Menu

Nie tylko 7.ORLEN Warsaw Marathon. 20 tysięcy uczestników Narodowego Święta Biegania!

15 kwietnia 2019 - NEWSY

Kwiecień w Warszawie oznacza kolejną edycję cenionego biegu ulicznego, w którym udział biorą goście z całej Polski, Europy i świata. Jak co roku, pozytywnie zaskoczyła frekwencja kibiców, którzy wspierali zarówno maratończyków, jak i biorących udział w biegu OSHEE 10 km.

Poza licznymi punktami kibicowania, Warszawiacy dopingowali uczestników na całej trasie, często spontanicznie dołączając do wydarzenia. Dopisała również pogoda, idealna dla biegaczy. Dzień wcześniej, w sobotę 13 kwietnia, odbyły się biegi dziecięce Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!”, oraz Charytatywny Marszobieg dedykowany całym rodzinom, bez względu na wiek i poziom zaawansowania sportowego. Pomagał każdy z uczestników Marszobiegu – wpisowe zostało przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego do audiodeskrypcji dla niewidomych dzieci. Zebrana kwota została dodatkowo podwojona przez Fundację ORLEN Dar Serca, dzięki czemu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Róży Czackiej w Laskach został wsparty kwotą 45 tysięcy złotych.

Główne biegi odbyły się w niedzielę 14 kwietnia. Równo o godzinie 9.00, po odśpiewaniu Hymnu Polski, biegacze na 42 km i 10 km wystartowali z Wybrzeża Szczecińskiego. Ruszając w przeciwnych kierunkach – maratończycy w czerwonych koszulkach, biegacze na dyszkę w białych – utworzyli gigantyczną flagę Polski. Minutę wcześniej na swoją trasę wyruszyli również uczestnicy w kategorii handbike.
Tegorocznym triumfatorem królewskiego dystansu maratońskiego został Bejiga Regasa Mindaye z czasem 02:09:42. Wśród kobiet zwyciężyła Sheila Jerotich z czasem 02:26:06. To najlepszy czas w maratonie kobiet na ziemi polskiej. Przypomnijmy, że rekord wśród mężczyzn padł również na ORLEN Warsaw Marathon. Ustanowił go Tola Tadese (2:06:55) w 2014 roku.

Pierwsze miejsce w biegu OSHEE 10 km zajął Tomasz Grycko z czasem 29:29. W kategorii kobiet wygrała Karolina Nadolska z czasem 32:31. Podczas ORLEN Warsaw Marathon, we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki rozegrane zostały również Mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn. W ich 89. edycji zwyciężył Marcin Chabowski (02:13:10).
Jak co roku, najwyższy poziom sportowych emocji został zagwarantowany dzięki maratończykom i ich rywalizacji. Walka o podium była bardzo wyrównana. Wysoki poziom zawodników elity sprawił, że zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami ekspertów, na czele maratonu przez cały czas utrzymywali się: Ezekiel Kemboi, Wernekuneh Aboye, Bejiga Regasa Mindaye. Już na początku zostawili w tyle innych zawodników, w pełni kontrolowali sytuację i nie pozwolili ani na chwilę dogonić się innym biegaczom.
W kategorii handbike zwycięzcami zostali Rafał Wilk z czasem 15:37, oraz Anna Oroszova z czasem 22:22.

W całym weekendzie Narodowego Święta Biegania udział wzięło w sumie 20 tysięcy tysięcy uczestników.
– Kolejna, pełna emocji edycja ORLEN Warsaw Marathon już za nami. Oceniamy ją jako duży sukces w promowaniu aktywnego stylu życia. Jesteśmy wdzięczni kibicom Narodowego Święta Biegania za pozytywną energię, a uczestnikom za wysoki poziom emocji sportowych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ORLEN Warsaw Marathon, który już na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń biegowych w Polsce. Co roku pracujemy nad tym, żeby kolejna edycja Narodowego Święta Biegania była jeszcze lepsza – mówi Anna Ziobroń, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.