Menu

Relacja z 28. Półmaratonu PHILIPS Piła. Rekordowa frekwencja – 3851 osób na mecie!

3 września 2018 - NEWSY

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odbył się Półmaraton PHILIPS Piła w randze Mistrzostw Polski w Półmaratonie. Rywalizacja o medale odbywała się za plecami Kenijczyków, którzy zdecydowanie wygrali bieg. W pilskim półmaratonie zaliczanym do cyklu Korony Polskich Półmaratonów kolejny rok z rzędu padł rekord frekwencji. Do mety dobiegło 3851 osób, czyli o 227 osób więcej niż rok wcześniej.

Do Piły na Mistrzostwa Polski przyjechało wielu czołowych zawodników, chociaż należy zauważyć, że np. z grona maratończyków, którzy w sierpniu rywalizowali w biegu maratońskim na Mistrzostwach Europy w Berlinie w Pile wystartowali tylko Błażej Brzeziński oraz Izabela Trzaskalska. Przed biegiem w roli faworyta do tytułu mistrzowskiego stawiany był Szymon Kulka, poza tym dzisiejszy start miał pokazać, w jakiej dyspozycji jest Adam Nowicki przed jego debiutem na dystansie maratonu. Wśród kobiet pod nieobecność Olgi Ochal i Aleksandry Lisowskiej o tytuł miały walczyć Izabela Trzaskalska i Paulina Kaczyńska. Do 15 kilometra bieg był prowadzony w bardzo spokojnym tempie i miał bardzo taktyczny charakter. Po 15km zaatakował Szymon Kulka i objął prowadzenie, które utrzymał do końca. Na mecie zameldował się z czasem 1:05:13 i po raz drugi w karierze zdobył tytuł Mistrza Polski w Półmaratonie. Poprzednio wygrał w Pile w 2016 roku. Jako drugi z wynikiem 1:05:47 bieg ukończył Adam Nowicki, który start w pilskiej połówce potraktował jako przetarcie przed jego debiutem w maratonie zaplanowanym na 30 września. Zawodnik MKL Szczecin wystartuje w 40. PZU Maratonie Warszawskim. Brązowy medal Mistrzostw Polski z czasem 1:07:21 wywalczył Kamil Karbowiak, dla którego było to pierwsze podium w seniorskim bieganiu.

Jako pierwsi do mety 28. Półmaratonu PHILIPS Piła dobiegli Kenijczycy. Wygrał Silas Mwitch, który osiągnął wynik 1:03:45 i o 6 sekund wyprzedził zwycięzcę biegu sprzed roku Hilarego Kiptuma Kimaiyo. Uzyskane przez nich czasy były jednak dalekie od rekordu imprezy, który w 2014 roku ustanowił Daniel Muteti z Kenii – 1:02:11. Licząc od 2000 roku zawodnik z Kenii stanął na najwyższym stopniu podium pilskiego półmaratonu po raz czternasty. W tym okresie cztery razy bieg wygrywał Polak, raz sztuka ta udała się reprezentantowi Japonii.

Rywalizacja kobiet była zacięta, a do walki o tytuł Mistrzyni Polski zgodnie z przewidywaniami włączyła się Izabela Trzaskalska oraz Paulina Kaczyńska. Obie zawodniczki praktycznie do ostatniej prostej biegły razem, a sprawa zwycięstwa rozstrzygnęła się na finiszu. Więcej sił w samej końcówce zachowała Paulina Kaczyńska, która wygrywając w Pile z wynikiem 1:14:28 sięgnęła po swój pierwszy tytuł Mistrzyni Polski w Półmaratonie. Złoto zdobyte w Pile to dla niej czwarty medal wywalczony w tym roku. Wcześniej została Mistrzynią Polski na 5000m, Wicemistrzynią na dystansie 10 000m oraz brązową medalistką na 1500m.

Izabela Trzaskalska na mecie nie ukrywała rozczarowania swoim startem. Uzyskała czas 1:14:42, a więc do złota zabrakło kilkunastu sekund.
Trzecia na mecie zameldowała się Monika Andrzejak reprezentująca klub MKL Szczecin. Brązowa medalista Mistrzostw Polski uzyskała czas 1:14:48, od srebrnego medalu dzieliło ją 7 sekund.

Rywalizację kobiet na pilskim maratonie wygrały Kenijki – Agnes Chebet z czasem 1:14:00 oraz Christine Oigo, która uzyskała wynik 1:14:24. Półmaraton PHILIPS Piła cieszy się coraz większym zainteresowaniem biegaczy, co pokazują statystyki. Każda kolejna edycja biegu po 2013 roku notuje rekord frekwencji. Do mety dzisiejszego półmaratonu dobiegło łącznie 3851 osób, czyli o 227 więcej niż rok wcześniej. Wpływ na wzrost liczby uczestników ma na pewno to, że pilski bieg zaliczany jest do cyklu Korona Polskich Półmaratonów. W 2017 roku był drugim najczęściej wybieranym półmaratonem przez zdobywców tego wyróżnienia. Biegacze, którzy dotarli do mety pilskiej połówki otrzymali medal z wizerunkiem Wiesława Perszke, Mistrza Polski w maratonie z 1998 roku. Na krążku uwieczniona została jego podobizna oraz wybity został jego rekord życiowy w maratonie 2:11:15 uzyskany w Otsu w 1993 roku.