent miasta Poznania.

Ze względu na specyfikę biegu organizatorzy ustanowili limit na 300 osób i na prośbę wielu miłośników biegania po schodach zrobili małą „dogrywkę”. Na liście startowej znalazło się ostatecznie 330 biegaczek i biegaczy z całej Polski. Także w poprzednich latach miejsca na liście startowej rozeszły się błyskawicznie. Tegoroczna edycja przyciągnęła zawodników specjalizujących się w towerrunning i biegach górskich. Na starcie stanęli policjanci, strażacy, studenci, nauczyciele akademiccy i wielu debiutantów.

– O zwycięstwie, miejscu decydowały ułamki sekund. Finałowy bieg rozegrany został na wysokim poziomie – podkreślił Przemysław Walewski, organizator biegu.

Mateusz Marunowski ustanowił rekord trasy, a na drugim miejscu uplasował się reprezentant Poznania Maciej Żołnowski z SA PSP w Poznaniu (01:28), wyprzedzając o dwie sekundy Rafała Hazana z Białej Podlaskiej. Finałowa rozgrywka pań również dostarczyła wiele emocji. Ilona Gradus z czasem 01:56 ustanowiła nowy rekord biegu, wyprzedzając o cztery sekundy Zuzannę Kielak z Warszawy i Wiolettę Franczyk (Wszystkoobieganiu.pl) – 02:11.

W ramach biegu odbyły się 4. Mistrzostwa Policjantów w biegu po schodach. Komendant Główny Policji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, jak podkreślono podczas ceremonii dekoracji, z uwagi na rosnący prestiż biegu ufundował puchary dla najszybszych w Polsce policjantów – Mateusza Nowickiego z Poznania (01:38) i Jolanty Stokłosy z Piaseczna (2:12). W 4. Mistrzostwach Polski Studentów zwyciężyli – Michał Gil z Lubonia (01:37) i Zuzanna Kielak z Warszawy (02:07). Puchary za srebrne i brązowe medale ufundował Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka.

4. Mistrzostwa Polski Nauczycieli Akademickich to triumf gospodarzy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu- Bahy Kalinowskiej-Sufinowicz (02:58) i Marcina Flotyńskiego (01:49). Po raz drugi zawodowi strażacy i ochotnicy z OSP rywalizowali w Mistrzostwach Wielkopolski o Puchar Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Andrzeja Bartkowiaka. Wystartowało ponad 50 strażaków z PSP i OSP. Zwyciężyli Wioletta Franczyk (02:11) i Mateusz Marunowski – zwycięzca i rekordzista 4. edycji Biegu po schodach Collegium Altum.

IV Bieg po schodach Collegium Altum. Fot. Maciej Kopiński

Partnerem Biegu był Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Honorowym starterem był rektor UEP prof. Maciej Żukowski, a gościem honorowym będzie Janusz Grzeszczuk,nestor wielkopolskiego biegania i wychowawca wielu biegaczy obecnie z tytułami profesorskimi.

Nagrody ufundowali: DW REBIS, jego szef Tomasz Szponder jest od wielu lat promotorem sportu akademickiego i i prezesem Organizacji Środowiskowej AZS Poznań, firma Tel-Poż-System Iskra z Poznania, Centrum Medyczne Dynasplint, Sport Test Polska i Uniwersytet Ekonomiczny.

 

 

 


Fot. Maciej Kopiński

Wyniki

Galeria zdjęć Macieja Kopińskiego

TVN 24

Relacja Telewizja WTK

Sportowy Przegląd Tygodnia Telewizja STK

Teleskop TVP Poznań

Gazeta Wyborcza

epoznań.pl