Menu

Nasz Patronat. Ruszyły zapisy na II Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego

18 stycznia 2019 - NEWSY
Nasz Patronat. Ruszyły zapisy na II Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego

W malowniczym okolicach Wierzenicy (gmina Swarzędz) 18 maja odbędzie się II Bieg im. hr. Augusta Cieszkowskiego na dystansie 5 kilometrów. Dla dzieci odbędą się biegi towarzyszące (zapisy na miejscu).

Pierwsza edycja biegu wpisała się w obchody 380 lat Swarzędza i 865 lat Wierzenicy. Patronat sprawuje burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. Bieg odbywa się pod egidą „Biegaj i Zwiedzaj”i wpisuje w Jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, w skład którego wchodził obecny Uniwersytet Przyrodniczy im. Augusta Cieszkowskiego.

Link do zapisów:
https://plus-timing.pl/zgloszenia/bieg_cieszkowskiego-swarzedz-2019

Lista startowa:
https://plus-timing.pl/zgloszenia/bieg_cieszkowskiego-swarzedz-2019/lista_startowa.php


Trasa wiedzie w pobliżu Dworku Cieszkowskiego, Alejami Poetów i Filozofów, którymi przechadzał się słynny społecznik i filozof August Cieszkowski. Podczas biegu odbędzie się rodzinny piknik oraz będzie okazja do zwiedzenia z przewodnikiem zabytkowego kościoła p.w. św. Mikołaja, który znajduje się na szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Limit uczestników wynosi 200 osób, by zachować klimat kameralności i niepowtarzalność imprezy.

August Cieszkowski – wybitny patriota, ziemianin, filozof, działacz społeczny i polityczny. W 1870 założył Wyższą Szkołę Rolniczą w Żabikowie, której nadał imię zmarłej w 1861 żony Haliny. Jej tradycje kontynuuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (dawniej Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego). Autor kilkudziesięciu publikacji z różnych dziedzin nauki pisanych po polsku, niemiecku i francusku. Szeroko znanym przez elity i świat naukowy ówczesnej Europy. Związany od 1842 r. z Wierzenicą i Swarzędzem.