Menu

Poznański maraton w jubileuszowym klimacie!

20 października 2019 - NEWSY
Poznański maraton w jubileuszowym klimacie!

Cosmas Mutuku Kyeva po raz trzeci triumfował w Poznaniu, a poznanianka Monika Stefanowicz zwyciężyła w kategorii kobiet na finiszowym kilometrze! 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza ukończyło 6072 uczestników.

Cosmas Mutuku Kyeva, 34-letni Kenijczyk po raz trzeci został zwycięzcą poznańskiego Maratonu.Z czasem 2:12:05 jako pierwszy przerwał jubileuszową szarfę na mecie. Podium dopełnili kolejniz awodnicy z Kenii Raymond Kemboi Chemungor i Mathew Kiptoo.Pierwszy Polak i zwycięzca z 2015 roku – Emil Dobrowolski z czasem 2:17:06 zameldował się na mecie jako piąty zawodnik w klasyfikacji generalnej. Z 6213 osób,które stanęły na starcie 141 nie ukończyło biegu.

Wśród kobiet zwycięstwo w spektakularnym stylu wybiegała Monika Stefanowicz. Polka przebiegła linię mety z czasem 2:37:42. Jest to jej pierwsze zwycięstwo w rodzinnym Poznaniu. Na ostatni kilometr przed metą wyprzedziła prowadzącą od startu biegu Etiopkę Tigist Tadese Bedada. Trzecia na mecie zameldowała się debiutantka Beata Lupa.

Fot. Adam Ciereszko

Cosmas Mutuku Kyeva w Poznaniu wygrywał już w 2011 i 2018. Do niego należy także rekord trasy, jednak do jego pokonania w tym roku zabrakło Kenijczykowi 22 sekundy.
Od pierwszych kilometrów wysokie tempo podyktowane było przez grupę Kenijczyków i Etiopczyka. Wśród nich, jednak z tyłu stawki, biegł Cosmas Mutuku Kyeva, który wykorzystał moment i podjął walkę o zwycięstwo po 30 km. Drugą grupą na mecie była ekipa Polaków. Jako pierwszy przybiegł Emil Dobrowolski, następnie na mecie zameldował się debiutant Kamil Karbowiak.Monika Stefanowicz, która wywalczyła pierwsze miejsce na podium na ostatnim kilometrze.


Mężczyźni

I Cosmasa Mutuku Kyeva Kenia 02:12:05
II Raymond Kemboi Chemungor Kenia 02:13:00
III Mathew Kiptoo Kenia 02:15:58

Kobiety

I Monika Stefanowicz Polska 02:37:42
II Tigist Tadese Bedada Etiopia 02:37:58
III Beata Lupa Polska 02:40:41

Wśród wózkarzy w kategorii wózków łańcuchowych pierwszy na mecie pojawił się paraolimpijczyk Rafał Wilk. Wśród kobiet zwyciężyła zawodniczka ze Słowacji, Anna Oroszova. Z kolei w kategorii wózków z napędem bezpośrednim – aktywnym pierwszy przyjechał Witold
Misztela, a wśród kobiet Joanna Stawicka. 20 edycja PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza wzbudziła wśród biegaczy ogromne
zainteresowanie już podczas zapisów.

Nieoficjalne wyniki 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza są dostępne na http://live.sts-timing.pl/mp2019/